Lart

Arsyet Pse Duhet të Ndaloni së Krahasuari Veten me Ish-in e Tij

Krahasimi i vetes me këdo, mund të jetë i rrezikshëm. Gjithmonë atje do të jetë dikush që është më i dobët, ka flokë më të gjatë, më të bukur, është më i gjatë, ka buzë më të plota, gjoks më të madh, ose është më qesharak, më i zgjuar ose më i relaksuar se ju. Eshtë thjesht një fakt dhe nuk ka kuptim të futemi të gjithë në krah për këtë. Veçantia juaj është ajo që ju bën të veçantë, dhe të pëlqyeshëm, dhe përsosmëria (e cila është teknikisht e paarritshme) është shumë e mbivlerësuar. Shihni një vajzë të bukur duke ecur në rrugë ose në banjën e klubit duke u ankuar.Ju mund të mendoni se ajo është e mahnitshme, dhe as nuk e njihni, por dikush u lodh nga kjo.

Një nga betejat kryesore që përjetojnë shumë gra gjatë marrëdhënieve të reja është ajo ndjenjë bezdisëse që keni kur mendoni për ish-in e tij. Çështja e parë me këtë është se ju po mendoni për të në radhë të parë, por është e kuptueshme që ajo mund të kalojë mendjen tuaj herë pas here.

Këtu janë 8 arsye që duhet të ndaloni të krahasoni veten me ish-in e tij.

I dashuri juaj e urren këtë

Eshtë ndoshta mjaft e qartë që i dashuri juaj nuk dëshiron të dëgjojë për ish-in e tij, veçanërisht nëse ai është akoma në fazat e vona për ta kapërcyer plotësisht atë. Ka një arsye që ai nuk është me të, dhe shumica e djemve besojnë të lënë të kaluarën në të kaluarën. Bërja e pyetjeve rreth saj me të vërtetë do t’ju bëjë të ndiheni më mirë, apo thjesht do të shkaktojë përçarje pa kuptim midis të dyve? Atij nuk i pëlqen që ju të krahasoni veten me atë. 

Kjo do t’ju çmend

Gratë kanë një përfaqësim të keq për të qenë  fiksuese dhe ndonjëherë, paksa të çmendura. A ju pëlqen ai reputacion? Askush nuk ka shkruar libra se sa të lehta janë marrëdhëniet. Ato janë të vështira. Ju duhet të punoni në një mardhënie çdo ditë. Me gjithë përpjekjet e përditshme që po bëni në marrëdhënien tuaj, mbi ju duke ekuilibruar karrierën tuaj, familjen tuaj dhe jetën tuaj shoqërore, a keni në të vërtetë kohë për t’u kujdesur? Ju mund të jeni një makinë me vaj të mirë kur bëhet fjalë për të trajtuar stresin dhe presionin, por asgjë nuk ju ka përgatitur kurrë mjaft për ndjenjat e forta që vijnë së bashku me mendimet e tepërta për ish-in e tij. Nëse ndarja e tyre ka ndodhur muaj apo vite më parë nuk e ndryshon sasinë e të çmendurit që do ta bëjë trurin tuaj të ndihet.

Ju jeni dy gra të ndryshme

Çdo marrëdhënie e vetme që hyni gjatë gjithë jetës suaj ka një qëllim. Marrëdhëniet tona të mëparshme na mësojnë në lidhje me përkushtimin, thyerjen e zemrës dhe na tregojnë se cilat cilësi duam në një marrëdhënie afatgjatë të ardhshme dhe me cilat cilësi nuk do të donim të dilnim më. Ato gjithashtu bëjnë një punë të shkëlqyer duke ju mësuar për veten dhe mënyrën se si silleni në marrëdhënie. Vetëm se ai ishte me të nuk do të thotë se ajo ishte perfekte për të. Ajo mund të ketë qenë e mirë për të atëherë sepse ishte ndryshe. Ai ishte më i ri dhe dëshironte diçka emocionuese dhe të paparashikueshme. Pastaj ai u rrit dhe e kuptoi që emocionimi të çon deri tani kur mendon për një partner të jetës. Ai nuk është me të, sepse ajo ka karakteristika të ndryshme nga ju dhe ai vendosi që atij t’i pëlqente më shumë karakteri yt. Të krahasosh veten me të është budallallëk sepse je dy njerëz të ndryshëm. 

Përqendrimi te ju është mënyra më e rëndësishme

E gjithë koha që kaloni duke krahasuar veten me ish-in e tij mund të jetë energji që ju derdhni në marrëdhënien tuaj aktuale ose duke investuar në të ardhmen e marrëdhënies tuaj. Po, e kaluara është thelbësore sepse ndihmon në formësimin tuaj dhe përcaktimin se kush jeni si individ dhe në një marrëdhënie, por të jetosh në të tashmen është mënyra më e rëndësishme. Pastrimi i takimeve të kaluara, përplasjet ose dashuritë e humbura vetëm i detyron të dy që të rijetoni disa kujtime që mbase nuk i preferoni dhe ju pengon që të dy të ecni përpara së bashku dhe të jetoni për të ardhmen. Do të bëjë që të dy të jeni të pakënaqur që të kujtoheni vazhdimisht për dikë që keni njohur dikur. 

Mund të Mund të Përfundojë Lidhjen Tuaj

Pas fiksimit dhe të gjitha anktheve tuaja se si ai dëshiron të ishit ajo (gjë që ai nuk e bën plotësisht), ju mund të filloni të vini re gjërat që vini re rreth saj dhe thjesht të filloni t’i bëni ato. Ai kurrë nuk do t’ju tregojë gjithçka për të; thjesht nuk është e shëndetshme për marrëdhënien tuaj. Ato gjëra që ju i kapni dhe filloni t’i bëni në mënyrë të pavetëdijshme (ose plotësisht me vetëdije) mund të jenë pikërisht arsyeja që gjërat nuk kanë punuar kurrë me to. A shqetësohet nëse ajo ishte më e bukur se ju, apo më e zgjuar se ju, apo më argëtuese sesa vlen të humbni marrëdhënien tuaj? Ka shumë arsye të shkëlqyera për t’i dhënë fund marrëdhënieve, kryesisht në mënyrë të papajtueshme ose kur e kuptoni se jeni më mirë si miq, por ju që fiksoni ish-in e tij më shumë sesa statusi aktual i marrëdhënies suaj së bashku nuk është sigurisht një prej tyre. Më mirë ta mbash larg syve, larg mendjes.

Kjo do t’ju bëjë të ndjeheni të pasigurt

Ajo që të bën ndryshe të bën të bukur. Eshtë pak e vështirë ti mbash mendët se nuk do të arrini kurrë në dashurinë e një burri nëse nuk jeni perfekt. Jo vetëm që është marrëzi, dhe qesharake, por është gjithashtu plotësisht e pavërtetë. Thjesht ecni në rrugë në çdo lagje metropolitane në qendër të qytetit. Gjëja e parë që do të vini re është se bukuria është me të vërtetë në syrin e shikuesit. Ju mund të shihni një grua të bukur me një burrë që mendoni se është poshtë saj, ose anasjelltas. Morali i gjithë kësaj është se nuk ka rëndësi. Gruaja më e bukur në botë mund të jetë një shtrigë ose përndryshe me shpirt më të butë. Dikush atje tashmë ju do dhe nuk ju ka takuar akoma. Dr. Christie Hartman, eksperte e takimeve, dëshiron që ju të mbani mend: “Ky njeri zgjodhi të ishte me ju, ka të ngjarë sepse keni cilësi që ish-i tij nuk i kishte.” Të mendosh për të, ose për ndonjë nga ish-at e tij, pa marrë parasysh sa të bukura janë, vetëm do të të bëjë të ndihesh i pasigurt dhe ai nuk e dëshiron këtë pasi mendon se je vajza më e bukur në botë. Pse duhet të ketë ndonjë rëndësi tjetër?Krahasimi i vetes me këdo, mund të jetë i rrezikshëm.

Ju Mund të Krijoni Çështje Tuaja të Besimit

Besimi është një nga blloqet më themelore të çdo marrëdhënieje. Eshtë kaq e rëndësishme, pjesërisht, sepse është kaq e brishtë. Disa njerëz besojnë me shumë,por gjërat e vogla mund të hapin vrima në të dhe ta dëmtojnë atë, dhe të tjerët që janë lënduar vendosin mure për të mbrojtur veten dhe besojnë shumë pak.

 “Dashuria dhe besimi fillojnë me ju. Nëse doni dashuri, duhet të besoni se jeni të denjë për të” thotë Dr. Hartman. Besimi mund të jetë mjaft i çrregullt, prandaj pse do ta bënit qëllimisht më të vështirë për secilin prej jush? Ju jeni shumë më mirë pa mendime negative bezdisëse, kështu që i mbani larg, shumë larg ato mendime.

Shpërndaj
Dashuria - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni artikuj rreth marrëdhënieve, mbajtjes se suksesshme të lidhjes, storieve të dashurisë dhe shumçka tjetër. Nëse keni ndonjë sygjerim apo storie për të na treguar mund të na kontaktoni në dashuria@rilinde21.sg-host.com