Lart

Tretmane Shtëpiake për Lëkurë me Shkëlqim

Pavarësisht nga ngjyra e lëkurës tuaj, është shkëlqimi që i shton bukurinë lëkurës suaj.

Një shkëlqim i bukur ju jep lëkurë të përsosur, rinore dhe absolutisht të mrekullueshme që mund të kthejë kokat.

Lëkura është organi më i madh i trupit tuaj dhe duhet të durojë shumë gjëra. Ndryshimet në mot, papastërtitë, ekspozimi ndaj ndotjes, rrezet e ashpra të diellit, procesi i plakjes, përbërja, produktet e kujdesit të lëkurës dhe madje edhe zgjedhje të këqija të ushqimit – lëkura duhet t’i rezistojë të gjithave.

Të gjithë këta faktorë mund të largojnë shkëlqimin nga lëkura juaj dhe të shkaktojnë çështje të ndryshme të lëkurës.

Për të ruajtur shkëlqimin e lëkurës tuaj, një rutinë e mirë për kujdesin e lëkurës është e domosdoshme. Përveç kujdesit për lëkurën tuaj në sipërfaqe, ju gjithashtu duhet të ushqeheni shëndetshëm për të filluar karburantin e qelizave të lëkurës tuaj nga brenda.

Në të njëjtën kohë, ju mund të përdorni mënyra shtëpiake natyrore për lëkurën me shkëlqim që janë të thjeshta dhe të lira!

1. Pastrimi i fytyrës

Për të ruajtur shkëlqimin në lëkurën tuaj, është e rëndësishme të pastroni lëkurën tuaj çdo ditë. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani lëkurën tuaj të pastër, të butë dhe pa mbeturina të bllokimit të poreve. Ndihmon gjithashtu në parandalimin e thyerjeve të lëkurës.

Pastroni fytyrën çdo ditë me një pastrues të butë, si në mëngjes ashtu edhe gjatë natës. Për një pastrues natyral, mund të përdorni ujë trëndafili. Zhytni një pambuk në ujë trëndafili dhe pastroni fytyrën butësisht.

Kur blini një pastrues komercial, shmangni atë me përmbajtje të lartë alkooli dhe agjentë të tjerë tharës. 

2. Hidratues

Hidratimi është i rëndësishëm për lëkurë të shëndetshme dhe të bukur. Pavarësisht nga lloji i lëkurës tuaj, duhet të përdorni një krem hidratues.

Hidratuesi i duhur parandalon që lëkura juaj të thahet. Ndihmon gjithashtu në ruajtjen e nivelit natyror të lagështisë së lëkurës tuaj duke vulosur lagështinë tashmë në lëkurën tuaj. Plus, lëkura e hidratuar mirë duket e butë dhe elastike, dhe nuk tregon shenja të plakjes.

Koha më e mirë për të aplikuar një krem hidratues është  pasi të dilni nga banja ose dushi. Ju mund të përdorni vaj kokosi, gjalpë shea ose vaj ulliri si një krem hidratues natyral për lëkurën tuaj. Ata me  lëkurë me vaj mund të përdorin një vaj shumë të lehtë si vaji i jojobës.

3. Lulëzimi

Lulëzimi është një kërkesë kryesore për të shijuar një lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim.

Lulëzimi i i lëkurës ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës që grumbullohen në sipërfaqe dhe i lë vendin lëkurës së re dhe të shëndetshme.

 • Vendosni 2 lugë bollgur të menjëhershëm në një enë.
 • Shtoni 2 lugë jogurt të thjeshtë dhe 1 lugë gjelle mjaltë.
 • Përzieni mirë përbërësit.
 • Vendosni përbërësin në fytyrën tuaj dhe masazhoni duke përdorur lëvizje rrethore për të pastruar qelizat e vdekura.
 • Lëreni të ulet në lëkurën tuaj edhe për 10 deri në 15 minuta.
 • Pastrojeni atë. Thani lëkurën tuaj dhe vendosni një krem hidratues të lehtë.

Lulëzimi duhet të bëhet vetëm një herë në javë ose dy, varësisht se sa e ndjeshme është lëkura juaj.

4. Limoni

Limoni është një agjent zbardhues natyral dhe ndihmon në promovimin e lëkurës së pastër.

Acidi i limonit ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës. Gjithashtu, vitamina C në të ndihmon në zvogëlimin e çdo lloj njolle në lëkurën tuaj duke rritur procesin e rinovimit të qelizave.

 • Vendosni lëng limoni të shtrydhur në të gjithë fytyrën dhe qafën tuaj, si dhe pjesët e tjera të trupit të ekspozuara. Lëreni të qëndrojë për 10 minuta, dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët.
 • Një mundësi tjetër është të shtrydhni lëngun e një limoni dhe të përzieni në 1 deri në 2 lugë mjaltë të papërpunuar. Vendoseni në fytyrë dhe lëreni të veprojë për 15 minuta para se ta shpëlani.

Ju mund të ndiqni njërën nga këto mënyra 3 ose 4 herë në javë.

5. Shafran i Indisë

Shafrani i Indisë është gjithashtu i dobishëm për lëkurën tuaj, për shkak të antioksidantëve të tij që ndihmojnë në luftimin e dëmtimeve të radikalëve të lira. Përdorimi i rregullt i shafranit të Indisë mund t’ju japë një lëkurë të ndershme, me shkëlqim dhe pa rrudha.

 • Bëni një përbërje duke përzier sasi të barabarta pluhuri shafran i Indisë dhe gram miell me pak ujë ose qumësht.
 • Vendoseni në mënyrë të barabartë në lëkurën tuaj dhe lëreni të veprojë derisa të thahet.
 • Pastroni atë me ujë të vakët, duke pastruar lëkurën tuaj butësisht duke përdorur lëvizje rrethore.
 • Bëni këtë një herë në javë.

6. Vaj kokosi

Vaji i kokosit është shumë i pasur me antioksidantë që parandalojnë aktivitetin e radikalëve të lira, të cilat mund të shkaktojnë lëkurë të pajetë.

Gjithashtu, është një krem hidratues i shkëlqyeshëm, pasi mund të depërtojë thellë në indet themelore të lëkurës. Kjo ndihmon për ta mbajtur lëkurën të hidratuar mirë për një kohë më të gjatë.

 • Ngrohni pak vaj kokosi.
 • Vendosni vajin e ngrohtë në fytyrën, qafën, duart dhe këmbët.
 • Butësisht masazhojeni atë në lëkurën tuaj për disa minuta, pastaj lëreni të depërtojë thellë në lëkurën tuaj për 15 ose 20 minuta të tjera.
 • Shpëlajeni atë me ujë të vakët.
 • Përdoreni këtë trajtim një herë në ditë ose çdo disa ditë.

7. Tërheqja e vajit

Praktika antike Ayurveda e tërheqjes së vajit shpesh rekomandohet për ruajtjen e shëndetit oral, por është gjithashtu e dobishme për shëndetin e lëkurës tuaj. Tërheqja e vajit ndihmon detoksifikimin, që do të thotë se ndihmon në heqjen e toksinave të grumbulluara në trup.

Tërheqja e vajit është e lirë, e padëmshme dhe e lehtë për tu bërë. E vetmja gjë që ju nevojitet për ta bërë është vaji i kokosit ekstra-virgjër.

 • Vendosni 1 lugë vaj kokosi ekstra të virgjër në gojën.
 • Lundroni rreth gojës për rreth 20 minuta.
 • E pështyni, pastaj lani dhëmbët.
 • Bëni këtë çdo ditë në mëngjes, me stomak bosh.

8. Ujë trëndafili

Një tjetër ilaç shumë efektiv për të shtuar një shkëlqim të bukur në lëkurën tuaj është uji me trëndafila. Ndihmon në ushqimin dhe hidratimin e lëkurës tuaj. Plus, pasi është i butë për lëkurën, uji i trëndafilit është i përshtatshëm si për llojin e lëkurës së thatë ashtu edhe për atë me vaj. Ka veti antioksiduese dhe astringjente që e bëjnë atë një toner të shkëlqyeshëm natyral për lëkurën që lë gjithashtu një erë të bukur rozë. Përveç kësaj, ajo punon si një pastrues natyral i përbërjes.

 • Vendosni një pambuk në ujë të pastër trëndafili. (Mund të shtoni edhe pak mjaltë në ujin e trëndafilit dhe më pas ta përdorni.)
 • Butësisht aplikojeni atë në lëkurën tuaj.
 • Lëreni të veprojë për 15 minuta. Ju nuk keni nevojë ta shpëlani atë.
 • Bëni këtë çdo ditë gjatë natës.

9. Vitamina C

Shëndeti i lëkurës suaj është pasqyrim i asaj që hani. Pra, për ta mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme dhe me shkëlqim, duhet të bëni përpjekje për të ngrënë ushqimet e duhura.

Një vitaminë e veçantë që është e rëndësishme për lëkurën tuaj është vitamina C, një antioksidant i fuqishëm. Ndërsa është e nevojshme për të ruajtur një sistem të fortë imunitar. Vitamina C ju jep lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese duke rritur prodhimin tuaj të kolagjenit.

Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që mund të përdoret lokalisht në dermatologji për të trajtuar dhe parandaluar ndryshimet.

Mund të përdoret gjithashtu për trajtimin e hiperpigmentimit

Një studim raporton se vitamina C është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të lëkurës.

Vitamina C është e pranishme në shumë fruta dhe perime si portokalli, boronicat, papaja, luleshtrydhet, kivi dhe madje edhe patatet e ëmbla!

Së bashku me vitaminën C, hani ushqime të pasura me yndyrna të shëndetshme si avokado, arra dhe fara për të shijuar lëkurë të shëndetshme.

10. Lëngjet

Lëkura e dehidratuar është e thatë dhe me rrudha, dhe mund të heq shkëlqimin nga lëkura juaj. Pra, është e rëndësishme të mbani trupin tuaj të hidratuar mirë.

Një studim raporton se marrja më e lartë e ujit në një dietë të rregullt mund të ndikojë pozitivisht në fiziologjinë normale të lëkurës, veçanërisht tek individët me konsum më të ulët ditor të ujit.

 • Pini të paktën 8 deri në 10 gota ujë çdo ditë.
 • Pini disa filxhanë çajra bimorë si çaj kamomili, çaj jeshil, çaj xhenxhefili, çaj mente dhe të tjerët.
 • Përfshini lëngje të freskëta të frutave dhe perimeve në dietën tuaj.
 • Uji i kokosit gjithashtu do të shtojë marrjen tuaj të lëngjeve.

Shënim: Kërkesat për lëngje ndryshojnë nga personi në person, prandaj duhet të përshtateni në përputhje me rrethanat.

Këshilla shtesë 

 • Bëni 7 deri në 8 orë gjumë të shëndoshë çdo ditë për të lejuar lëkurën tuaj të riparohet vetë nga brenda.
 • Minimizoni nivelin e stresit tuaj sa më shumë që të jetë e mundur.
 • Gjithmonë pastroni lëkurën tuaj plotësisht para se të shkoni në shtrat.
 • Shmangni larjen e fytyrës më shumë se tre herë në ditë, pasi ajo i heq lëkurës tuaj vajin natyror që prodhon.
 • Vendosni një krem dielli SPF 15 (ose më të madh) çdo ditë në të gjitha pjesët e trupit të ekspozuara për tu mbrojtur nga dëmtimi i diellit.
Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com