Lart

Këshilla Për të Përmiresuar Jeten Tuaj Seksuale

Edhe nëse problemi është i madh apo i vogël, ka shumë gjëra që mund të bëni për ta rikthyer në rrugën e duhur jetën tuaj seksuale. Mirëqenia juaj seksuale shkon krah për krah me shëndetin tuaj të përgjithshëm mendor, fizik dhe emocional. Komunikoni me partnerin tuaj, duke ruajtur një mënyrë jetese të shëndetshme, duke përfituar nga disa prej materialeve të shkëlqyera të vetë-ndihmës në treg, dhe vetëm duke u argëtuar mund t’ju ndihmojë të kaloni kohë të vështira.

Këshilla Për të Përmiresuar Jeten Tuaj Seksuale

Të gëzuarit e një jetë seksuale të kënaqshme

Seks. Fjala mund të ngjallë një kaleidoskop të emocioneve. Nga dashuri, eksitim, dhe butësi e deri në mall, ankth dhe zhgënjim – reagimet janë po aq të ndryshme sa vetë përvojat seksuale. Për më tepër, shumë njerëz do të hasin të gjitha këto emocione dhe shumë të tjerë gjatë një jete seksuese që përfshin disa dekada.

Por çfarë është seksi, me të vërtetë?

Në një nivel, seksi është vetëm një funksion i trupit i shtyrë nga hormonet i dizajnuar për të riprodhuar speciet. Sigurisht, kjo pikëpamje e ngushtë nënvlerëson kompleksitetin e reagimit seksual të njeriut. Përveç forcave biokimike në punë, përvojat dhe pritjet tuaja ndihmojnë në formësimin e seksualitetit tuaj. Kuptimi juaj për veten si një qenie seksuale, mendimet tuaja rreth asaj që përbën një lidhje seksuale të kënaqshme dhe marrëdhëniet tuaja me partnerin tuaj janë faktorë kyçë në aftësinë tuaj për të zhvilluar dhe mbajtur një jetë seksuale të përmbushur.

Të folurit me partnerin tuaj

Shumë çifte e kanë të vështirë të flasin për seks edhe në rrethanat më të mira. Kur ndodhin probleme seksuale, ndjenjat e lëndimit, turpit, fajit dhe pakënaqësisë mund të ndalojnë bisedën krejtësisht. Për shkak se komunikimi i mirë është një gur themeli i një marrëdhënieje të shëndetshme, krijimi i një dialogu është hapi i parë jo vetëm për një jetë më të mirë seksuale, por edhe për një lidhje më të afërt emocionale. Këtu janë disa këshilla për trajtimin e kësaj lënde të ndjeshme.

Gjeni kohën e duhur për të folur.

Ka dy lloje të bisedave seksuale: ato që keni në dhomën e gjumit dhe ato që keni në vende të tjera. Është krejtësisht e përshtatshme t’i tregoni partnerit tuaj se çfarë ju bën të ndjeheni mirë gjatë bërjes dashuri, por është më mirë të prisni derisa të jeni në një mjedis më neutral për të diskutuar çështje më të mëdha, siç janë dëshirat seksuale të papërshtatshme ose problemet e orgazmës.

 

Shmangni kritikat.

Sugjerimet e shtratit në terma pozitivë, siç janë: “Unë me të vërtetë dua atë kur i prekni flokët me lehtësi në këtë mënyrë”, në vend që të fokusoheni në negative. Qasjuni një çështjeje seksuale si një problem që duhet zgjidhur së bashku se sa si një ushtrim në caktimin e fajit.

Tregojini në besim partnerit tuaj rreth ndryshimeve në trupin tuaj.

Nëse ndezje të nxehta ju mbajnë zgjuar gjatë natës ose menopauza e ka bërë vaginën të thatë, bisedoni me partnerin tuaj për këto gjëra. Është shumë më mirë që ai të dijë se çfarë po ndodh në vend që t’i interpretojë këto ndryshime fizike si mungesë interesi. Gjithashtu, nëse jeni një burrë dhe ju nuk keni më ereksion vetëm nga mendimi i seksit, tregoni partnerit tuaj se si të ju stimulojë në vend që ta lini atë të besojë se ajo nuk është aq tërheqëse sa të ju eksitojë më.

Jini të sinqertë.

Ju mund të mendoni se jeni duke mbrojtur ndjenjat e partnerit tuaj duke shtirur  orgazmën, por në realitet jeni duke gabuar. Sa e vështirë sa është të flitet për ndonjë problem seksual, niveli i vështirësisë rritet kur çështja varroset nën vitet e gënjeshtrave, lëndimeve dhe pakënaqësive.

Mos e barazoni dashurinë me performancën seksuale

Krijo një atmosferë të kujdesit dhe butësisë; prekni dhe puthni shpesh. Mos e fajësoni veten ose partnerin tuaj për vështirësitë tuaja seksuale. Përqëndrohuni në ruajtjen e intimitetit emocional dhe fizik në marrëdhënien tuaj.

Përdorimi i strategjive të vetë-ndihmëse

Trajtimi i problemeve seksuale është më i lehtë tani se kurrë më parë. Medikamentet revolucionare dhe terapistët profesionistë seksualë janë aty nëse keni nevojë për to. Por mund të jeni në gjendje të zgjidhni çështjet e vogla seksuale duke bërë disa ndryshime në stilin tuaj të bërjes dashuri. Këtu janë disa gjëra që mund të provoni në shtëpi.

Edukoni veten.

Mjaft materiale të mira vetë-ndihmëse janë në dispozicion për çdo lloj çështjeje seksuale. Shfletoni internetin ose librarinë tuaj lokale, zgjidhni disa burime që aplikohen për ju dhe  përdorini ato për t’ju ndihmuar ju dhe partnerit tuaj të informoheni më shumë për problemin. Nëse biseda direkt është shumë e vështirë, ju dhe partneri juaj mund t’i nënvizoni pasazhet që ju pëlqejnë dhe t’i tregoni njëri-tjetrit.

Jepini vetes kohë.

Ndërsa plakeni, përgjigjet tuaja seksuale ngadalësohen. Ju dhe partneri juaj mund të përmirësoni shanset e suksesit duke gjetur një ambient të qetë, të rehatshëm, pa ndërprerje për seksin. Gjithashtu, kuptojeni se ndryshimet fizike në trupin tuaj do të thotë se do t’ju duhet më shumë kohë për të ngjallur dhe për të arritur orgazmën. Kur mendoni për këtë, shpenzimi më shumë kohë për të bërë seks nuk është një gjë e keqe; duke punuar këto nevoja fizike në rutinën tuaj të bërjes dashuri mund të hapni dyert për një lloj të ri të përvojës seksuale.

Mbani dashuri fizike.

Edhe nëse jeni i lodhur, i tensionuar ose i mërzitur për problemin, angazhimi në puthjen dhe përqafime është thelbësor për mbajtjen e një lidhje emocionale dhe fizike.

Praktikoni prekjen.

Teknikat e ndjeshme të fokusimit që përdorin terapistët seksualë mund t’ju ndihmojnë të rivendosni intimitetin fizik pa u ndier nën presion. Shumë libra për vetë ndihmë dhe video edukuese ofrojnë opsione të ndryshme në këto ushtrime. Ju gjithashtu mund të dëshironi të pyesni partnerin tuaj që t’ju prekë në atë mënyrë që ai ose ajo dëshiron të preket. Kjo do t’ju japë një kuptim më të mirë se sa presion, nga ai i butë ne të rëndë, duhet të përdorni.

Provoni pozicione të ndryshme.

Zhvillimi i një repertori të pozicioneve të ndryshme seksuale jo vetëm që shton interes për dashurinë, por gjithashtu mund të ndihmojë në kapërcimin e problemeve. Për shembull, rritja e stimulimit në vendin G (G-spot) që ndodh kur burri penetron partneren e tij nga prapa mund të ndihmojë gruan të arrijë orgazmën.

Shkruani fantazitë tuaja.

Ky ushtrim mund t’ju ndihmojë të shqyrtoni aktivitetet e mundshme që mendoni se mund të jenë një kthesë për ju ose partnerin tuaj. Provoni të mendoni për një përvojë ose një film që ju ka eksituar dhe pastaj ndani kujtimet me partnerin tuaj. Kjo është veçanërisht e dobishme për njerëzit me dëshirë të ulët.

 

Mundohuni të relaksoheni.

Bëni diçka qetësuese para se të bëni seks, të tilla si të luani një lojë ose të dilni për një darkë të këndshme. Ose provo teknika të relaksimit të tilla si ushtrime të frymëmarrjes së thellë ose yoga.

Përdorni vibrator.

Kjo pajisje mund të ndihmojë një grua të mësojë për përgjigjen e saj seksuale dhe të lejojë që ajo t’i tregojë partnerit të saj atë që ajo pëlqen.

Mos u dorëzoni.

Nëse asnjë nga përpjekjet tuaja nuk duket të funksionojë, mos heq dorë nga shpresa. Mjeku juaj shpesh mund të përcaktojë shkakun e problemit tuaj seksual dhe mund të jetë në gjendje të identifikojë trajtimet efektive. Ai ose ajo mund të ju vëjë në kontakt me një terapist seksual i cili mund t’ju ndihmojë të shqyrtoni çështje që mund të qëndrojnë në rrugën e një jete seksuale të përmbushur.

Ruajtja e shëndetit të mirë

Mirëqenia juaj seksuale shkon krah për krah me shëndetin tuaj të përgjithshëm mendor, fizik dhe emocional. Prandaj, të njëjtat zakone të shëndetshme për të cilat mbështeteni në mbajtjen e trupit tuaj në formë mund të formësojnë edhe jetën tuaj seksuale.

Stërvitni, stërvitni, stërvitni

Aktiviteti fizik është në radhë të parë midis sjelljeve të shëndetshme që mund të përmirësojnë funksionimin tuaj seksual. Për shkak të eksitimi fizik varet shumë nga qarkullimi i mirë i gjakut, stërvitjet aerobike (të cilat forcojne zemrën dhe enët e gjakut) janë vendimtare.

Mos pini duhan.

Pirja e duhanit kontribuon në sëmundjen vaskulare periferike, e cila ndikon në rrjedhën e gjakut në penis, klitoris dhe indet vaginale. Përveç kësaj, gratë që pinë duhan kanë tendencë për të kaluar nëpër menopauzë dy vjet më parë se homologët e tyre jo-duhan pirëse. Nëse keni nevojë për ndihmë për të hequr dorë, provoni çamçakëza me nikotinë ose bandazhë ose pyesni mjekun tuaj rreth bupropionit të drogës (Zyban) ose vareniklinës (Chantix).

Përdorni alkoolin me masë.

Disa burra me mosfunksionim erektilikë gjejnë se një pije mund t’i ndihmojë ata të relaksohen, por përdorimi i rëndë i alkoolit mund t’i bëjë gjërat edhe më keq. Alkooli mund të pengojë reflekset seksuale duke zbutur sistemin nervor qendror. Pirja e sasive të mëdha gjatë një periudhe të gjatë mund të dëmtojë mëlçinë, duke çuar në një rritje të prodhimit të estrogjenit në meshkuj. Tek gratë, alkooli mund të shkaktojë ndezje të nxehta dhe të prishë gjumin, duke shtuar problemet që tashmë janë të pranishme në menopauzë.

Hani shëndetshëm.

Mbingarkesa në ushqimet yndyrore çon ngirtje të kolesterolit në gjak dhe obezitet – të dy faktorë kryesorë të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare. Përveç kësaj, mbipesha mund të nxisë letargjinë dhe imazhin e dobët të trupit. Rritja e dëshirës seksuale shpesh është një përfitim shtesë i humbjes peshë.

Duke e kthyer argëtimin në seks

Edhe në marrëdhëniet më të mira, seksi mund të bëhet i mërzitshëm pas ca vitesh. Me pak imagjinatë, ju mund të rindezni shkëndijën.

Jini aventurier.

Ndoshta nuk ke pasur marrëdhënie seksuale në dyshemenë e dhomës së ndenjes ose në një vend të izoluar në pyll; tani mund të jetë koha për ta provuar atë. Ose përpiquni të eksploroni libra dhe filma erotikë. Edhe vetëm ndjenja e çapkënërisë që merrni nga marrja me qira e një filmi të klasifikuar me X mund t’ju bëjë të ndiheni të gjallë.

Jini sensual.

Krijo një mjedis për të bërë dashuri që i bën thirrje të gjitha pesë shqisave tuaja. Përqëndrohuni në ndjenjën e mëndafsht ndaj lëkurës suaj, ritmin e xhazit, parfumit të luleve rreth dhomës, fokusin e butë të qiririt dhe shijen e frutave të pjekur, me lëng. Përdoreni këtë ndërgjegjësim të ndjeshëm kur bëni dashuri me partnerin tuaj.

Jini të gjallë.

Lini shënime dashurie në xhepin e partnerit tuaj për ta gjetur atë më vonë. Merrni një dush në vaskë me flluska së bashku, ndjenja e ngrohtë e komode që keni kur të dilni nga vask mund të jetë drejtues e mrekullueshme në seks. Gudulisini. Qeshni.

Bëhuni kreativ.

Zgjero repertorin tënd seksual dhe ndrysho skenaret e tua. Për shembull, nëse jeni të mësuar të bëni dashuri të shtunën në mbrëmje, zgjidhni mëngjesin e së dielës në vend të kësaj. Eksperimentoni me pozicione dhe aktivitete të reja. Provoni lodra seksi dhe të brendshme femrash sexy nëse nuk I keni provuar kurrë më parë.

Shpërndaj
Dashuria - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni artikuj rreth marrëdhënieve, mbajtjes se suksesshme të lidhjes, storieve të dashurisë dhe shumçka tjetër. Nëse keni ndonjë sygjerim apo storie për të na treguar mund të na kontaktoni në dashuria@rilinde21.sg-host.com