Lart

Ngrënja e Qokollatës Mund të ju Ndihmojë të Humbni Peshë

 

A jeni një prej miliona njerëzve që po përpiqen të mbajnë nën kontroll peshën e tyre? Ju mund të habiteni kur mësoni se ngrënja e një çokollate të vogël mund t’ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja për humbje peshe. Derisa çokollata është më shpesh e lidhur me shtimin e peshës sesa me rënien e disa kilogrameve të padëshiruar, e vërteta është se në fakt mund të humbni peshë me çokollatë. Ashtu si me shumicën e gjërave në jetë, moderimi është çelësi i një plani efektiv të humbjes së peshës.

Qokollata Ndihmonë Humbjen Peshës

Ju rekomandojmë këtë artikull:

Nga 272 kilogramë në 100 – Ky është Motivimi që iu Nevojitet për të Humbur Peshë

Një çokollatë e vogël mban nën kontroll dëshirën për të ngrënë

Konsumimi i sasive të vogla të çokollatës së zezë mund t’i shmangë ato dëshira intensive që në fund të çojnë në teprime të mëdha. Ngrënja e disa çokollatave të zeza çdo ditë mund t’ju ndihmojë të shmangni tundimin për sasi më të mëdha të ushqimeve të tjera që mund të përmbajnë sasi më të larta të sheqerit dhe që kontribojnë në shtim në peshë.

 

Çokollata mund të ulë indeksin e masës së trupit tuaj

Shumë dietistë, trajnerë personalë dhe profesionistë të kujdesit shëndetësor përdorin indeksin e masës trupore (IMT) për të përcaktuar nëse individët janë në peshën e tyre ideale. IMT është llogaritur duke e ndarë peshën tuaj aktuale në kilogramë nga indeksi i gjatësisë suaj në metra. Një shifër IMT prej 25 deri 29.9 është klasifikuar si mbipeshë, ndërsa 30 ose më e madhe konsiderohet obezë. Studimet kanë treguar se konsumimi i shpeshtë i sasive të vogla të çokollatës së zezë mund të ndihmojë në uljen e numrit të IMT me kalimin e kohës.

 

Reduktoni shtimin në peshë të nxitur nga stresi

A e dini se të përjetuarit e niveleve të larta të stresit mund të çojë në shtimin e peshës? Stresi shkakton një kulm në nivelin e kortizolit, një hormon steroide që rrit sheqerin në gjak, shtyp sistemin imunitar dhe lehtëson metabolizmin e yndyrës. Nivelet tepër të larta të kortizolit stimulojnë oreksin dhe madje mund të çojnë në ngrënie. Konsumimi i çokollatës së zezë rrit nivelin e endorfinës dhe serotoninës në trurin tuaj, gjë që mund të ndihmojë në zvogëlimin e ndjenjave të ankthit. Keni parasysh marrjen e një çokollate të vogël të zezë në planin tuaj të menaxhimit të stresit.

 

Ju do të ndiheni të mbushur më gjatë

Ngrënja e çokollatës së zezë në copa të vogla mund të ngadalësojë procesin e tretjes dhe t’ju bëjë të ndiheni më të mbushur për periudha më të gjata kohore. Rrjedhimisht, ka gjasa të hani më pak gjatë vakteve. Çokollata e zezë është e ngarkuar me acide yndyrore mono të pangopura, të cilat janë yndyrna me bazë bimore që do të rritin metabolizmin tuaj dhe do t’ju ndihmojnë të djegni kalori dhe yndyra. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e dëshirës për ushqime të tjera të ëmbla ose të kripura.

 

Mund të ushtroni më shumë

Një përfitim tjetër i humbjes së peshës me çokollatë është se mund të keni më shumë gjasa të dilni nga shtrati dhe të filloni të lëvizni përsëri. Nuk është sekret se stërvitja është një komponent i rëndësishëm i çdo plani humbje peshe, por është edhe zona që shumë dietistë e gjejnë të jetë sfida më e madhe. Çokollata e zezë përmban vetitë anti-inflamatore që mund ta bëjnë trupin tuaj të ndihet më mirë. Ju mund të përjetoni më pak dhimbje gjatë dhe pas ushtrimeve. Kur ndiheni mirë, ju keni më shumë gjasa të filloni dhe të mbani një plan ushtrimi.

 

Mos harroni, humbja e peshës me çokollatë është e mundur – thjesht mos e teproni!

Ju rekomandojmë këtë artikull:

20 Këshilla për Humbje Peshe të Bazuara në Dëshmi

Shpërndaj
Dieta - Probleme.me

Probleme.me ju mëson dieta efikase se si të humbni ose shtoni peshë. Qëllimi i dietave që ne ndajmë me ju është që këto t'iu ndihmojnë të keni një mënyrë të shëndetshme dhe të balancuar të të ushqyerit. Nëse keni ndonjë sygjerim, pyetje apo koment për ta ndarë me ne, na kontaktoni në diete@rilinde21.sg-host.com