Lart

UDHËZUES PËR T’U KUJDESUR PËR LËKURËN TUAJ

UDHËZUES PËR T’U KUJDESUR PËR LËKURËN TUAJ

 

Lloji lëkurës tuaj ka rëndësi.

Ti mund të kesh dyshime se ke lëkurë të thatë, të yndyrshme ose të ndjeshme, por a e di vërtet llojin e lëkurës tuaj? Njohja me llojin tuaj të vërtetë të lëkurës mund të ju ndihmojë herën tjetër kur jeni në dyqan të kozmetikës. Në fakt, përdorimi i produkteve të gabuara – apo madje edhe triqet ne internet – për llojin e lëkurës tuaj mund të përkeqësojnë aknet, thatësinë ose problemet e tjera të lëkurës.

 

Mësoni duke lexuar:

 •         Si të krijoni rutinën tuaj për kujdesin e lëkurës
 •         Cilat triqe të lëkurës DIY (do it yourself) nuk janë të shëndetshme, edhe pse duket se po funksionojnë

Krijimi i rutines ditore të kujdesit për lëkurën!

Pa marrë parasysh, se cfarë lloj të lëkurës keni, rutina e përditshme për kujdesin e lëkurës mund t’ju ndihmojë të mirëmbani shëndetin e përgjithshëm të lëkurës dhe të përmirësoni shqetësimet specifike si aknet, shenjat dhe njollat e errëta. Rutina e përditshme për kujdesin e lëkurës ka katër hapa themelorë që mund të bëni një herë në mëngjes dhe një herë para se të flini.

 1. Pastrimi:  Pastroni fytyrën tuaj jo më shumë se dy herë në ditë, ose vetëm një herë në ditë, nëse keni lëkurë të thatë dhe nuk përdorni grim. Shmangni larjen për atë ndjenjën e pastër, pasi kjo do të thotë që vajrat natyrale të lëkurës tuaj kanë zhdukur.
 2. Serumet: Një serum me vitaminë C ose faktorë rritjeje do të ishte më i mirë në mëngjes, nën rrezet e diellit. Natën, retinolet ose retinoidet me recetë funksionojnë më së miri.
 3. Hidratues: Po ashtu, edhe lëkura me vaj ka nevojë për hidratues, por përdorni një që është me peshë të lehtë, me bazë xhel dhe jo komedogjene, ose nuk bllokon poret tuaja, si locion i fytyrës së CeraVe. Lëkura e thatë mund të përfitojë nga më shumë hidratues me krem-bazë si Krem Kërmilli MISSHA Super Aqua Cell. Shumica e markave do t’i etiketojnë produktet e tyre si xhel ose krem në paketimin e tyre.
 4. Krem dielli: Aplikoni kermin e diellit me të paktën 30 SPF(sun protection factor) për 15 minuta para se të dilni në ambiente të jashtme, pasi që kremit të diellit i duhet kohë qe te aktivizohet. Tonet më të errëta të lëkurës në të vërtetë kanë nevojë për më shumë mbrojtje nga dielli, sepse hiperpigmentimi është më i vështirë për tu korrigjuar. Provoni kremin e diellit EltaMD, i cili ofron mbrojtje UVA / UVB me spektër të gjerë dhe rekomandohet nga Fondacioni i Kancerit të Lëkurës.

Zgjidhni produktet që i përshtaten llojit dhe ndjeshmërisë së lëkurës tuaj dhe mos harroni të lexoni përmbajtjen. Disa produkte, të tilla si retinolet ose retinoidet me recetë, duhet të aplikohen vetëm gjatë natës.

Triqet DIY që duhet shmangur (edhe nëse të gjithë janë duke i bërë)!

Njerëzit tregojnë “mrekulli” nga përdorimi i triqeve DIY (do it yourself),  si lëngu i limonit dhe pasta e dhëmbëve për problemet e zakonshme të lëkurës si gungat e akneve dhe njollat e errëta. Edhe aktorja fituese e çmimeve Emma Stone pretendon se sekreti i saj në kujdesin e lëkurës është soda e bukës. Por e vërteta është se këto triqe mund të shkaktojnë më shumë dëm afatgjatë sesa përfitim, sepse ato mund të dëmtojnë pengesën e lëkurës suaj.

Shmangni këto triqe:

 •         Lëng limoni: Mund të ketë acid citrik, por është më shumë se që duhet ku mund të shkaktojë që pikat e errëta të shfaqen pas ekspozimit në diell. Mund të thajë dhe irritojë lëkurën tuaj.
 •         Sode buke: Në një nivel pH prej 8, soda e bukës do të stresojë lëkurën tuaj, duke ulur ndjeshëm përmbajtjen e ujit të lëkurës suaj ku do të shkaktojë lëkurë të thatë.
 •         Hudhra: Në formë të papërpunuar, hudhra mund të shkaktojë alergji të lëkurës, ekzemë, pezmatim të lëkurës dhe fshikëza të holluara me ujë.
 •         Pastë dhëmbësh: Përbërësit në pastën e dhëmbëve mund të vrasin mikrobet dhe të thithin vaj, por gjithashtu mund të ndikojë në tharjen dhe irritimin e lëkurës.
 •         Sheqeri: Si një eksfoliant, sheqeri është shumë i ashpër për lëkurën në fytyrën tuaj.
 •         Vitamina E: Aplikimi aktual i vitaminës E mund të irritojë lëkurën tuaj dhe nuk është vërtetuar se përmirëson në largimin e dhejave në lëkurë.

 Disa nga këta përbërës mund të jenë të gjithë natyralë dhe me kosto efektive, por nuk janë formuluar për lëkurën tuaj. Edhe nëse nuk ndjeni efekte anësore të menjëhershme, këta përbërës mund të shkaktojnë dëme të mëvonshme ose afatgjatë. Më së miri është të përdorni produkte të formuluar për fytyrën tuaj. Bisedoni me mjekun ose dermatologun tuaj përpara se të provoni aplikime DIY (do it yourself) në lëkurën tuaj.

 

E huazuar.

Shpërndaj
blendrit