Lart

Dëshironi të Humbni Peshë, Por të Mos Ushtroni? Këtu Është Plani Juaj i Fitnesit

Dëshironi të humbni peshë, por nuk parapëlqeni të ushtroni ? Këtu gjeni planin tuaj të fitnesit.

Nëse keni menduar se mënyra e vetme për të humbur peshë është shkuarja në palestër, ju jeni gabim. Marrja e informacioneve të thjeshta dhe ndryshimeve në stilin e jetesës gjithashtu mund të ju ndihmojë të humbni peshë, pa pasur nevojë të bëni palestër rregullisht apo të ngritni pesha.

Të mbani një dietë të ekuilibruar gjithmonë ndihmon për të humbur peshën. Por për të mbajtur një peshë stabile, është e domosdoshme të ushtroni dhe gjithashtu ju mbron nga kilet e tepërta. Palestra nxit metabolizmin tuaj dhe rritë shpejtësinë e shkallës metabolike.  Minimum prej 30 minutash ushtrime është thelbësore për mirëmbajtjen e peshës.

Shtimi i peshës është më tepër  rezultat i dietës së dobët sesa mungesës së stërvitjes. Ajo që e bën një person në mbipeshë ose të shëndoshë është arsyeja se po konsumon më shumë energji, përtej asaj që e shpenzon. Për të arritur një ekuilibër, kaloritë e marrura nga dieta duhet të barazojnë kaloritë e shpenzuara.

Humbni peshë pa ushtrime

Këtu janë 10 ndryshime të jetesës që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë:

Hani ushqime të pasura me fibra

Fibrat, i gjejmë me bollëk në fruta dhe perime,  dhe po që se i shtojmë në vaktet tona kjo gjë kontribuon në rregullimin e oreksit dhe tajimin e hormoneve të tilla si leptina dhe grelina. Një dietë e pasur me fibra jo vetëm që  ju ngop, por gjithashtu eliminon toksinat nga trupi. Fibrat lidhen me lipidet dhe më pas i largojnë ato nga organizmi ynë .

 

Zgjidhni pjata të vogla dhe me pak sasi

Diametri i pjatës duhet të jetë sa gjatësia e pëllëmbës tuaj. Fakti që pjata është e plotë ju jep ndjenjën psikologjike që jeni ngopur plotësisht. Sasia e njëjtë e ushqimit në pjata të vogla shton oreksin. Në mënyrë të ngjashme, zgjedhni perimet në sasi më të vogla që janë kryesisht të pasura me proteina që të keni energji të mjaftueshme gjatë gjithë ditës. Kjo do të zvogëlojë sasinë e indit dhjamor për shkak të marrjes së kalorive të tepërta në një vakt .

 

Shmangni konsumimin e alkoolit

Alkooli ka shumë kalori dhe duhet shmangur nëse përpiqeni të humbni peshë. Megjithatë, nëse nuk mund ta braktisni, hani një vakt të shëndetshëm të ekuilibruar dhe më pas pini një pije. Mos kombinoni pije të gazuara ose pije energjetike me alkool pasi rritë oreksin. Të konsumohet darka para pirjes ndihmon në parandalimin e të qenurit duke pirë dhe duke ngrënë njëkohësisht.

Moskonsumimi i alkoolit ju ndihmon të arrini qëllimin tuaj të humbjes së peshës në një ritëm shumë më të shpejtë. Pirja e duhanit poashtu pengon tretjen e ushqimit, një faktor tjetër që ndikon në shtimin e peshës.

 

Mbani ujë të pijshëm / lëngje gjatë ditës

Hidratimi është thelbësor për humbjen e peshës, prandaj sigurohuni që të rrisni konsumimin e lëngjeve. Uji është ndoshta më i vlefshmi për humbjen e peshës. Funksionet më themelore të trupit kërkojnë ujë. Trupi juaj ka nevojë për ujë për të prodhuar pështymë, për të krijuar djersën dhe për të hequr toksinat.

Bhankharia rekomandon të konsumojmë 1 litër ujë, 2-3 gota dhallë, 1 gotë uji kokosit (nëse nuk jeni diabetik) dhe 1 gotë ujë limoni (pa sheqer të shtuar). Mundësi të tjera të mira (në vend të pijeve të gazuara) janë uji kokum, lëngu amla, aloe vera me ujë kokosit, ujë sabja, ujë jeera dhe ujë me mente. Ju gjithashtu mund të konsumoni çajëra bimorë, çaj bliri, supë dhe lëngje të thjeshta të freskëta / lëngje frutash.

 

Asnjëherë mos e shmangni mëngjesin

Nuk është thënë kot se mëngjesi është konsideruar të jetë vakti më i rëndësishëm i ditës. Ngop stomakun tuaj pas një periudhe të gjatë agjërimi (6-8 orë gjumë). Të shmangësh mëngjesin ka të ngjarë të shkaktojë uri gjatë gjithë ditës ,duke konsumuar messhujta më tepër, dhe kjo rezulton në shtimin e peshës në vend se humbjen e  saj. Ushqimi në mëngjes gjithashtu nxit metabolizmin tuaj dhe i jep energji trupit.

 

Jini aktiv gjatë gjithë ditës

Edhe pse nuk doni të shkoni në palestër, do t’iu ndihmojnë disa aktivitete fizike. Bëni një shëtitje çdo 45 minuta. Ecni rreth dhomës gjersa jeni duke folur në telefon. Ngjitni shkallët të paktën 2-3 herë në ditë dhe ndajeni ecjen tuaj të 30 minutave, në dy here nga 10-15 minutë gjatë ditës.

 

Flini mjaftueshëm.

Gjumi është i lidhur me shtimin e peshës dhe koha mesatare e gjumit është në përpjesëtim të kundërt me indeksin e masës tuaj trupore. Kjo është për shkak të ndryshimit të homeostazës në sekretimin e hormoneve leptinë-grelinë dhe gjithashtu se njerëzit që nuk flejnë mirë ju duhet më shumë ushqim gjatë ditës.

 

Hani ngadalë dhe me kujdes

Trurit tuaj i nevojitet kohë për të përpunuar ushqimin dhe për t’ju dhënë një ndjenjë të ngopjes. Ngrënia e ngadaltë me përtypjen e duhur ndihmon në zvogëlimin e sasisë së ushqimit dhe mban peshën nën kontroll.

 

Mos konsumoni “junk food”

Një mënyrë e mirë për të mos përfunduar duke ngrënë ushqim “junk” është të mos i mbani në shtëpi. Ndaloni zakonin e blerjes së tyre. Kjo ju mundëson qasje të lehtë për të mënjanuar këto ushqime pasi që konsumimi i tyre ndikon edhe në shtim të peshës.

 

Mos u stresoni

Stresi mund të nxisë ngrënien e ushqimit. Nivelet e larta të kortizolit gjatë stresit mund të kontribuojnë në shtimin e peshës gjithashtu.

 

Shpërndaj
Dieta - Probleme.me

Probleme.me ju mëson dieta efikase se si të humbni ose shtoni peshë. Qëllimi i dietave që ne ndajmë me ju është që këto t'iu ndihmojnë të keni një mënyrë të shëndetshme dhe të balancuar të të ushqyerit. Nëse keni ndonjë sygjerim, pyetje apo koment për ta ndarë me ne, na kontaktoni në diete@rilinde21.sg-host.com