Lart

Hiqni barkun pa ushtrime, duke ngrënë këto 7 ushqime

Tashmë që vera është duke ardhur, njerëzit me probleme me peshën nxitojnë të heqin disa kilogramë të tepërt.

Ju shqetëson dhjami në zonën e barkut, por ju mungon vullneti i duhur për t’u ushtruar?

Eksperti i dietës, Terri-Ann Nunns, ka zbuluar disa nga ushqimet që ju lehtësojnë punë me djegien e dhjamit në zonën e barkut

1. Drithërat

Fibrat janë jetike që sistemi juaj tretës të punojë siç duhet. Ndryshimi më i lehtë që mund të bëni për të marrë më shumë fibra në dietën tuaj është zëvendësimi i karbohidrateve me ushqimet e grurit të si: buka e zezë, makaronat, orizi integral, thekër.

2. Avokado

Avokadot janë një burim i yndyrave të mira. Ky frut është i pasur me yndyra që mund të ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak.

3. Arrat

Njerëzit që konsumojnë arra mund të kenë një sasi më të ulët të dhjamit të barkut, në krahasim me ata që zgjedhin ushqime tradicionale me bazë karbohidratesh.

4. Vezët

Vezët janë ushqimi i përsosur i mëngjesit me proteina të larta. Ato bëjnë shumë punë në zvogëlimin e masës dhjamore duke ju mbajtur të ngopur.

5. Banane

Ky super frut është i mbushur plot me vitamina. Bananet përmbajnë magnez dhe kalium, të cilat kompensojnë efektet e ushqimeve të përpunuara dhe të kripura që shkaktojnë fryrjen e barkut.

6. Kosi

Kosi është një ushqim që ndikon në zhvillimin e baktereve të mira në zorrë. Duke rritur kështu aktivitetin tretës të tyre.

7. Çaj jeshil

Ai cilësohet si një prej antioksidantëve më të mirë si dhe një nxitës i mirë i metabolizmit.

Shpërndaj
Dieta - Probleme.me

Probleme.me ju mëson dieta efikase se si të humbni ose shtoni peshë. Qëllimi i dietave që ne ndajmë me ju është që këto t'iu ndihmojnë të keni një mënyrë të shëndetshme dhe të balancuar të të ushqyerit. Nëse keni ndonjë sygjerim, pyetje apo koment për ta ndarë me ne, na kontaktoni në diete@rilinde21.sg-host.com