Lart

Shtatzënia & Lindja

Këmbë, nyje dhe duar të ënjtura gjatë shtatëzanisë

Këmbë, Nyje dhe Duar të Ënjtura gjatë Shtatzënisë

Ënjtje, ose edema, është nga lëngu i tepërt që grumbullohet në indet e trupit tuaj. Është normale që të keni një sasi të caktuar të ënjtjes gjatë shtatzënisë, veçanërisht në nyje dhe këmbët tuaja, sepse ju jeni duke mbajtur më shumë ujë. Ndryshimet në kiminë tuaj të gjakut gjithashtu lëvizin lëngun në indin tuaj. Gjithashtu, mitra juaj në rritje vendos presionin në venat e legenit dhe venën tuaj “cava”(vena e madhe në anën e djathtë të trupit që mbart gjak nga gjymtyrët tuaja në zemër). Presioni ngadalëson kthimin e gjakut nga këmbët tuaja, duke e shkaktuar atë për të mbledhur dhe për të detyruar lëngun nga venat tuaja tek indet e nyjeve dhe këmbëve. Kjo është arsyeja pse ju keni më shumë gjasa të zhvilloni edemë gjatë...

Shpërndaj
Lëkura e Errët Gjatë Shtatzënisë

Lëkura e Errët Gjatë Shtatzënisë

A është normale që të keni melasma gjatë shtatzënisë? Po, është e zakonshme që të zhvillohen njolla të errëta të lëkurës kur jeni shtatzënë, një gjendje e quajtur melasma ose kloasma. Melasma nganjëherë njihet edhe si maskë e shtatzënisë, sepse njollat zakonisht shfaqet rreth buzës së sipërme, hundës, mollëzave dhe ballit në formën e një maskë. Ju gjithashtu mund të zhvilloni arna të errta në faqet tuaja, nën nofull, ose në pjesën e parakrahut dhe në pjesë të tjera të trupit tuaj të ekspozuar ndaj diellit. Për më tepër, lëkura që tashmë është më e pigmentuar - si thithkat, shenjat e plagëve, dhe lëkura e organeve gjenitale - mund të bëhet edhe më e errët gjatë shtatzënisë. Kjo gjithashtu ka tendencë të ndodhë në zonat ku fërkimi...

Shpërndaj
Kontrollimi natyral i lindjes

Metodat Natyrale të Kontrollit të Lindjes

Metodat natyrale të kontrollit të lindjes përfshijnë veprime specifike që njerëzit mund të bëjnë natyralisht për të parandaluar një shtatzëni të padëshiruar. Metodat natyrale janë disa nga format më të vjetra të kontraceptimit në dispozicion. Kontrolli natyral i lindjes shpesh nuk kushton asgjë dhe zakonisht nuk ka efekte anësore. Nëse zgjidhni një metodë të natyrshme të kontrollit të lindjeve, që të jeni efektiv, duhet të jeni të përkushtuar ndaj këtij vendimi. Këto metoda kërkojnë disiplinë dhe vetëkontroll. Është gjithashtu e dobishme që të jeni në një marrëdhënie të qëndrueshme ku ju dhe partneri juaj mund të flisni dhe të bashkëpunoni hapur me njëri-tjetrin. Abstinenca Abstinenca është definuar të mos ketë ndonjë lloj marrëdhënieje seksuale apo lojë seksi me partnerin. Është metoda e vetme e kontrollit të lindjeve që...

Shpërndaj
Marramendja Gjatë Shtatëzanisë

Marramendja Gjatë Shtatëzanisë

Pse ndihem e lodhur, e dobët ose e trullosur gjatë shtatzënisë? Ndonjëherë mund të ndiheni të lodhura ose të trullosura kur jeni shtatzënë sepse sistemi juaj kardiovaskular i nënshtrohet ndryshimeve dramatike: Ritmi i zemrës suaj rritet, zemra juaj pompon më shumë gjak në minutë dhe sasia e gjakut në trupin tuaj rritet me 30 deri 50 për qind. Në shumicën e shtatëzanive, enët e gjakut zgjerohen dhe presioni i gjakut gradualisht bie duke arritur pikën më të ulët në mes shtatzënisë. Pastaj fillon të kthehet prapa, duke u kthyer në nivelin e rregullt deri në fund të shtatzënisë. Në tremujorin e dytë dhe të tretë, një uterus në rritje gjithashtu vë presion mbi venat dhe ngadalëson qarkullimin në gjysmën e poshtme të trupit tuaj. Sistemet tuaja kardiovaskulare dhe...

Shpërndaj
Epizitomia (Prerja Cezariane)

Epizitomia: Çfarë është?

Një intervenim rutinë që nuk është më rutinë – dhe bëhet shumë më pak se që bëhej më parë. Mësoni çfarë është e nevojshme dhe merrni këshilla për të zvogëluar shansat e kryerjes së kësaj procedure. Disa e quajnë prerjen më të ashpër nga të gjitha – por fatmirësisht ditët e sotme nuk quhet më rutinë. Në fakt, mamitë dhe shumica e mjekëve rrallë e kyrejnë këtë procedurë pa një arsye të fortë. Kjo ndodhi për shkak që epiziotomia – prerje kirurgjike në perineum (pjesa muskulore mes vaginës dhe vrimës anale), që bëhet për të zmadhuar daljen e fëmijës – të mos performohet në mënyrë rutinore. Dhe shkalla e këtyre operacioneve ka rënë nga 25% të të gjithave lindjeve vaginale në vitin 2004 në 11.6% në...

Shpërndaj
10 Mënyra se si Shtazënia juaj e Dytë Mund të Jetë Ndryshe nga e Para

10 Mënyra se si Shtazënia juaj e Dytë Mund të Jetë Ndryshe nga e Para

Edhe nëse keni lindur më parë, shtatzënia e dytë mund të sjell disa surpriza në krahasim me lindjen e parë. Nga simptomat deri te kohëzgjatja e lindjes, ja ku janë dallimet më të njohura. Pra jeni shtatzënë me fëmijën e dytë? Urime! Nuk ka nevoj për të lexuar më shumë, apo jo? Pasi në fund të fundit keni qenë në atë situatë më parë, dhe dini saktësisht çfarë do të ndodhë me trupin tuaj prej tani deri në momentin kur të japni shtytjen finale. Mos u ngutni. E vërteta është, se mund të mos ndiheni si herën e kaluar këtë herë – e jo vetëm sepse nuk i keni më nervat e reja. Mirëpo është mësuar se në disa mënyra shtatzënia e dytë dallon psikologjikisht nga e...

Shpërndaj
Shenjat e Afrimit të Shtatzënisë

Shenjat e Afrimit të Shtatzënisë

Edhe nënat që e kanë kaluar më parë nuk mund ta dinë me siguri se kur do të fillojë lindja. Kjo ndodh për shkak se shenjat e hershme të lindjes janë të vështira për t’u parë dhe lehtë mund të keqinterpretohen: A janë ato dhimbje të barkut vërtetë kontraktime, apo rezultat i burritos që keni ngrënë mbrëmë? A është ajo rrjedhje e vogël e ujit derdhje e ujrave, apo thjeshtë urinë që rrjedh për shkak se një foshnje 3 kilogramësh është duke pushuar në fshikëzën tuaj? Lindja – si vet rritja e fëmijëve – kurrë nuk është e qartësuar. Për të ditur se kur jeni me të vërtetë gati të shkoni në spital, shikoni këto shenja. Shenjat se lindja është 24 deri 48 orë larg Kur të mendoni...

Shpërndaj
Rënia e Flokëve Gjatë Shtazënisë

Rënia e Flokëve Gjatë Shtazënisë

Rënia e flokëve është diçka e zakonshme. Të gjithë ne përjetojmë rënie të flokëve me ritëm të njëtrajtshëm dhe të vazhdueshëm, e më shumë kur i pastrojmë apo i krehim. Flokët tonë klasifikohen si flokë anagjen dhe telogjen. Në ciklin e rritjes, në çfarëdo kohe, rreth 90% e flokëve janë duke u rritur, ndërsa pjesa e mbetur (10%) është në fazë të pushimit. Anagjen janë flokët që rriten ndërsa telogjen flokët në fazë të pushimit. Rënia e flokëve dhe shtatzënia Është natyrale të shqetësoheni se flokët tuaj të shndritshëm janë duke u rralluar. Por mos u shqetësoni, pasi me siguri është vetëm një fazë dhe do të kalojë. Gjatë shtatzënisë, një përqindje e madhe e flokëve qëndron më shumë në fazën ruajtëse. Kjo është për shkak se një...

Shpërndaj
Lodhja Gjatë Shtazënisë

Lodhja Gjatë Shtazënisë

A është e zakonshme të jeni e rraskapitur kur jeni shtatzënë? Po, lodhja është normale, sidomos gjatë tre-mujorit të parë dhe kjo gjendje kthehet në shtatzëni të vonë. Asnjë nuk e di me siguri se çfarë e shkakton lodhjen në shtatzëninë e hershme, por është e mundshme që ndryshimet hormonale – si rritja dramatike e proestrogjenit – janë pak përgjegjëse. Për shumë gra, lodhja është një nga shenjat e para të shtatzënisë, dhe ato gjithmonë ndihen të lodhura edhe para se të duken shtatzënë apo të shtojnë peshë. Por femra të tjera kjo nuk i ndalon fare. Çka e shkakton lodhjen gjatë shtatzënisë? Ndyrshimet hormonale sipas të gjitha gjasave kontribojnë tek rraskapitja, por edhe parehati të tjera të rëndomta të shtatzënisë luajnë rol. Për shembull, është e vështirë të...

Shpërndaj
Ndryshimet e Gjinjëve Gjatë Shtazënisë

Ndryshimet e Gjinjëve Gjatë Shtazënisë

Rritja e niveleve të hormoneve gjatë shtatzënisë e rritë qarkullimin e gjakut dhe shkakton ndryshime në indet e gjirit, gjë që mund t’i bëjë gjinjët të ënjtur, të pezmatuar, dhe jashtëzakonisht tjashtëzakonisht njdeshëm ndaj prekjes. Disa gra e përshkruajnë ndjenjën si të dhimbëshme, ose si një version ekstrem i ndjenjës që kanë në gjinj para menstruacioneve. Ndjeshmëria e gjirit mund të jetë një nga shenjat e hershme të shtatzënisë. Zakonisht fillon rreth 4 deri në 6 javët e para dhe zgjatë përgjatë tre-mujorit të parë. Çfarë ndryshime tjera të gjinjëve mund të pres gjatë shtatzënisë? Gjinjët tuaj mund të pësojnë ndryshime për t’iu përgatitur për kujdes ndaj foshnjës. Ju mund të vëreni: Rritje të gjinjëve. Duke filluar rreth javës të 6 deri në javën e 8, ju...

Shpërndaj