Lart

Tretmane Shtëpiake për Lëkurë me Vaj

Lëkura me vaj mund të jetë një dhimbje për tu trajtuar. Akumulimi i vajit të tepërt në shtresën e jashtme të lëkurës shpesh çon në pikat e bardha, pikat e zeza, puçrrat e verbra dhe irritime të tjera të lëkurës.

Por ka një avantazh të madh. Lëkura me vaj ka tendencë të plaket më mirë dhe të zhvillojë më pak rrudha sesa lëkura e thatë ose normale. Pra, nuk është gjithçka e keqe.

Vaji i tepërt rezulton nga gjëndrat dhjamore në lëkurë duke prodhuar sebum të tepërt. Ata që kanë këtë gjendje zakonisht kanë lëkurë me shkëlqim dhe pore të mëdha.

Lëkura me vaj mund të shkaktohet nga gjenetika, zgjedhjet dietike, stresi i tepërt ose ndryshimet e hormoneve në trup për shkak të pubertetit.

Gratë gjithashtu janë më të prirura ndaj lëkurës me vaj gjatë cikleve menstruale, shtatzënisë ose menopauzës dhe gjatë marrjes së pilulave të kontrollit të lindjes.

Lëkura me vaj mund të jetë e vështirë për tu menaxhuar, por ka shumë gjëra që mund të bëni për të zgjidhur këtë problem të zakonshëm. Nuk ka nevojë të përdorni produkte të shtrenjta, me bazë kimike për kujdesin e lëkurës. Shumë njerëz kanë gjetur se mënyra të thjeshta në shtëpi janë po aq efektive.

Këtu janë 10 mënyra në kushte shtëpie  kryesore për lëkurën me vaj.

1. Të bardhat e vezëve

Të larta në vitaminë A, të bardhat e vezëve mund të thajnë në mënyrë efektive njollat e lëkurës, si dhe tonifikojnë dhe forcojnë lëkurën me vaj.

 • Perzieni një të bardhë veze dhe vendoseni mbi lëkurën tuaj. Lejeni atë të thahet dhe pastaj pastroni fytyren me ujë të ngrohtë. Bëni këtë dy herë në javë.
 • Rrahni një të bardhë veze, shtoni lëngë nga gjysma e limonit dhe përziejeni mirë. Vendoseni përzierjen në fytyrën tuaj, lëreni të veprojë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni atë me ujë të ngrohtë. Kjo do të forcojë lëkurën dhe do të thithë vajin e tepërt.

2. Lëng limoni

Lëngu i limonit është një burim i mirë i acidit citrik që punon si një astrigjent. Ajo gjithashtu ka veti antiseptike që mund të lehtësojnë ndryshimet e ngjyrave të lëkurës dhe të rivendosin ekuilibrin e pH të lëkurës.

 • Përzieni një lugë çaji me lëng limoni të freskët me një gjysmë lugë çaji ujë të distiluar. Vendoseni atë në lëkurën tuaj duke përdorur një top pambuku. Lëreni të veprojë për 10 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë. Lëngu i limonit mund të thajë lëkurën tuaj, prandaj vendosni pak krem hidratues pa vaj më pas. Bëni këtë një herë në ditë.
 • Përzieni një lugë gjelle lëng limoni, gjysmë lugë gjelle mjaltë dhe një lugë qumësht. Vendoseni këtë përbërje në fytyrën tuaj dhe lëreni të veprojë për 10 deri në 15 minuta para se ta lani me ujë të ftohtë. Nëse bëhet një herë në ditë, ky ilaç do t’ju japë rezultate pozitive brenda një jave.

3. Jogurti

Jogurti përmban acid laktik që ndihmon në shtresimin e butë të lëkurës dhe thith vajin e tepërt nga fytyra

 • Vendosni një  jogurt të thjeshtë mbi fytyrën tuaj dhe lëreni të veprojë për 15 minuta. Më pas shpëlajeni atë me ujë të freskët. Bëni këtë një herë në ditë.

4. Domatet

Domatet janë të shkëlqyeshme për lëkurën me vaj për shkak të vetive të tyre ftohëse, sqaruese dhe astringjente. Përmbajtja e lartë e vitaminës C në domate është shumë e dobishme për lëkurën me puçrra. Plus, acidet natyrale që thithin vaj në domate ndihmojnë në heqjen e vajit të tepërt.

 • Prisni një domate në gjysmë dhe vendoseni atë në lëkurën tuaj.
 • Lëreni lëngun të zhytet në lëkurën tuaj për të paktën 15 minuta.
 • Shpëlajeni lëkurën tuaj me ujë të ftohtë, thajeni atë dhe vendosni një krem hidratues të lehtë pa vaj.

Shënim: Mund të bëni edhe një maskë për fytyrën duke kombinuar tre lugë lëng domatesh me një lugë mjaltë.

5. Mollët

Mollët punojnë si një agjent i shkëlqyeshëm për lulëzimin dhe ato kanë veti të lehta antiseptike, astringjente dhe qetësuese që i bëjnë ato një ilaç i shkëlqyeshëm për lëkurën me vaj. Acidi malik në mollë ndihmon në shtresimin e qelizave të vdekura të lëkurës dhe thith vajin e tepërt nga sipërfaqja e lëkurës.

Grijeni gjysmën e një molle dhe vendosni copat në lëkurën tuaj. Lëreni në lëkurë për 15 minuta dhe më pas pastroni lëkurën me ujë të vakët.

6. Kastravecat

Kastravecat janë gjithashtu shumë të dobishëm për lëkurën me vaj për shkak të vetive të tyre ftohëse, astringjente dhe qetësuese. Gjithashtu, përmbajtja e lartë e vitaminave dhe mineraleve, përfshirë vitaminat A dhe E, magnez dhe kalium, janë të mira për lëkurën me vaj.

 • Prisni një kastravec të freskët organik në feta të trasha, dhe vendosni ato plotësisht në fytyrën tuaj. Lëreni të veprojë gjatë gjithë natës dhe pastroni me ujë të ngrohtë në mëngjes. Bëni këtë çdo natë para se të shkoni në shtrat.
 • Përndryshe, përzieni një gjysmë lugë çaji me lëng  kastraveci dhe lëng gëlqere. Vendoseni këtë përzierje në lëkurën tuaj, lëreni të thahet dhe më pas pastroni me ujë të ngrohtë. Bëni këtë çdo ditë. 
 • Përzieni nga një lugë çaji secila me mollë të integruar, kos dhe lëng limoni për të formuar një pastë të butë. Vendoseni në të gjithë fytyrën dhe lëreni të veprojë për 15 minuta. Më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të freskët.

7. Uthull molle

Uthulla e mollës ka veti antibakteriale që janë të mira për puçrrat e shkaktuara nga një kombinim i lëkurës me vaj dhe baktere. Gjithashtu, është një burim i pasur i acideve alfa hidroksi (AHA) që ndihmojnë në tonifikimin dhe lagështimin e lëkurës me vaj.

 • Ju mund të bëni një toner shtëpiak duke holluar një të katërtën e gotës me uthull molle me tre të katërtat e filxhanit me ujë të distiluar. Vendoseni këtë toner në lëkurën tuaj duke përdorur një pambuk. Lëreni të veprojë për 5 deri në 10 minuta. Më pas shpëlajeni atë me ujë të freskët. Bëni këtë disa herë në javë për të parë rezultate pozitive.
 • Përzieni një lugë çaji uthullën molle në një gotë ujë dhe pijeni çdo natë para se të flini. Kjo do të ndihmojë në ekuilibrimin e hormoneve, të cilat nga ana tjetër do të kontrollojnë prodhimin e yndyrës së tepërt në lëkurë.

Shënim: Nëse nuk keni uthull molle, mund të përdorni uthull të bardhë.

8. Qumësht

Qumështi është një pastrues i shkëlqyeshëm pa vaj që mund ta bëjë lëkurën me vaj të butë dhe të butë. Qumështi ka acide hidroksi alfa që shtresojnë butësisht lëkurën dhe gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit natyror të pH të lëkurës.

 • Përzieni dy ose tre pika dru sandali ose vaj livando me dy lugë qumësht.
 • Vendosni përzierjen në fytyrën tuaj duke përdorur një top pambuku.
 • Masazhoni butësisht lëkurën për disa minuta për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe më pas shkoni të flini.
 • Në mëngjes, pastroni fytyrën me ujë të ftohtë.
 • Bëni këtë çdo ditë.

9. Aloe Vera

Aloe vera ka veti antimikrobike që e bëjnë atë ideale për trajtimin e lëkurës me vaj të prirur për akne. Gjithashtu, aloe vera mund të ndihmojë në thithjen e vajit të tepërt nga sipërfaqja e lëkurës tuaj.

 • Pritini një fletë aloe vera në gjysmë dhe ekstraktoni xhelin e freskët. Vendosni xhelin në fytyrën tuaj. Lëreni të thahet dhe më pas lani fytyrën me ujë të pastër. Bëni këtë dy ose tre herë në ditë.
 • Përndryshe, zieni një gjethe aloe vera në ujë për disa minuta. Grini gjethen së bashku me pak mjaltë për të bërë një përbërje. Vendoseni atë plotësisht mbi lëkurën tuaj me vaj. Lëreni të veprojë për 20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë. Bëni këtë një herë në javë.

10. Mjaltë

Mjalti mund të ndihmojë në zvogëlimin e vajit të tepërt në sipërfaqen e lëkurës, pastrimin e poreve dhe madje parandalimin e rrudhave. Mjalti ka veti hidratuese që ushqejnë lëkurën dhe e mbajnë atë mjaft të lagur pa e bërë atë të yndyrshme. Gjithashtu, vetia natyrore antiseptike e mjaltit është shumë e dobishme për lëkurën me vaj të prirur për akne.

 • Vendosni një shtresë të hollë mjalti mbi fytyrën tuaj dhe lëreni të veprojë për 15 minuta. Më pas pastroni fytyrën. Bëni këtë dy herë në ditë.
 • Mund të përzieni edhe një sasi të vogël bajamesh të bluara me mjaltë. Masazhoni butësisht përbërjen në lëkurën tuaj me vaj për të hequr vajin dhe qelizat e vdekura të lëkurës. Pastaj fshijeni fytyrën me një leckë të ngrohtë për të hapur poret. Bëni këtë një herë në javë.
Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com