Lart

Uncategorized

Përdorni xhenxhefil në menynë e mëngjesit

Keni menduar ndonjëherë të shtoni xhenxhefil në menynë tuaj të mëngjesit? Xhenxhefili ka shumë përfitime shëndetësore dhe mund të shtohet lehtësisht në çdo vakt. Në këtë artikull janë disa mënyra për të marrë përfitimet shëndetësore të xhenxhefilit në ushqimin dhe pijen tuaj gjatë mëngjesit. Njihuni me disa nga mënyrat si ta përfshini xhenxhefilin në mëngjesin tuaj. Kafe me xhenxhefil si antioksidantë – Xhenxhefili dhe kafeja janë një kombinim i shkëlqyeshëm antioksidues për të luftuar radikalet e lira. Shtoni deri në 1 lugë çaji xhenxhefil në kafen tuaj dhe gjithashtu mund t’iu ndihmojë me tretjen. Çaj xhenxhefili për stomakun – Ky lloj çaji është një pije e ngrohtë që qetëson stomakun tuaj gjatë ditëve të ftohta të dimrit. Reçel xhenxhefili me biskota – Mund ta provojeni edhe me gjalpë kikiriku. Përgatisni shurup me xhenxhefil. Xhenxhefilin përziejeni me...

Shpërndaj

Sekreti për shërimin e kancerit gjendet tek peshkaqenët

Sekreti për të shëruar kancerin dhe sëmundjet e lidhura me moshën, mund të gjenden në peshkaqenët e ngjyrës së bardhë. Kështu kanë bërë të ditur ekspertët, ndërsa theksohet se harta e parë e ADN-së e peshqve të bardë ka zbuluar mutacione të cilat mbrojnë kafshët kundër kancerit dhe sëmundjeve të tjera, njofton Klan Kosova. Shkencëtarët shpresojnë se më shumë kërkime mund të ndihmojnë për të zbatuar gjetjet për trajtimin e sëmundjeve të lidhura me moshën tek njerëzit. Peshkaqenët e gjigant gjithashtu kanë aftësinë për të riparuar ADN-në e tyre – diçka që nuk mund ta bëjnë njerëzit. Hulumtimi u krye nga një ekip shkencëtarësh në Fondacionin të Ruajmë Detin dhe Hulumtuesit e Peshkaqenëve....

Shpërndaj

Çfarë duhet të hamë kur ftohemi

Dimri është stina që na bën të prekemi më shumë ndaj ftohjes. Ajo që duhet të dimë është se ushqimi i duhur luan një rol të rëndësishëm në shërimin nga një ftohje apo ndonjë virus tjetër. Shikoni çfarë ushqimesh duhet të hamë kur jemi të sëmure Së pari, duhet të shmangim shumë yndyra, veçanërisht yndyrat e ngopura, pasi ato prishin ekuilibrin e baktereve të mira dhe të këqija në trup. Fibrat, vitaminat kryesisht A dhe C dhe antioksidantët veprojnë në mënyrë mbështetëse për të luftuar ftohjet dhe gripin. Supa me perime është “mjeku” ideal në këtë rast, pasi perimet japin fibra dhe antioksidantë, ndërsa lëngu i ngrohtë ndihmon në prishjen e mukusit. Përveç kësaj, hidratimi adekuat rezulton të jetë më i rëndësishëm se ushqimi kur kemi të bëjmë...

Shpërndaj

9 mënyra si ta trajtoni dhimbjen e dhëmbit gjatë natës

Një nga arsyet që dhimbja e dhëmbëve bëhet më e padurueshme gjatë natës është sepse ka më pak shpërqendrime. Kështu është më e lehtë që e gjithë vëmendja juaj të shkojë tek dhimbja e dhëmbit dhe të mos ju zërë gjumi. Sidoqoftë ju mund të provoni këto mënyra për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbëve: Marrja e ilaçeve pa recetë si ibuprofeni është një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për shumë njerëz, që redukton në mënyrë efektive dhimbjet e dhëmbëve. Përdorimi i kompresave të ftohta mund të ndihmojë shumë në këtë rast. Mjafton që në zonën e faqes ose të nofullës ku ndjeni dhimbje, të vendosni një qese me copa akulli të mbështjellë me një peshqir. Në këtë mënyrë akulli do të veprojë duke ngushtuar enët e gjakut dhe...

Shpërndaj

Djalë apo Vajzë? Eshtë në Gjenet e Babait

Një studim i Universitetit Newcastle që përfshin mijëra familje po ndihmon prindërit e ardhshëm të zbulojnë nëse ka të ngjarë të kenë djem ose vajza. Puna nga Corry Gellatly, një shkencëtar hulumtues në universitet, ka treguar se burrat trashëgojnë një prirje për të pasur më shumë djem ose më shumë vajza nga prindërit e tyre. Kjo do të thotë që një burrë me shumë vëllezër ka më shumë të ngjarë të ketë djem, ndërsa një burrë me shumë motra ka më shumë gjasa të ketë vajza. Hulumtimi përfshiu një studim të 927 pemëve familjare që përmbajnë informacion mbi 556.387 njerëz nga Amerika e Veriut dhe Evropa që kthehen në 1600. "Studimi i pemës familjare tregoi se nëse keni të ngjarë të keni një djalë apo një vajzë është...

Shpërndaj

5 Inovacione Mjekësore që Ndoshta Nuk i Keni Vënë re të Ndodhura në 2020

Edhe në mes të pandemisë COVID-19, komuniteti mjekësor bëri përparime gjatë gjithë vitit 2020. Këtu janë 5 nga risitë më me ndikim të vitit. 1. Viti i kodit gjenetik Pothuajse çdo ekspert i intervistuar nga Healthline ishte dakord se redaktimi i gjeneve ishte një nga historitë më të mëdha të vitit. Në tetor, Emmanuelle Charpentier dhe Jennifer A. Doudna u dha Çmimi Nobel në Kimi për zbulimin e gërshërëve gjenetikë CRISPR / Cas9. (Vetëm pesë gra të tjera e kanë fituar këtë çmim më parë). Ky mjet "gërshërë" i gjenit është ajo që tingëllon si - enzimat "heqin copa të ADN-së për t'i rikthyer ato në funksionin e tyre normal", tha Dr. William Morris, drejtori ekzekutiv mjekësor i Inovacioneve të Klinikës Cleveland, për Healthline. Charpentier dhe Doudna treguan se këto...

Shpërndaj

Si dhe Pse Duhet të Përdorim një Serum Për Fytyrë

Një serum për fytyrën mund të jetë arma juaj e re sekrete kur bëhet fjalë për arritjen e lëkurës së përsosur. Thjesht duhet të siguroheni që po e përdorni si duhet, në mënyrë që të nxirrni ne pah të gjithë mirësinë e lëkurës. Fatmirësisht, serumet në fytyrë nuk janë jashtëzakonisht të ndërlikuar ose që kërkojnë kohë për t'u përdorur.Ka vetëm disa hapa kryesorë për t’u mbajtur në mend pasi të filloni ta perdorni. Pasi të keni njohur hapat, e perdorimit do të jeni profesioniste te perdorimit te tij.Me poshte keni etapat dhe menyrat se si duhet te perdorim serumet e fytyres. 1. Pastrimi  Para se të aplikoni serumin e fytyrës, sigurohuni që lëkura juaj të jetë përgatitur siç duhet.Eshte shumë e rëndësishme që lëkura të jetë pastruar...

Shpërndaj

Si Krijohet Dëbora?

Bora formohet kur temperaturat janë të ulëta dhe ka lagështirë në atmosferë, në formën e kristaleve të imëta të akullit. Çfarë është bora? Dëbora përcaktohet si reshje të ngurta që ndodhin në një shumëllojshmëri kristalesh akulli në minutë në temperatura nën 0 ° C. Eshtë një nga fenomenet më të goditura të motit në MB duke shkaktuar një transformim të botës përreth nesh, por gjithashtu mund të çojë në potencial për përçarje. Sa ftohtë duhet të jetë për të rënë borë? Reshjet bien si borë kur temperatura e ajrit është nën 2 ° C. Eshtë një mit që duhet të jetë nën zero për të rënë dëborë. Në fakt, në këtë vend, reshjet më të mëdha të borës kanë tendencë të ndodhin kur temperatura e ajrit është midis zero...

Shpërndaj

Pijet e Gazuara Dietike: Të Mira apo të Dëmshme?

Pijet e gazuara dietike janë pije të njohura në të gjithë botën, veçanërisht në mesin e njerëzve që duan të zvogëlojnë konsumimin e sheqerit ose kalorive. Në vend të sheqerit, ëmbëlsuesit artificialë, si aspartami, ciklamatet, sakarina, acesulfame-k, ose sukraloza, përdoren për të ëmbëlsuar ato. Pothuajse çdo pije e ëmbëlsuar me sheqer të njohur në treg ka një version “të lehtë” ose një “dietë” - Dieta Coke, Coke Zero, Pepsi Max, Sprite Zero, etj. Pavarësisht se janë pa sheqer dhe kalori, efektet shëndetësore të pijeve dietë dhe embelsirave artificiale janë të diskutueshme. Pijet e gazuara dietike nuk janë ushqyese Pija e gazuar dietike janë një përzierje e ujit të gazuar, ëmbëlsues artificial ose natyral, ngjyrave, aromave dhe aditivëve të tjerë të ushqimit. Zakonisht kanë shumë pak ose pa kalori. Për shembull,...

si ndikon izolimi te periodat

Si Ndikon Izolimi te Periodat?

Stresi është një ndër faktorët kryesorë që ndikon në ndryshimin e ciklit menstrual, aq më tepër tani që prej disa javësh gjendemi të izoluar në shtëpi. Padyshim që karantina ndikon tek periodat, por si? Distancimi social, vetmia, ndryshimi në aktivitetin fizik ndikojnë të gjitha në psikologjinë e njeriut. Prodhimi i tepërt i kortisolit çliron një hormon që ndikon tek ovulimi, gjë e cila çon në zgjatje të ciklit, shkurtim të ciklit ose dhimbje më të mëdha se normalisht. Një rritje në nivelin e kortisolit ndërpret ciklin e rregullt hormonal që i duhet trupit për të patur një cikël të rregullt periodash. Me pak fjalë, gjatë kohës së karantinës do të vini re ndryshime në ardhjen e periodave, por kjo s’vlen për të gjithë sepse çdo trup ndryshon nga tjetri. Një...

Shpërndaj