Lart

Si të Fitoni peshë Shpejtë dhe Sigurtë

Mjekët zakonisht ua rekomandojnë shtimin në peshë njerëzve që vazhdimisht peshojnë shumë pak. Numri i njerëzve që janë nënpeshë është në rënie e sipër.

si te fitoni peshe shpejt dhe sigurt

Një person që është nën peshë ka gjasa të përjetojë probleme shëndetësore, duke përfshirë:

 • infertilitet
 • vonesa zhvillimore
 • sistem imunitar të dobësuar
 • osteoporozë
 • rrezik në rritje të komplikimeve gjatë operacionit
 • mosushqyerje

Ndërsa, shtimi i peshës mund të jetë një luftë, ushqimet e mëposhtme mund të ndihmojnë. Ato gjithashtu mund t’iu ndihmojnë të formoni muskuj.

Ushqime për të fituar peshë më shpejtë

Ushqimet e pasura me lëndë ushqyese mund të ndihmojnë një person që të fitojë peshë në mënyrë të sigurtë dhe efektive.

 • Qumështi

Qumështi ofron një përzierje të yndyrës, karbohidrateve dhe proteinave. Është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve, përfshirë kalciumin. Përmbajtja e proteinave të qumështit e bën atë një zgjedhje të mirë për njerëzit që përpiqen të formojnë muskujt.

Një studim që përfshinte gratë në trajnim tregoi rezultate të përmirësuara në ato gra që pinin qumësht pas një stërvitjeje. Për këdo që kërkon të fitojë peshë, qumështi mund të shtohet në dietë gjatë gjithë ditës!

 • Protein shakes

‘Protein shakes’ mund të ndihmojnë një person për të fituar peshë në mënyrë të efektshme dhe të lehtë. Kjo është mënyra më e efektshme për të ndihmuar në formimin e muskujve nëse pihet menjëherë pas stërvitjes.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se “Shake i pa përgatitur” shpesh përmbanë sheqer shtesë dhe aditiv të tjerë që duhet të shmangen. Kontrolloni me kujdes etiketat. 

 • Orizi

Një filxhan oriz i gatuar përmban rreth 200 kalori dhe është gjithashtu një burim i mirë i karbohidrateve, të cilat kontribuojnë në shtimin e peshës. Shumë njerëz e kanë të lehtë të përfshijnë orizin në ushqim që përmban proteina dhe perime.

 • Mishi i kuq

Kufizimi i konsumit të mishit të kuq është treguar se ndihmon në ndërtimin e muskujve dhe shtimin e peshës.

Bifteku përmban si leucinë ashtu edhe kreatinë, ushqyes që luajnë rol të rëndësishëm në rritjen e masës së muskujve. Bifteku dhe mishrat e tjerë të kuq përmbajnë proteina dhe yndyrëra, të cilat nxisin shtimin e peshës.

Nëse një person është këshilluar të kufizojë marrjen e tyre, prerjet me të holla të mishit të kuq janë më të shëndetshme për zemrën sesa prerjet me të trasha.

Një studim zbuloi se shtimi i mishit të kuq në dietat e 100 grave të moshës 60 deri 90 vjeç i ndihmoi ato të fitonin peshë dhe të rrisin fuqinë me 18% ndërsa po kalonin trajnimin e rezistencës.

 • Kikirika dhe gjalpë kikiriku

Konsumi i rregullt i kikirikave mund të ndihmojë që një person të fitojë peshë të sigurt. Kikirikat janë një meze e lehtë e që mund të shtohen në shumë vakte, duke përfshirë edhe sallatën. Kikirikat e papërpunuar ose të thatë kanë më shumë përfitime shëndetësore.

Gjalpa e kikirikut e bërë pa sheqer të shtuar ose vajra të hidrogjenizuara gjithashtu mund të ndihmojë. Përbërësi i vetëm në këto gjalpa duhet të jetë vetë kikiriku.

 • Bukë drithëri

Këto bukë përmbajnë karbohidrate komplekse, të cilat mund të nxisin shtimin e peshës. Disa gjithashtu përmbajnë fara, të cilat ofrojnë përfitime shtesë.

 • Nisheste të tjera

Nishestja ndihmon disa nga ushqimet e listuara për të nxitur rritjen e muskujve dhe shtimin e peshës.

Ushqime të tjera të pasura me nisheste përfshijnë:

 • Patate
 • Misër
 • Bullgur
 • Hikërr
 • Fasule
 • Kungull
 • Tërshërë
 • Bishtajore
 • Perimet e rrënjëve dimërore
 • Patatet e ëmbla
 • Makarona
 • Ushqim i thatë drithërash
 • Bukë drithri
 • Barë drithri

Përveç kalorive shtesë, nishestet sigurojnë energji në formën e glukozës. Glukoza ruhet në trup si glikogjen. Hulumtimet tregojnë se glikogjeni mund të përmirësojë performancën dhe energjinë gjatë stërvitjes.

 • Shtesa të proteinave

Atletët që kërkojnë të fitojnë peshë shpesh zgjedhin të përdorin shtesat e proteinave për të rritur masën e muskujve, në kombinim me trajnimin e rezistencës.

 • Salmon

6 gram të salmonit përmbajnë rreth 240 kalori. Salmoni është gjithashtu i pasur me yndyrëra të shëndetshme, duke e bërë atë një zgjedhje të mirë për ata që kërkojnë të shtojnë peshë.

Salmoni gjithashtu përmban shumë lëndë ushqyese, përfshirë omega-3 dhe proteina.

Si të Fitoni peshë Shpejtë dhe Sigurt

 • Frutat e thata

Frutat e thata janë të pasura me lëndë ushqyese dhe kalori. Shumë njerëz preferojnë ananas të thatë, qershi ose mollë.

 • Avokado

Avokadot janë të pasura me kalori dhe yndyrë, si dhe disa vitamina dhe minerale.

 • Çokollatë e zezë

Çokollata e zezë është një ushqim me yndyrë dhe kalori të lartë. Gjithashtu përmban antioksidantë. Një person që kërkon të fitojë peshë duhet të zgjedhë çokollatën që ka përmbajtje kakao prej së paku 70 %.

 • Copë drithërash

Copat e drithërit mund të ofrojnë përmbajtjen e vitaminës dhe mineralit të drithërave në një formë më të përshtatshme. Shmangni ato që përmbajnë sasi të tepërt të sheqerit. 

 • Drithëra të plotë

Shumë drithëra përmbajnë plot vitamina dhe minerale. Megjithatë, disa përmbajnë shumë sheqer dhe pak karbohidrate komplekse. Këto duhet të shmangen. Në vend të kësaj, zgjidhni drithërat që përmbajnë kokrra dhe arra. Këto përmbajnë nivele të lejuara të karbohidrateve, kalorive dhe ushqyesve të shumtë.

 • Vezët

Vezët janë një burim i mirë i proteinave, yndyrës së shëndetshme dhe ushqyesve të tjerë. Shumica e lëndëve ushqyese gjenden në të verdhën e vezës.

 • Yndyrërat dhe vajrat

Vajrat e ullinjëve dhe avokados, kontribojnë me kalori dhe yndyrëra të pangopura të shëndetshme për zemër. Një lugë gjelle vaj ulliri përmban rreth 120 kalori.

 • Djathi

Djathi është burim i mirë i yndyrës, proteinave, kalciumit dhe kalorive. Një person që kërkon të shtojë peshë duhet të zgjedhë djathrat me yndyrë të plotë.

 • Kosi

Kosi me yndyrë të plotë gjithashtu mund të sigurojë proteina dhe lëndë ushqyese. Shmangni jogurtët aromatikë dhe ata me përmbajtje të ulët të yndyrës, pasi ata shpesh përmbajnë sheqerna të shtuara.

 • Makarona

Makaronat mund të ofrojnë kalori të pasura me karbohidrate për të fituar peshë në mënyrë të shëndetshme. Shmangini pasta të zbardhura dhe zgjidhni ato të bëra me kokrra të plota.

Përfundim

Ushqimet e mësipërme mund të ndihmojnë një person të rrisë konsumimin e tyre në mënyrë të shëndetshme. Kjo do të ndihmojë një person për të fituar peshë në mënyrë të sigurtë dhe efikase.

Shpërndaj
Dieta - Probleme.me

Probleme.me ju mëson dieta efikase se si të humbni ose shtoni peshë. Qëllimi i dietave që ne ndajmë me ju është që këto t'iu ndihmojnë të keni një mënyrë të shëndetshme dhe të balancuar të të ushqyerit. Nëse keni ndonjë sygjerim, pyetje apo koment për ta ndarë me ne, na kontaktoni në diete@rilinde21.sg-host.com