Lart

11 Mënyra për të Ndaluar Dëshirën për Ushqime të Pashëndetëshme

Dëshira për ushqim është armiku më i keq i një diete. Këto janë dëshira intensive ose të pakontrollueshme për ushqime specifike, më të forta se uria normale.

Llojet e ushqimeve që njerëzit vdesin për to janë shumë të ndryshme, por këto shpesh janë ushqime të përpunuara që janë të larta në sheqer.

Dëshira e madhe për ushqim është një nga arsyet më të mëdha pse njerëzit kanë probleme të humbjes së peshës dhe mbajtjes së saj.

Këtu janë 11 mënyra të thjeshta për të parandaluar ose ndaluar ushqimin e pashëndetshëm dhe dëshirat për sheqer.

Ndalo Dëshirën për Ushqime të Pashëndetëshme

Pini ujë

Etja shpesh ngatërrohet me urinë ose dëshirat e ushqimit.

Nëse ndjeni një kërkesë të papritur për një ushqim të caktuar, provoni të pini një gotë të madhe uji dhe prisni disa minuta. Ju mund të vëreni se dëshira zhduket, sepse trupi juaj kishte vetëm etje.

Për më tepër, pirja e mjaftueshme e ujit mund të ketë shumë përfitime shëndetësore. Për njerëzit e moshës së mesme dhe të moshuarit, pirja e ujit para ngrënies mund të zvogëlojë oreksin dhe të ndihmojë me humbjen e peshës.

Hani më shumë proteina

Ushqimi më shumë proteina mund të zvogëlojë oreksin tuaj dhe t’ju mbajë të ngopur.

Gjithashtu zvogëlon dëshirat, dhe ju ndihmon të ndiheni të plotë dhe të kënaqur për më gjatë.

Një studim i vajzave adoleshente mbi peshë tregoi se të hahet një mëngjes i lartë me proteina redukton dëshirat në mënyrë të konsiderueshme.

Një studim tjetër në meshkujt mbipeshë tregoi se marrja e proteinave në rritje deri në 25% të kalorive uli dëshirat me 60%. Përveç kësaj, dëshira për të ngrënë gjatë natës u zvogëlua me 50%.

Distanconi veten tuaj nga dëshira për të ngrënë

Kur ndjeni dëshirë, përpiquni të distanconi veten nga ajo.

Për shembull, mund të bësh një shëtitje të shpejtë ose një dush për ta zhvendosur mendjen në diçka tjetër. Një ndryshim në mendimin dhe mjedisin mund të ndihmojë në ndalimin e dëshirës.

Disa studime kanë treguar gjithashtu se çamçakëzi mund të ndihmojë në zvogëlimin e oreksit dhe dëshirave.

Planifikoni vaktet tuaja

Nëse është e mundur, përpiquni të planifikoni ushqimet tuaja për ditën ose javën e ardhshme.

Duke ditur tashmë se çfarë do të hani, ju eliminoni faktorin e spontanitetit dhe pasigurisë.

Nëse ju nuk duhet të mendoni se çfarë të hani në vaktin e ardhshëm, do të jeni më pak të tunduar dhe ka gjasa më pak të përjetoni dëshirat.

Shmangni urinë ekstreme

Uria është një nga arsyet më të mëdha pse ne përjetojmë dëshirat.

Për të shmangur urinë ekstreme, mund të jetë një ide e mirë për të ngrënë rregullisht dhe të keni ushqime të lehta të shëndetshme afër.

Duke qenë të përgatitur, dhe duke shmangur periudha të gjata urie, mund të jeni në gjendje të parandaloni që dëshira të mos shfaqet aspak.

Luftoni stresin

Stresi mund të nxisë dëshirat e ushqimit dhe të ndikojë në sjelljet e të ngrënit, veçanërisht për gratë.

Gratë në stres ka gjasa të hanë shumë më shumë kalori dhe të provojnë dëshirat më shumë sesa gratë pa stres.

Për më tepër, stresi rrit nivelin e gjakut të kortizolit, një hormon që mund t’ju bëjë të fitoni peshë, veçanërisht në zonën e barkut.

Mundohuni të minimizoni stresin në mjedisin tuaj duke planifikuar gjërat përpara, duke medituar dhe në përgjithësi duke e marrë shtruar.

Merrni spinaq ekstrakt

Ekstrakti i spinaqit është një shtesë “e re” në treg, e bërë nga gjethet e spinaqit.

Ajo ndihmon në shtyrjen e tretjes së yndyrës, e cila rrit nivelet e hormoneve që reduktojnë oreksin dhe urinë, të tilla si GLP-1.

Studimet tregojnë se marrja e 3.7-5 gram ekstrakt spinaq me një vakt mund të zvogëlojë oreksin dhe dëshirat për disa orë.

Një studim në gratë me mbipeshë tregoi se 5 gram ekstrakt spinaq në ditë uli dëshirat për çokollatë dhe ushqimet me sheqer të lartë nga 87-95%.

Praktikoni ngrënje të kujdesshme

Ushqimi i kujdesshëm ka të bëjë me praktikimin e vëmendjes, një lloj meditimi, në lidhje me ushqimet dhe ngrënjen.

Ai ju mëson të zhvilloni vetëdijen për zakonet tuaja të ngrënjes, emocionet, urinë, dëshirat dhe ndjesitë fizike.

Ushqimi i kujdesshëm ju mëson të dalloni midis dëshirave dhe urisë aktuale fizike. Kjo ju ndihmon të zgjidhni përgjigjen tuaj, në vend që të veproni pa menduar ose me impulsivitet.

Ngrënia me kujdes përfshin të qenit i pranishëm gjatë ngrënies, ngadalësimit dhe përtypjes tërësisht. Është gjithashtu e rëndësishme të shmangni hutimin, si TV ose telefonin tuaj.

Merrni gjumë të mjaftueshëm

Oreksi juaj ndikohet shumë nga hormonet që luhaten gjatë gjithë ditës.

Privimi i gjumit pengon luhatjet dhe mund të çojë në rregullimin e dobët të oreksit dhe dëshirat e forta.

Studimet e mbështesin këtë, duke treguar se njerëzit e privuar nga gjumi deri në 55% kanë më shumë gjasa të bëhen të obezë, krahasuar me njerëzit që flejnë mjaftueshëm.

Për këtë arsye, marrja e gjumit të mirë mund të jetë një nga mënyrat më të fuqishme për të parandaluar shfaqjen e dëshirave.

11 Mënyra për të Ndaluar Dëshirën për Ushqime të Pashëndetëshme

Hani ushqim të duhur

Uria dhe mungesa e ushqyesve kyç mund të shkaktojnë dëshira të caktuara.

Prandaj, është e rëndësishme për të ngrënë ushqim të duhur gjatë ngrënies. Në këtë mënyrë, trupi juaj merr ushqyes të nevojshëm dhe nuk do të bëheni shumë të uritur menjëherë pas ngrënies.

Nëse mendoni se keni nevojë për një meze të lehtë mes ngrënies, sigurohuni që është diçka e shëndetshme. Shikoni për ushqime të tëra, të tilla si fruta, arra, perime ose fara.

Mos shkoni në supermarket i uritur

Dyqanet ushqimore janë ndoshta vendet më të këqija për të shkuar kur keni uri.

Së pari, ata ju japin qasje të lehtë për shumë ushqime që mund të mendoni. Së dyti, supermarketet zakonisht vendosin ushqimet jo të shëndetshme për të rënë në sy.

Mënyra më e mirë për të parandaluar dëshirën në dyqan është të blini vetëm kur sapo keni ngrënë. Kurrë mos shkoni në supermarket i uritur.

 

Mesazh për ta mbajtur në mend

Dëshirat janë shumë të zakonshme. Në fakt, më shumë se 50% e njerëzve përjetojnë dëshirat në baza të rregullta.

Ata luajnë një rol të madh në rritjen e peshës, varësisë ushqimore dhe ngrënjes.

Të qenit i vetëdijshëm për dëshirat dhe nxitjet e tyre, i bën ata shumë më të lehtë për t’u shmangur. Gjithashtu e bën shumë më të lehtë për të ngrënë shëndetshëm dhe për të humbur peshë.

 

Shpërndaj
Dieta - Probleme.me

Probleme.me ju mëson dieta efikase se si të humbni ose shtoni peshë. Qëllimi i dietave që ne ndajmë me ju është që këto t'iu ndihmojnë të keni një mënyrë të shëndetshme dhe të balancuar të të ushqyerit. Nëse keni ndonjë sygjerim, pyetje apo koment për ta ndarë me ne, na kontaktoni në diete@rilinde21.sg-host.com