Lart

Lajme

Si të Rregulloni Problemet e Zakonshme të Gjumit

Ka shumë arsye për privimin e gjumit: puna, punët e shtëpisë, shqetësimet, ahengjet apo televizioni janë vetëm disa. Ndërsa flemë, trupat tanë sekretojnë hormone që ndikojnë në disponimin, energjinë, kujtesën dhe përqendrimin tonë. Hulumtimet e fundit kanë treguar se mungesa kronike e gjumit mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut dhe të kontribuojë në problemet me diabetin. Problemi 1: Nuk mund të bini në gjumë - nuk mund të qëndroni në gjumë Shumica e njerëzve përjetojnë pagjumësi afatshkurtër në disa kohë. Pagjumësia përfshin të keni probleme të flini, të keni probleme të riktheheni në gjumë dhe të zgjoheni shumë herët. Pagjumësia është më e zakonshme tek femrat, tek njerëzit me histori depresioni dhe tek njerëzit më të vjetër se 60 vjeç. Pagjumësia e përkohshme mund të shkaktohet...

Çfarë Ndodh Nëse Konsumoni Shumë Kripë?

Kripa përbëhet nga rreth 40% natrium dhe 60% klorur. Zakonisht përdoret për të shtuar aromë në ushqime ose për t'i ruajtur ato. Natriumi është një mineral thelbësor për funksionimin optimal të muskujve dhe nervave. Së bashku me klorurin, ndihmon gjithashtu trupin tuaj të ruajë ekuilibrin e ujit dhe mineraleve. Megjithatë, përkundër funksioneve të tij thelbësore, konsumimi i tepërt i kripës mund të ketë efekte të pakëndshme, si në planin afatshkurtër ashtu edhe në atë të gjatë. Efektet afatshkurtra të konsumimit të tepërt të kripës Rritja e presionit të gjakut- Një vakt i pasur me kripë gjithashtu mund të shkaktojë që një vëllim më i madh gjaku të rrjedhë nëpër enët e gjakut dhe arteriet. Kjo mund të rezultojë në një ngritje të përkohshme të presionit të gjakut. Ndjeshmëria e...

Pijet e Gazuara Dietike: Të Mira apo të Dëmshme?

Pijet e gazuara dietike janë pije të njohura në të gjithë botën, veçanërisht në mesin e njerëzve që duan të zvogëlojnë konsumimin e sheqerit ose kalorive. Në vend të sheqerit, ëmbëlsuesit artificialë, si aspartami, ciklamatet, sakarina, acesulfame-k, ose sukraloza, përdoren për të ëmbëlsuar ato. Pothuajse çdo pije e ëmbëlsuar me sheqer të njohur në treg ka një version “të lehtë” ose një “dietë” - Dieta Coke, Coke Zero, Pepsi Max, Sprite Zero, etj. Pavarësisht se janë pa sheqer dhe kalori, efektet shëndetësore të pijeve dietë dhe embelsirave artificiale janë të diskutueshme. Pijet e gazuara dietike nuk janë ushqyese Pija e gazuar dietike janë një përzierje e ujit të gazuar, ëmbëlsues artificial ose natyral, ngjyrave, aromave dhe aditivëve të tjerë të ushqimit. Zakonisht kanë shumë pak ose pa kalori. Për shembull,...

7 Shkaqet më të Zakonshme të Harresës

  Rrëshqitjet e kujtesës janë rënduese, frustruese dhe nganjëherë shqetësuese. Kur kjo ndodh më shumë seç duhet, mund të shkaktojnë frikën e demencës së afërt ose sëmundjes së Alzheimerit. Por ka disa shkaqe të harresës të cilat mund të shërohen. Këtu keni gjashtë ato të zakonshme. Mungesa e gjumit Mungesa e gjumit të mjaftueshëm është ndoshta shkaku më i madh i harresës. Shumë pak gjumë mund të çojë gjithashtu në ndryshime të humorit dhe ankth, të cilat nga ana tjetër kontribuojnë në problemet me kujtesën. Medikamente Ilaqet kundër depresionit, disa ilaçe të presionit të gjakut dhe ilaçe të tjera mund të ndikojnë në memorie, zakonisht duke shkaktuar qetësim ose konfuzion. Kjo mund ta bëjë të vështirë për t'u kushtuar vëmendje të madhe gjërave të reja. Bisedoni me mjekun ose farmacistin...

Pilates: Përfitimet Dhe më Shumë

  Nxirrni pajisjet tua të palestrës dhe përgatituni të bëni një seri lëvizjesh që do të stabilizojnë dhe forcojnë thelbin tuaj. Ushtrimet bëhen zakonisht në një renditje specifike, njëra pas tjetrës. Lëvizjet kanë emra, si "100," Criss-Cross "," Elephant "dhe" Swan". Lëvizjet mund të duken të thjeshta, por ato marrin shumë saktësi dhe kontroll. Ju mund të bëni Pilates në një dyshek ushtrimi, ose në një klasë ose në shtëpi, duke përdorur YouTube. Ose mund të shkoni në një palestër ose studio që ka pajisje speciale, një klasë ose një trainer i cili mund t'ju mbikëqyrë. Klasat e Pilates zakonisht marrin 45 minuta deri në një orë, por ju mund të bëni më pak lëvizje në më pak kohë. Do të përfitoni muskuj më të fortë, dhe do...

Efektet e Depresionit në Trupin Tuaj

  Depresioni është një nga sëmundjet më të zakonshme të shëndetit mendor. Depresioni është teknikisht një çrregullim mendor, por gjithashtu ndikon në shëndetin dhe mirëqenien tuaj fizike. Mësoni më shumë për disa nga simptomat më të zakonshme të depresionit, si dhe se si depresioni mund të ndikojë në të gjithë trupin tuaj, veçanërisht nëse nuk trajtohet. Nese ndiheni të trishtuar ose keni ankth ndonjëherë është një pjesë normale e jetës, por nëse këto ndjenja zgjasin më shumë se dy javë, ato mund të jenë simptoma të depresionit.  Sidoqoftë, depresioni klinik, veçanërisht i mbetur pa u trajtuar, mund të ndërpresë jetën tuaj të përditshme dhe të shkaktojë efekt të ndjeshëm të simptomave shtesë. Sistemi nervor qendror Depresioni mund të shkaktojë shumë simptoma brenda sistemit nervor qendror, shumë prej të cilave...

Amësia më Riktheu Jetën Seksuale Pasi Shtatzania ma Shkatrroi

Të gjithë më paralajmëruan që pasi fëmija të ishte nëpër shtëpi, të bësh seks do të ishte e pamundur por për mua, kjo është shumë larg nga e vërteta. Kur mbeta shtatzënë, një nga gjërat që njerëzit më thanë ishte të shfrytëzoja sa më shumë intimitetin me partnerin tim. Ata thanë se seksi do të ishte një kujtim i largët pasi të kesh fëmijën tënd. Unë u pregadita se nuk do të kishim kohë për seks, se nuk do të gjenim energji dhe se do të ishte gjëja e fundit në mendjet tona. Madje më thanë që shumë çifte vijn deri te ndarja pas një fëmije. Sigurisht që kjo më shqetësoi - ne gjithmonë kemi pasur një jetë seksuale të mirë, dhe kemi qenë shumë intimë emocionalisht,...

Menaxhimi i Zemërimit

 A po ju rrëmben temperamenti jetën? Këto këshilla dhe teknika mund t'ju ndihmojnë të merrni zemërimin nën kontroll dhe të shprehni ndjenjat tuaja në mënyra më të shëndetshme. Kuptimi i zemërimit Zemërimi është një emocion normal, i shëndetshëm, as i mirë dhe as i keq. Si çdo emocion, ajo përcjell një mesazh, duke ju thënë se një situatë është shqetësuese, e padrejtë ose kërcënuese. Pra, ndërsa është krejt normale të ndjeheni të zemëruar kur ju keqtrajtoheni ose ju bëjnë padrejtësi, zemërimi bëhet problem kur e shprehni atë në një mënyrë që mund ta dëmtoni veten ose të tjerët.  Efektet e zemërimit Shëndetin fizik Stresi i vazhdueshën në nivele të larta dhe zemërimi ju bën më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të zemrës, diabetit, një sistemi të dobësuar imunitar, pagjumësisë...

Shëndeti i Meshkujve në Vitet e 20-ta, 30-ta, 40-ta

Pavarësisht nëse jeni mashkull në vitet 20, 30, 40, ose 50 e më shumë, ka arsye të shumta për të parë rregullisht një mjek. Fillimisht dhe më e rëndësishmja, mjeku juaj mund të ndihmojë në identifikimin e shqetësimeve shëndetësore më herët, kur ato janë më të lehta për t'u trajtuar. Çdo 10 vjet do të hasni disa rekomandime të reja shëndetësore. Këtu është një përmbledhje e disa prej ndryshimeve që duhet të prisni çdo dekadë. Shëndeti mashkullor në të 20-tat tuaj. Edhe nëse ndjeheni të shëndetshëm, është e rëndësishme të krijoni marrëdhënie me një mjek të kujdesit parësor. Ky mund të jetë mjeku juaj për çdo pyetje dhe shqetësim. Shumë ndryshime ndodhin në të 20-tat tuaj. Shumë meshkuj jetojnë vetë, pasi më parë kanë jetuar në shtëpi ose kolegj....

Ushtrimet Ndikojnë në Qumësht më të Shëndetshëm të Gjirit

Studiuesit tregojnë se ushtrimet mund të rrisin një kompleks në qumështin e gjirit që mund të ulë rrezikun e përjetshëm të fëmijës për sëmundje të zemrës, diabetit dhe mbipeshës. Studiuesit thonë se nuk janë të sigurt se cila është arsyeja pse ushtrimet e rrisin këtë kompleks, apo sa duhet të ushtrojmë në mënyrë që të jetë i dobishëm. Një ekspert thotë për "Healthline" që ushtrimi nuk është gjithmonë një mundësi për nënat e reja dhe mund të ketë mënyra të tjera për të përmirësuar shëndetin metabolik të një foshnje. Hulumtimet e fundit mbi kafshët kanë treguar që nënat që ushtrojnë para dhe gjatë shtatëzanisë kalojnë në mbrojtje kundër metabolizmit të dëmtuar të glukozës, funksionit kardiovaskular të ulur dhe mbipeshës. Sidoqoftë, komuniteti mjekësor ende nuk është i...