Lart

Dita që mësova se më kishte tradhtuar burri

Isha ulur në tryezën time në punë, gishtat të ngulitur në tastierë. Mora frymë thellë dhe futa supozimin tim më të mirë për fjalëkalimin në emailin e burrit tim. Një klikim më vonë, kuptova se kisha të drejtë – si për fjalëkalimin  ashtu edhe për parandjenjën time se ai kishte një aferë. Asnjëherë në jetën time nuk kam dëshiruar më shumë që të kisha gabuar.

Pasi kisha hakuar në llogarinë e tij të postës elektronike dhe më pas llogarinë e tij në Twitter, nuk mund të ndaloja së lexuari. Kishte aq shumë mesazhe. Kishte biseda rreth librave dhe muzikës por edhe përshkrime grafike të seksit dhe, me dhimbje, deklarata dashurie. Kam lexuar derisa nuk munda më dhe më pas shkova në makinën time. U ula, duke qajtur në parking, derisa u kthye në mbrëmje. Celulari im shoqëroi me një mesazh nga burri im:

“Hej zemër, a je rrugës? XO”

Ishte XO në fund që e ktheu pikëllimin, kur zbulova se martesa ime ishte një gënjeshtër, në një zemërim të nxehtë të ndezur. Shkova në shtëpi me autopilot, duke menduar tërë kohën për emrat që do ta thirrja, duke pyetur veten nëse isha i aftë ta godisja aq fort sa të lëndohej aq keq sa unë. E imagjinoja ta trajtoja këtë si një heroinë filmi, duke e hedhur jashtë dhe më pas duke ia djegur rrobat. Shkova në shtëpi duke menduar, “Kjo është ajo, dita e fundit e martesës sonë. Ditën e fundit që udhëtoj në shtëpi me burrin tim”.

Hyra në shtëpi për ta parë atë, gënjeshtarin, mashtruesin, tradhtarin, duke krehur butësisht flokët e vajzës sonë. Ajo ishte duke e pushuar kokën në këmbën e tij dhe ata po këndonin këngën e saj të preferuar së bashku. Ajo dukej çdo inç që është vajza e babit, dhe butësia që ai përdorte për të krehur flokët e saj të lidhura, më kujtoi sa e donte dhe e kishte dashur që nga fryma e saj e parë.

Gënjeshtari. Tradhtari. Babai i fëmijëve të mi.

Në atë moment, unë dija që tre gjëra të ishin të vërteta: burri im ishte një baba i shkëlqyeshëm, burri im kishte thyer zemrën time dhe të kuptoja se çfarë duhet të bëja do të ishte shumë më i ndërlikuar nga sa kisha menduar.

Në ditët që kaluan, pasi u përballa me të dhe e vërteta e tmerrshme u përhap, kurrë nuk isha e sigurt se po bëja gjënë e duhur. Unë i kërkova që të shpërngulet, por gjithashtu i kërkova që të vinte në shtëpi çdo mëngjes për të marrë fëmijët në shkollë si zakonisht dhe të qëndronte për darkë çdo natë. I thashë të shihte një këshilltar por nuk pranova të shkoj në këshillim për martesë. Largova para nga llogaria jonë e përbashkët në një llogari të veçantë në emrin tim dhe u përpoqa të kuptoj se a kisha mundësi të jetoja në shtëpi pa atë. Jam munduar ta imagjinoj jetën pa të. Jam munduar ta imagjinoj jetën me të. Mendimi për ta puthur ndonjëherë përsëri, dukej i pamundur. Unë kryesisht mendoja për fëmijët dhe çfarë ishte më e mira për ta.

Ditët dhe javët e para pasi zbulova për lidhjen ishin disa nga më të vetmuarat. Edhe pse nuk kisha bërë asgjë të keqe, unë ndjeva turp dhe siklet që më pengonte të besoja te miqtë e mi. Pasiguria ime për të ardhmen dhe shkëlqimin e vogël të shpresës që kisha se mund të jemi në gjendje të kalojmë përmes kësaj, më mbajti në qetësi. Po sikur të ju tregoja dhe pastaj të ktheheshim sërish bashkë? A do ta urrejnë përgjithmonë miqtë e mi – miqtë tanë – përgjithmonë? Mendoj se kisha frikë edhe ta thosha me zë të lartë, sikur ta thosha se burri im më ka tradhtuar, do ta bënte atë edhe më të vërtetë. Doja t’u thoja që e urreja, e përçmova, nuk do ta dashuroja më kurrë atë, por shpresoja që mbase mund ta doja përsëri një ditë. Dashuria është e çrregullt. Martesa është e çrregullt. Aferat janë vërtet, vërtet të rrëmujshme.

Kanë kaluar pak më shumë se një vit nga dita kur hapa emailin e tij. Deri tani jemi akoma bashkë. Si prindër jemi të mirë së bashku dhe kalojmë mirë me njëri-tjetrin. Ai prapë më bën të qesh. Unë mund të kaloj ditë dhe madje javë, pa menduar për lidhjen dhe gruan tjetër. Dhe pastaj ka ditë që e dëgjoj duke shkruar në kompjuter dhe ndjehem e sëmurë në stomak dhe pyes veten nëse do t’i besoj ndonjëherë përsëri.

Unë di diçka që nuk e dija atëherë. Nuk ka asnjë shabllon se si të trajtohet një çështje. Nuk ka skenar perfekt. Jeta e vërtetë nuk është një film dhe djegija e rrobave të tij me siguri do t’ju arrestojë. Përkundrazi, ju bëni më të mirën që mund të kujdeseni për veten tuaj, të kujdeseni për fëmijët tuaj dhe të vazhdoni të ngriheni çdo mëngjes deri në ditën që nuk të lëndon aq keq sa më parë.

Me kalimin e kohës, ju zbuloni nëse martesa juaj është prishur apo thjesht është lakuar, duke marrë një formë të re, një normale të re. Dhe, nëse jeni me të vërtetë me fat, një ditë do të kuptoni se si të falni dhe të mësoni si të jetoni me njohurinë që dikush mund të ju dashurojë thellësisht dhe t’ju tradhtojë.

Dashuria është e çrregullt. Martesa është e çrregullt. Jeta Vazhdon.

Shpërndaj
Dashuria - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni artikuj rreth marrëdhënieve, mbajtjes se suksesshme të lidhjes, storieve të dashurisë dhe shumçka tjetër. Nëse keni ndonjë sygjerim apo storie për të na treguar mund të na kontaktoni në dashuria@rilinde21.sg-host.com