Lart

Gruaja

Si Ndryshon Cikli Juaj Menstrual Gjatë Viteve Të 20-ta, 30-ta Dhe 40-ta?

Nga ngërçet më të lehta deri në një rrjedhje më të rëndë për më shumë ndryshime të humorit në PMS (sindroma premenstruale), këtu është një udhëzues se çfarë të presësh dekadë në dekadë - dhe kur një ndryshim në ciklin tuaj mund të jetë diçka serioze. Ne jemi thjesht duke supozuar, por cikli menstrual ndoshta nuk është ngjarja juaj e preferuar mujore - veçanërisht kur bëhet gjithçka e çuditshme për ju. Një muaj janë me vonesë, tjetrin janë herët; jeni mësuar të bëni një fluks që zgjat katër ditë, atëherë krejt papritur rrotullohet për një javë të plotë. Bëhet më e rëndë kur ju kap pa medikamente për dhimbje, por pasi të jeni të pajisur me ibuprofen, nuk ndjeni ndonjë shqetësim. Ndryshimet në ciklin tuaj menstrual si...

Shpërndaj

Përvojat E Efekteve Të Padëshiruara Të Kontracepsionit Hormonal!

 Një studim i grave që kanë përjetuar një gjendje të rëndë mendore shëndetsore nga kontracepsioni hormonal tregon se ato e vlerësojnë mirëqenien e tyre mendore më shumë se një jetë seksuale të kënaqshme. Përvojat e tyre mund të ndikojnë në zgjedhje të kontracepsionit. Kjo është njëra nga katër temat që studiuesit kanë identifikuar në intervistat me 24 gra të cilat kanë përjetuar efekte negative të disa kontracepsionit hormonal. Studimi, nga Universiteti Linköping në Suedi, është botuar në Revistën Evropiane të Kontracepsionit dhe Kujdesit Shëndetësor Riprodhues. Gjinekologe Agota Malmborg, shpesh i sheh gratë që përjetojnë efekte negative në dëshirën seksuale ose shëndetin mendor si pasojë e metodave të kontracepsionit hormonal, siç janë: pilula, copëza dhe unaza vaginale. Pyetjet për efektet të padëshiruara seksuale janë ekzaminuar më parë, por...

Shpërndaj
50 Llojet e Fobisë

51 Llojet e Fobisë

Fobia është një lloj çrregullimi kur një individ përjeton frikë ekstreme, irracionale për një situatë, krijesë të gjallë, vend ose objekt. Renditja e të gjitha fobive që ekzistojnë nuk është e mundur, por mund të jetë e dobishme të shihni këtë listë të disa prej fobive më të shpeshta. 1. Peladophobia – Frika nga njerëzit qerosë 2. Pogonophobia – Frika nga mjekra 3. Defecaloesiophobia – Frika nga “nevoja e madhe” 4. Alliumphobia –Frika nga hudhrat 5. Anablephobia – Frika nga shikimi lart 6. Eisoptrophobia – Frika nga pasqyra apo shikimi në pasqyrë 7. Chrometophobia – Frika nga paratë 8. Pentheraphobia – Frika nga vjehrra (me siguri më shpesh seç mendoni) 9. Arithmophobia – Frika nga numrat 10. Phronemophobia – Frika nga të menduarit 11. Cacophobia – Frika nga e keqja 12. Pteronophobia – Frika nga gudulisja me pendël 13....

pse grate jane shume emocionale

E Keni Menduar pse Gratë Janë Shumë Emocionale?

Kuptoni thënien e përmendur më lart dhe kjo është e gjitha që ju duhet të kuptoni pse gratë janë kaq emocionale. Ne gratë jemi kështu, jo vetëm një, por shumica prej nesh. Mos e merrni si një çrregullim, por pranojeni atë si një fakt. Kështu duhet të jemi dhe na duani për atë që jemi dhe jo për atë që ju dëshironi që ne të jemi. Burrat shprehin veten me pak fjalë, por ne gratë duhet detajuar. Ka shumë dallime mes nesh të cilat ne të gjithë duhet t’i respektojmë dhe të mos përpiqemi t’i ndryshojmë. Ky artikull do t'ju ndihmojë të kuptoni pse gratë janë shumë emocionale, më shprehëse  dhe llafazane. Truri i majtë dhe i djathtë Burrat dhe gratë janë të strukturuar ndryshe, dhe kështu...

Shpërndaj
Lehtësoni dhimbjen periodave

14 Mënyra për t’i bërë të periodat tuaja më pak të dhimbshme

Mbani shënime Nëse nuk e dini se kur do të vijë perioda juaj, si do të përgatitni paraprakisht trupin tuaj për këtë betejë? Provo të shkruash datat në një fletore ose në telefonin tënd.   Hani çokollatë (të zezë) Nuk është  mit! Çokollata është e mirë për ju kur jeni në periodën tuaj, por vetëm kur është me 70% kakao. Jo vetëm që inkurajon trupin tuaj për të liruar endorfinën, por përmirëson edhe disponimin tuaj, çokollata e zezë ka sasi të lartë magnezi, një mineral që shpesh ndikon në lehtësimin e ngërçeve në bark.  Hani 4 kocka të vogla ose 2 pjesë të mëdha si lloj ëmbëlsire e lehtë - si gjithmonë, të konsumohet gjithçka në mënyrë të moderuar.   Konsumoni banane Është gjithmonë një ide e...

Shpërndaj
Këshilla gjoks njomë

10 Këshilla për të pasur një gjoks të njomë

Disa gra janë të bekuara me gjinjtë që duken të njomë. Të tjerat, si unë, nuk janë aq me fat. Por ka disa gjëra që mund të kenë shtyrë gjinjtë e mi të varen, para kohës së tyre. Kam mësuar se, ndërsa unë nuk mund ta kontrolloj ADN-në time, mund të bëjë disa aktivitete që ngadalësojnë ose shpejtojnë procesin e pashmangshëm të plakjes së gjirit. Këto 10 gjëra që duhen apo nuk duhen bërë do të ndihmojnë për të mbajtur gjinjtë të njomë:   Mos pini duhan. Pirja e cigareve redukton rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenin në lëkurë. Duhani dëmton kolagjenin e lëkurës dhe elastinën, e cila çon në rrudhje të parakohshme dhe gjinjë të varur. Ajo mund të shtojë vite në trupin tuaj dhe në gjoksin tuaj....

Shpërndaj
Simptomat Gratë nuk Duhet Injorojnë

Disa Simptoma Shëndetesore që Gratë nuk Duhet të Injorojnë

Disa simptoma janë të lehta për t'u identifikuar si probleme shëndetësore serioze. Dhimbja e gjoksit, temperatura e lartë dhe gjakderdhja janë shenja të qarta se diçka nuk është në rregull. Trupat tanë mund të na tregojnë për probleme të mundshme në mënyra më delikate. Disa gra mund të mos kuptojnë se këto shenja ose simptoma kërkojnë kujdes mjekësor. Ky udhëzues do t'ju ndihmojë të kuptoni 10 simptoma që kërkojnë vëmendjen tuaj. Gji të fryrë ose me ngjyrë të ndryshuar Ënjtja e gjirit mund të jetë një simptomë normale. Shumë grave i'u ënjten gjinjtë para periodave ose gjatë shtatëzanisë. Megjithatë, nëse keni ënjtje të pazakontë ose të re, bisedoni me mjekun tuaj. Ënjtja ose njollat e përnjëhershme (njolla të purpurta ose të kuqe) mund të jenë shenja të...

Shpërndaj
Sa ditë të gjakderdhjes janë të zakonshme gjatë menstracioneve

Sa Ditë të Gjakderdhjes Janë të Zakonshme Gjatë Menstracioneve

Menstruacionet ndodhin kur një shtresë e mitrës suaj hiqet. Në mënyrë që gjaku menstrual të shfaqet çdo muaj, trupi juaj duhet të ovulojë, që do të thotë se një vezë duhet të lirohet nga vezorja. Zakonisht, menstruacionet vijnë rreth 12 deri në 16 ditë pas ovulimit, duke supozuar se nuk mbeteni shtazënë, por ka disa faktorë që ndikojnë në gjatësinë e menstruacioneve. Menstruacionet normale    Menstruacionet normale mund të zgjasin nga një deri në shtatë ditë, edhe pse për shumicën e grave me cikël normal menstrual, menstruacionet zgjasin mesatarisht tre deri në pesë ditë. Është me rëndësi të ceket se asgjë nuk është gabim nëse menstruacionet zgjasin disa ditë më gjatë ose më shkurtër se mesatarja prej tre deri në pesë ditë . Me fjalë tjera, menstruacionet janë të...

Shpërndaj
Dhimbje Menstruale

Përjetimi i Dhimbjeve Menstruale

Çfarë i shkakton dhe çfarë mund të bëjmë? Nëse jeni si shumica e femrave, me siguri keni përjetuar dhimbjet menstruale,apo dismenore, në një periudhë të caktuar kohore. Për disa femra ,dhimbjet menstruale janë paaftësuse,e në të njejtën kohë të tjerat përjetojnë parehati të lehta apo fare gjatë periudhës mensturale. Ekzistojnë dy tipe të dhimbjeve menstruale: Dismenorea primare ndodh me shpesh tek femrat e reja të cilat sapo kanë filluar ciklin menstrual. Shpesh bëhet më e lehtë kur femra arrin moshën 20-të apo pas lindjes së fëmijës së parë. Këto dhimbje të parehatshme janë kontraksione të ftohta të mitrës dhe shkaktohen nga substanca në trupin tuaj të quajtura prostaglandina. Dismenorea sekondare diganostikohet kur dhimbjet menstruale janë rezultat i një gjendje shëndetësore përveç menstruacioneve ,duke përfshirë endomentriozën,tumorët fibroid dhe cistat e...

Shpërndaj
8 rregulla për vaginë të shëndetëshme

8 Rregulla për Vaginë të Shëndetëshme

  Të gjitha gratë duhet të shqetësohen për shëndetin vaginal, por çfarë do të thotë vaginë e shëndetëshme? Megjithëse varet nga mosha e gruas, vagina në përgjithësi ka pH acidike, përmban sasi të pasura të bakterieve të dobishme që ndihmojnë luftimin e infeksioneve, dhe është natyralisht e lubrifikuar. Një vaginë e shëndetëshme gjithashtu sekreton sasi të vogla shkarkimi. Megjithëse disa gra mund të mos jenë të vetëdijshme, të tjerat mund të vërejnë deri në një lugë shkarkim në ditë. Shkarkimi është reagim normal fizik - në thelb është derdhje e qeliza të qafës së mitrës dhe vaginës. Por nëse gratë përjetojnë ndryshime në aromën e vaginës, ndryshim në ngjyrën e shkarkimit që mund të shoqërohet me parehati - qoftë parehati e komblikut ose e vulvës, kruarje, ose...

Shpërndaj