Lart

Dieta e dimrit: Si të digjni yndyrën për të forcuar imunitetin

Temperatura bie dhe kërkesat ushqyese rriten. Sekreti është të zgjidhni gjithmonë ushqimet e stinës.

Temperatura bie dhe kërkesat ushqyese rriten! Sekreti është të zgjidhni gjithmonë ushqimet e stinës! Më poshtë ju sugjerojmë një dietë të tillë që të mos shtojmë peshë nga moti i keq.

Mëngjesi

Qull me tërshërë, me mjaltë, kanellë, 1 tenxhere me lëng portokalli natyral të përzier me grejpfrut

2 feta buke me shume kokrra me tahini dhe mjalte gruri integral, 1 portokall dhe 1 kivi

Paradite

1 grusht arra, banane dhe çaj jeshil i nxehtë

Dreka

Supë me perime me fileto peshku ose mishi, karrota, kungull i njomë, selino, patate, lakër, presh dhe sallatë me lulelakër dhe brokoli

Makarona me drithëra integrale me salcë domate dhe perime, djathë, sallatë me kunguj të njomë të zier ose qiqra të pjekura me oriz kaf, ullinj, sallatë me zarzavate

Pasdite

Qumësht orizi me stevia dhe kanellë, mollë

Darka

Omeletë me kërpudha dhe speca jeshilë, me tërshërë dhe djathë, 1 fetë bukë me shumë kokrra, 2 kivi

Sallatë me lulelakër me gjizë, 1 dardhë

Supë me kërpudha, arrë elbi, 1 banane

Shënime

Rekomandohen 4 filxhanë çaj jeshil pa sheqer çdo ditë

Shtoni djegës, piper të zi, piper kajen dhe shafran të Indisë sa më shpesh të mundeni.

Pini ujë edhe kur nuk keni etje

Shpërndaj
Dieta - Probleme.me

Probleme.me ju mëson dieta efikase se si të humbni ose shtoni peshë. Qëllimi i dietave që ne ndajmë me ju është që këto t'iu ndihmojnë të keni një mënyrë të shëndetshme dhe të balancuar të të ushqyerit. Nëse keni ndonjë sygjerim, pyetje apo koment për ta ndarë me ne, na kontaktoni në diete@rilinde21.sg-host.com