Lart

Super Ushqime

4 Arsye Pse Lakra e Gjelbër është një Superushqim i Vërtetë

Kur bëhet fjalë për perime të shëndetshme, lakra e gjelbër mund të jetë njëra ndër më të mirat. Lakra është e pasur me antioksidantë, ushqyes dhe mbështetës të një tretjeje të shkëlqyeshme. Për këdo që është ende i pavendosur, më poshtë gjeni 4 arsyet kryesore për ta bërë lakrën jeshile pjesë të jetës suaj. Lakra e gjelbër është e mbushur me vitamina. Konsumimi i një sasie të vogël të lakrës së gjelbër e furnizon organizmin tuaj me mbi 200% të vlerës së përditshme të vitaminës A, 134% të vlerës së përditshme të vitaminës C dhe pothuajse 700% të vlerës së përditshme të vitaminës K! Përveç kësaj, lakra jeshile përmban minerale të rëndësishme si mangani, kaliumi dhe bakri. Lakra e gjelbër përmban një gamë të gjerë...

Shpërndaj
10 Super Ushqimet Për Një Dietë të Shëndetëshme

10 Super Ushqimet Për Një Dietë të Shëndetëshme

Asnjë ushqim i vetëm - madje as një super ushqim - nuk mund të të ofrojë të gjitha ushqyesit, përfitimet shëndetësore dhe energjinë që na nevojiten për të ushqyer veten. Udhëzimet Ushqimore të SHBA 2015-2020 rekomandojnë modele të shëndetshme të ngrënies, "duke kombinuar zgjedhje të shëndetshme nga të gjitha grupet ushqimore, duke i kushtuar vëmendje kufijve të kalorive".   Gjatë viteve, hulumtimet kanë treguar se modelet e shëndetshme dietike mund të zvogëlojnë rrezikun e presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe kancereve të caktuara. Modelet dietike siç është dieta QDNH (Qasje dietike për të ndalur hipertensionin) dhe dieta mesdhetare, të cilat kryesisht janë të bazuara në bimë, kanë demonstruar përfitime të rëndësishme shëndetësore dhe reduktim të sëmundjes kronike. Megjithatë, ka disa ushqime që mund të...

Shpërndaj
5 Ushqimet që Duhet ti Hani (pothuajse) çdo Ditë

5 Ushqimet që Duhet ti Hani (pothuajse) çdo Ditë

Ju nuk keni nevojë për një rishikim gjithëpërfshirës për të përmirësuar shëndetin tuaj. Ndonjëherë janë ndryshime të vogla që bëjnë dallimin më të madh. Kjo është padyshim rasti kur është fjala për dietën tuaj. Ushqimi më i mirë nuk duhet t'ju kërkojë të pastroni frigoriferin tuaj dhe të mbaheni gjallë me shake të lakrës jeshile. Thjesht duke shtuar disa ushqime të pasura me lëndë ushqyese në rotacionin tuaj të rregullt mund t'i japin trupit tuaj një nxitje pa ju bërë të mjerueshem në këtë proces. A doni të dini si të ushqehemi shëndetshëm lexoni artikullin "Si të Ushqehemi Shëndetshëm" Ju rekomandojmë këtë artikull: Kur Duhet dhe nuk Duhet të Pini Ujë Më poshtë është lista e opsioneve të ekuilibruar, të mbushura me lëndë ushqyese, për t'ju ndihmuar të...

Shpërndaj
10 Përfitimet Shëndetësore të Spirulinës

10 Përfitimet Shëndetësore të Spirulinës

Spirulina është ndër shtesat më të njohura në botë. Ajo është e ngarkuar me ushqyes të ndryshëm dhe antioksidantë që mund të përfitojnë trupi dhe truri. Këtu janë 10 përfitime shëndetësore të bazuara në dëshmi të spirulinës. Spirulina është jashtëzakonisht e lartë në shumë lëndë ushqyese Spirulina është një organizëm që rritet në ujë të freskët dhe të kripur. Kjo është një lloj cianobaktere, e cila është një familje e mikrobeve me qeliza të vetme që shpesh quhen alga blu-jeshile. Ashtu si bimët, cianobakteret mund të prodhojnë energji nga rrezet e diellit nëpërmjet një procesi të quajtur fotosinteza. Spirulina u konsumua nga Aztecs të lashtë, por u bë përsëri popullore kur NASA propozoi që ajo të mund të rritet në hapësirë ​​për t'u përdorur nga astronautët. Një dozë standarde ditore e...

Shpërndaj
Superushqimet me Fuqi Shëruese

Superushqimet me Fuqi Shëruese

Ju jeni qfarë hani Nëse jeni duke luftuar lodhjen, duke kërkuar mënyra për të rritur sistemin tuaj imunitar, ose duke u shëruar nga një sëmundje, mjekët shpesh rekomandojnë ndryshime të shëndetshme jetese. Ushqimet që hani shpesh mund të ndihmojnë në parandalimin dhe menaxhimin e simptomave. Leshterik i detit (Kale) Jodi është thelbësor për tiroidin, gjëndrë në formë future që gjendet në qafë. Nivelet e ulëta tiroide mund të shkaktojnë ngadalësi, shtim në peshë dhe padisponim. Leshterik është i pasur me kalcium, magnez, kalium, dhe më e rëndësishmja për nivelet e ulëta të jodit të tiroideve. Jini të vetëdijshëm se tejkalimi i jodit mund të krijojë probleme gjithashtu. Çelësi është një sasi e moderuar për të rritur nivelet e energjisë dhe funksionimin e trurit. Zarzavate të tjera të energjisë përfshijnë lakër...

Shpërndaj
melcia e vicit superushqim

Pse Mëlçia e Viçit është Superushqim?

Jo shumë ushqime janë të denjë për titullin "superushqim". Megjithatë, mëlçia është një prej tyre. Edhe pse një herë e një kohë ishte ushqim i famshëm dhe i çmuar, sot mëlçia shmanget. Kjo është për të ardhur keq sepse mëlçia është një ushqyes shumë i rëndësishëm. Është e pasur me proteina, e ulët në kalori dhe e mbushur me vitamina dhe minerale thelbësore. Ky artikull hedh një vështrim të detajuar mbi mëlçinë dhe tregon pse duhet ta përfshini atë në dietën tuaj. Çfarë është mëlçia? Mëlçia është organ vital i njerëzve dhe kafshëve. Zakonisht është organi më i madh i brendshëm dhe ka shumë funksione të rëndësishme, duke përfshirë: Përpunimin e ushqimit të tretur nga zorrë Ruajtjen e glukozës, hekurit, vitaminave dhe ushqyesve të tjerë thelbësorë Filtrimin dhe pastrimin e...

Shpërndaj
10 Super Ushqimet për Diabet

10 Super Ushqimet për Diabet

Jo të gjitha ushqimet e shëndetshme krijohen të barabarta. Ushqimet e gjelbra mund të jenë të mira për ju, por ushqyesit në marullë mund të mos jenë aq të bollshme sa ato në lakër të gjelbër, spinaq dhe sallatë zvicerane. Përveç përmbajtjes së lëndës ushqyese, indeksi glicemik (IG) i një ushqimi mund t'ju ndihmojë gjithashtu të bëni zgjedhje të shëndetshme. GI mat sa shpejt një ushqim do të rrisë sheqerin në gjak. Ushqimet e ulëta të IG kanë një rezultat prej 55 ose më pak, ndërsa ushqimet e larta kanë një rezultat prej 70 ose më shumë. Në përgjithësi, ushqimet me IG të ulët janë zgjedhje më e mirë për njerëzit me diabet. Ushqimet që janë si ushqyese ashtu edhe me nivel të ulët IG janë të dobishme...

Shpërndaj
7 Super Ushqimet për Shëndet të Mirë

7 Super Ushqimet për Shëndet të Mirë

Ne të gjithë e kemi dëgjuar shprehjen "super-ushqime". Por çfarë do të thotë kjo? E vërteta është që asnjë ushqim nuk mund të përmirësojë një dietë të dobët ose të largojë sëmundjet kronike. Mjekët dhe ekspertët e të ushqyerit pajtohen se të hahet një shumëllojshmëri e frutave dhe perimeve shumëngjyrëshe është çelësi për shëndetin e mirë. Është gjithashtu e rëndësishme të kufizohet me natrium, yndyra të ngopura dhe sheqer të rafinuar. Por disa ushqime ofrojnë përfitime më të mëdha shëndetësore sesa shumica. Ne i referohemi atyre si "super-ushqime". Shtoni këto ushqyes të mbushur me lëndë ushqyese në dietën tuaj për të bërë më të mirën e menusë tuaj.   Arra të papërpunuara Kur hahen në moderim, arra të papërpunuara janë një shtesë e madhe për dietën tuaj. Bajame të papërpunuara,...

Shpërndaj
Patatet

6 Arsye Pse duhet t’i quajmë Patatet një Super Ushqim

Një super ushqim përcaktohet si “ai që është i pasur me komponime të dobishme për shëndetin e një personi”. Prandaj, do të ishte e drejtë që një patate e thjeshtë të shpallej super ushqim. Por, prit! A nuk janë patatet kalori të zbrazëta? Pa vlera ushqyese? Një mbushës i thjeshtë dhe madje edhe më keq, një ushqim që të trashë? Gabim. Gabim. Gabim. Patatet nuk janë vetëm karbohidrate. Ato janë një ushqim me vlera ushqyese nga i cili shumë kultura të shëndosha antike kanë jetuar. Këtu janë gjashtë arsye se pse duhet ta quajmë pataten një super ushqim. Patatet sigurojnë minerale shumë të absorbueshme Patatet kanë kalium, magnez, bakër, kalcium, fosfor, zink dhe hekur – minerale vendimtare për disa funksione trupore. Çka është me rëndësi, përmbajtja e vogël e acidit fitik në...

Shpërndaj
lakra e gjelber nje superushqim

4 Arsye Pse Lakra e Gjelbër është një Superushqim i Vërtetë

Kur bëhet fjalë për perime të shëndetshme, lakra e gjelbër mund të jetë njëra ndër më të mirat. Lakra është e pasur me antioksidantë, ushqyes dhe mbështetës të një tretjeje të shkëlqyeshme. Për këdo që është ende i pavendosur, më poshtë gjeni 4 arsyet kryesore për ta bërë lakrën jeshile pjesë të jetës suaj. Lakra e gjelbër është e mbushur me vitamina. Konsumimi i një sasie të vogël të lakrës së gjelbër e furnizon organizmin tuaj me mbi 200% të vlerës së përditshme të vitaminës A, 134% të vlerës së përditshme të vitaminës C dhe pothuajse 700% të vlerës së përditshme të vitaminës K! Përveç kësaj, lakra jeshile përmban minerale të rëndësishme si mangani, kaliumi dhe bakri. Lakra e gjelbër përmban një gamë të gjerë...

Shpërndaj