Lart

Histori e vërtetë: “Kur i dashuri im po vuante nga kanceri, u dashurova me shokun e tij të ngushtë”

Kur e kuptoi dashurinë e saj për mikun më të mirë të të dashurit të saj, Vjollca * u befasua. Por 35-vjeçar i PR lejoi ndjenjat e saj për tu zhvilluar dhe tani është i lumtur në një marrëdhënie të re, pothuajse dy vjet pas vdekjes së të dashurit të saj.

 

“Egzon * dhe unë ishim të dashur adoleshentë që vazhduam deri në ditët tona gjatë gjithë universitetit dhe 20-at tona. Ne ishim në dashuri dhe shpresonim që së bashku të kemi një të ardhme, por për shkak se ishim të dy ende shumë të rinj, vendosëm të prisnim derisa të vendosnim për karrierën tonë përpara se të lidhnim nyjën dhe të nisnim një familje.

Histori e vërtetë: "Kur i dashuri im po vuante nga kanceri, u dashurova me shokun e tij të ngushtë"

“Kur ishte 30 vjeç, Egzoni u diagnostikua me limfomë jo-Hodgkin, një lloj kanceri që ndodh kur qelizat jonormale të bardha të gjakut – të quajtura limfocite – në sistemin limfatik fillojnë të rriten në mënyrë të pakontrolluar. Ai kishte humbur mjaft peshë, dhe ai ishte gjithmonë i lodhur dhe i plagosur lehtë. Ai gjithashtu kishte nyjet limfatike të fryra. Një ekzaminim mjekësor zbuloi atë që kishim frikë: kanceri ishte agresiv dhe Egzonit i duhej t’i nënshtrohej menjëherë trajtimit.

“Kur mësova për diagnozën, e gjithë bota u rrëzua. Një milion pyetje u zhvilluan në mendjen time: Sa kohë do të kishte Egzoni? A do të arrijmë të përmbushim ëndrrën tonë për të pasur fëmijë? Si do të kaloj nëpër jetë pa atë? Isha e frikësuar, e shqetësuar, dhe zemërthyer të gjitha në të njëjtën kohë. “

 

 Një lidhje romantike e papritur

“Të gjithë anëtarët e familjes së Egzonit dhe miqtë u mblodhën pas tij kur ai filloi trajtimin. Për shkak se limfoma u konsiderua e avancuar, Egzoni duhej t’i nënshtrohej kimioterapisë, e cila përfshinte përdorimin e një sërë barnash kundër kancerit. Drogat u administruan intravenoz. Egzoni e ndërpreu punën derisa iu nënshtrua trajtimit, gjë që ishte po aq e mirë, duke pasur parasysh se droga kishte disa efekte anësore të tmerrshme, si plagë të gojës, humbje të oreksit dhe të përziera.

 

“Unë bëra çmos për të qëndruar e fortë në ato javët e para. E gjeta të vështirë të përqendrohesha në punën time. E gjitha që e mendoja ishte si ta ndihmoja Egzonin që të kalojë këtë përvojë të hidhur. Kam kaluar sa më shumë kohë me të, duke u siguruar që ai të marrë pushim të mjaftueshëm dhe të bëja gjithçka që mundja për të ngritur disponimin e tij.

 

“Ishte edhe dikush tjetër që po kalonte shumë kohë me ne, shoku më i mirë i Egzonit, Ben *. E njihja Benin që nga universiteti. Derisa Egzoni ishte perreth nuk dilja shpesh me të, por tani që Egzoni ishte shumë i sëmurë, Beni dhe unë po shpenzonim më shumë kohë së bashku në mënyrë private. Për shembull, ai më merrte nga puna disa mbrëmje dhe më çonte në vendin e Egzoni ose në spital, ose do të shkonim për kafe ose një drekë së bashku pasi të vizitonim Egzonin. Ndjehesha shumë e vetme gjatë asaj kohe, kështu që ishte e mrekullueshme të kisha Benin përreth.

“Ben ishte një burim ngushëllimi dhe forcë. Unë qava shumë dhe ai ishte gjithmonë atje për të fshirë lotët e mi. Shumë netë, unë e thirrja atë vetëm për të folur për gjëra të rëndomta që kishin ndodhur gjatë ditës dhe ai gjithnjë më dëgjonte. Beni nuk kishte të dashur, e cila ishte ndoshta arsyeja pse ai mund të më kushtonte shumë kohë mua. Por ai u përball me diagnozën e Egzonit gjithashtu , dhe kishte nevojë për mbështetjen time aq sa kisha edhe unë nevojë për të.

 

Ndërkohë, gjendja e Egzonit po përkeqësohej. Kanceri i tij nuk po i përgjigjej mirë kimioterapisë. Çdo herë që e shihja, ai dukej edhe më i mjeruar dhe zemra ime thyhej. Unë u përpoqa t’i mbaj bisedat e mia me të pozitive – por në vend që të flisja për të ardhmen sikurse gjithmonë ne, do ta siguroja atë që ai do të mundte kancerin dhe do të kthehej në vetën e tij. Natyrisht, një pjesë e imja nuk i besonte fjalët që I thosha, por unë kisha nevojë të jem i fortë për të. “

 

E detyruar të përballesha me të vërtetën

“Gjatë disa muajve të ardhshëm, gjendja e Egzonit u përkeqësua përkundër kimioterapisë. Për shkak të sistemit imunitar të dobësuar ai ishte në rrezik të zhvillimit të infeksioneve. Ai ishte gjithashtu në shumë dhimbje, kështu që mjeku i tij rekomandoi trajtim paliativ për të ndihmuar në zvogëlimin e shqetësimit dhe përmirësimin e cilësisë së jetës së tij. Disa ditë, Egzoni ishte shumë i sëmurë për të folur edhe me mua.

 

“Fillova të shoh gjithnjë e më pak Egzonin dhe gjithnjë e më shumë Benin. Sa më shumë kohë që kalonim së bashku, aq më shumë u afruam dhe më në fund arriti deri në pikën ku asnjëri prej nesh nuk mund të mohonte se ne ndanim diçka të veçantë.

“” Kur Ben më në fund më tha se ai më donte mua, zemra ime rrahu me entuziazëm. Ne ishim ulur në makinën e tij; ne sapo mbaruam darkën dhe ai po më dërgonte në shtëpi. Deklarata e tij e dashurisë dukej e natyrshme dhe nuk isha pak e befasuar kur e dëgjova. Pa hezitim i thashë atij se edhe unë e doja.

 

“Gjatë atyre disa muajsh që dilnim me njëri-tjetrin, takimi me Benin nuk më ndërroi mendjen as edhe një herë. Në të vërtetë, unë isha ende në dashuri me Egzoni, dhe aq shqetësuar për gjendjen e tij, saqë nuk mund ta shihja veten me ndonjë njeri tjetër, pa marrë parasysh shokun më të mirë të të dashurit tim. Por papritmas, po filloja të mendoj se mund të isha në dashuri me Benin.

 

“Atë natë në makinën e Benit, pasi deklaruam dashurinë për njëri-tjetrin dhe ndamë një puthje, biseduam për mundësinë e fillimit të një marrëdhënieje serioze. Problemi i vetëm ishte tek Egzoni dhe familja e tij. “

 

 Një fillim i ri me një njeri të ri

“Ben dhe unë ranë dakord të mbanin marrëdhëniet tona private për momentin. Ne e dinim që Egzoni nuk kishte shumë kohë; nuk kishte shpresë se do të zgjaste edhe një vjet. Ne ende e vizitonim atë, veçmas ose vetëm, por fshehim të vërtetën prej tij. Dhe sa më shumë e doja Benin, një pjesë e imja ende e donte Egzonin. Ne praktikisht u rritëm së bashku; nuk kishte asnjë mënyrë që ta lëndoja atë duke u ndarë me të tani.

 

“Egzoni e dinte se shëndeti i tij po përkeqësohej me shpejtësi. Ai kishte ardhur në përfundim me mundësinë që ai nuk do të pres ditëlindjen e tij të ardhshme, por kjo nuk do të thotë se ai nuk ishte i trishtuar, i zemëruar apo i frikësuar. Ben dhe unë bëmë më të mirën që mund ta ngushëllonim në ditët e tij të fundit.

 

“Edhe pas vdekjes së Egzonit, Ben dhe unë vazhduan marrëdhëniet tona private nga respekti për familjen e Egzonit. Prindërit dhe gjyshërit e Egzonit, në veçanti, u shkatërruan për vdekjen, kështu që Ben dhe unë u brengosëm me ta.

 

“Së fundi, rreth 18 muaj pas kalimit të Egzonit, Ben dhe unë e bëmë marrëdhënien tonë zyrtare. Prindërit e Egzonit ishin të habitur, por na dhanë bekimin e tyre. Miqtë tanë ishin të lumtur edhe për ne.

“Unë e dua marrëdhënien time me Ben. Ndryshe nga Egzoni, Ben dhe unë nuk kemi planifikuar së bashku të ardhmen tonë në hollësi të madhe. Ne po e marrim shtruar çdo ditë sa vjen, dhe shpresojmë se do të mund t’i gjejmë gjërat përgjatë rrugës. Marrëdhënia dhe miqësia jonë me Egzonin na bëri të kuptojmë se sa e çmuar është jeta, sa i çmuar është çdo moment. Është një dhuratë për të qenë gjallë, për të parë Benin dhe për të dëgjuar çdo ditë zërin e tij. Asnjëri prej nesh nuk kërkoi që kjo marrëdhënie të ndodhte, por tani që e kemi atë, do ta çmojmë çdo sekondë “.

Shpërndaj
Dashuria - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni artikuj rreth marrëdhënieve, mbajtjes se suksesshme të lidhjes, storieve të dashurisë dhe shumçka tjetër. Nëse keni ndonjë sygjerim apo storie për të na treguar mund të na kontaktoni në dashuria@rilinde21.sg-host.com