Lart

Këto tre ushqime do t’ju ndihmojnë të humbisni peshë

Metabolizmi është jashtëzakonisht i rëndësishëm për funksionimin e të gjitha organeve, si dhe për proceset e ndryshme në trup. Falë veprimit të tij, qelizat në trup rinovohen, enzimat formohen dhe mbështeten funksionet e frymëmarrjes.

Kur metabolizmi nuk funksionon në nivelin e duhur, përveçse të flisni me një endokrinolog, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje mënyrës së të ushqyerit.

Ka disa ushqime që mund të nxisin përshpejtimin e metabolizmit dhe mjeku amerikan Eddy Horstman thekson si më poshtë:

Kajsi

Ato përmbajnë magnez, hekur, kalium dhe fibra, të cilat kanë një efekt pozitiv në organizëm. Pavarësisht nëse i hani të thata apo të freskëta, ato janë një burim i shkëlqyer fibrash. Fibrat shpërbëjnë acidet yndyrore dhe në këtë mënyrë kujdesen për shëndetin e sistemit tretës. Gjithashtu, fibrat nga kajsitë përmes sistemit të tretjes stimulojnë punën e metabolizmit, ndaj janë një zgjedhje e shkëlqyer për një meze të lehtë për ata që janë në dietë. Në të njëjtën kohë, efekti mund të shihet nga përdorimi i kajsive të freskëta dhe të thata.

Avokado

Një burim i përsosur i yndyrave të shëndetshme dhe magnezit. Është jashtëzakonisht i pasur me fibra, ndihmon në humbjen e peshës dhe ul nivelin e sheqerit në gjak. Përshpejton metabolizmin dhe rregullon oreksin.

Boronica

Ato përmbajnë vitamina K1 dhe C, magnez, vitaminë B6, E dhe bakër. Boronicat kanë një indeks të ulët glicemik dhe kontrollojnë nivelet e sheqerit në gjak, janë të pasura me fibra dietike dhe kanë një efekt pozitiv në metabolizëm.

Mjeku vëren gjithashtu se një dietë e ekuilibruar tek njerëzit e shëndetshëm e sjell metabolizmin në shpejtësinë perfekte dhe ndihmon trupin të qëndrojë në formë të mirë, pa shumë përpjekje dhe sakrifica. Përveç ushqimeve të mësipërme, gjithashtu i shtohet listës së ushqimeve që stimulojnë metabolizmin speci djegës dhe spinaqi.

Shpërndaj
Dieta - Probleme.me

Probleme.me ju mëson dieta efikase se si të humbni ose shtoni peshë. Qëllimi i dietave që ne ndajmë me ju është që këto t'iu ndihmojnë të keni një mënyrë të shëndetshme dhe të balancuar të të ushqyerit. Nëse keni ndonjë sygjerim, pyetje apo koment për ta ndarë me ne, na kontaktoni në diete@rilinde21.sg-host.com