Lart

Ja Çfarë Ndodhë Nëse Përdorni Vazelinën si Hidratues

 

Kjo është historia se si kam vendosur të provoj vazelinën si hidratues. Kjo dukej pothuajse kriminale, duke marrë parasysh lidhjen e dashurisë që kam me kremin e natës që po përdor tani, por duke dëgjuar premtimet e akneve të pastruara, lëkurën më hidratuese dhe rezultatet e menjëhershme, e lash kuriozitetin tim të plotësohet. Lexo më poshtë për të zbuluar përvojën time të të përdorurit vazelinën si një hidratues.

Vazelina Hidratues

Pse u interesova:

Unë kam luftuar me aknet për vite me rradhë, lëkura ime është akoma më e ndjeshme dhe më e prirur për çrregullime se sa shumica. Pas gjithë këtyre viteve, ju do të mendoni se do të bëhesha imun ndaj premtimeve të produkteve që mrekullisht përfundojnë shpërthimet e akneve. Por unë ende entuziazmohen, dhe bëhem madje edhe më shumë kurioze.

 

Pra, kur dëgjova njerëzit që flisnin në lidhje me vazelinë si një hidratues në Reddit, unë nuk mund të ndihmojnë veten. Ja si është puna: Në parim, njerëzit betohen se vazelina ka ndihmuar në zbutjen e puçrrave, pigmentimit dhe thatësisë kur përdoret si një pako gjumi ose një hidratues nate. Duke pasur parasysh se unë vuaj nga të gjitha më sipër, isha e etur për të parë nëse me të vërtetë funksionon.

 

Pse mendova se mund të funksiononte:

Unë e dija se, me pak fjalë, vazelina ishte mbyllëse, që do të thotë se punon për të penguar largimin e lagështisë nga lëkura. Isha kureshtare se si saktësisht mund të ndihmonte lëkurën, kështu që kërkova  për disa këshilla profesionale.

 

Vaselina përmban xhelatinë nafte, e cila është një përbërës mbyllës. Formon një shtresë mbrojtëse mbi lëkurën për ta mbrojtur dhe hidratuar atë. Kjo mund të jetë veçanërisht e dobishme në lëkurë jashtëzakonisht të thatë, ose nëse keni lëkurë të plasaritur ose të hapur si në bërryla, këmbë, ose gjunjë. Pra, dukej sikur patjetër të kishte disa përfitime të mëdha, por gjithashtu dukej paksa intensive për përdorim në fytyrën time. Këtu shfaqen shqetësimet.

 

Pse isha në mëdyshje:

U befasova më shumë kur lexova se njerëzit mendonin se vazelina po ndihmonte që aknet e tyre të zhdukeshin, sepse me formulimin e saj të rëndë, duket sikur do të kishte më shumë kuptim nëse vazelina do ta bënte më të vështirë shërimin e akneve.

 

Nëse keni lëkurë të yndyrshmë ose jeni të prirur për puçrra, unë do të rekomandoja një vaj të butë sepse xhelatina mund të lëshojë lëkurën poshtë. Kjo është për shkak se vazelina është mbyllëse e fuqishme deri në pikën ku ajo në të vërtetë mund ta bëjë më të vështirë që lëkura të marrë frymë. Kjo do të thotë se është më e vështirë për lëkurën që të kryejë ciklin e saj natyral të çrregullimeve dhe të largojë qelizat e vdekura të lëkurës dhe shtresa e vazelines e formuar në lëkurë mund të bllokojë bakteret.

 

Çka më pëlqeu:

Unë isha në mëdyshje, por edhe pak optimiste, kështu që e provova. Natën e parë, më jepi një ndjesi të çuditshme. Vaselina nuk thithet nga lëkura si një locion normal – ajo në fakt krijon një shtresë xhelatine që qëndron mbi lëkurë. Nga ky këndvështrim, nuk më pëlqeu. Më pëlqen një krem ​​që zhytet në lëkurë dhe unë mund të ndjej thellësisht hidratimin e fytyrës time. Megjithatë, duke pasur parasysh se ishte hapi i fundit në rutinën time, ishte çuditërisht e mirë. 

Sapo kisha përdorur nëntë produkte para se të hidratoja në mënyrë serioze lëkurën time, dhe përdorimi I vazelinës ndjehej çuditërisht  kënaqshëm, sepse me të vërtetë mund ta ndjeja depërtimin e gjithë asaj lagështie.

Kur u zgjova mëngjesin e ardhshëm, u impresionova. Lëkura ime nuk ndjehej aspak e thatë dhe ishte e qartë se lagështia nuk kishte humbur gjatë natës. Lëkura ime ishte dukshëm më e hidratuar dhe nuk dukej sikur kishte shumë papastërti në fytyrën time. Unë e kam akredituar këtë në shtresën mbrojtëse që vazelina kishte krijuar.

 

Pse e ndalova përdorimin e vazelines:

Hyra në këtë javë duke menduar se do ta testoja përdorimin e vazelinës çdo ditë. Por pas pak ditësh, më duhej të ndalem. Hidratimi ishte i këndshëm, por të gjitha efektet e tjera të këqija ishin të shumta për ta përdorur.

Vaselina përfundoi duke bërë pikërisht atë për të cilën isha e shqetësuar: Mbylli dhe bllokoi poret e mia. Kam pasur disa shpërthime aknesh të vogla aktive që me rutinën time normale do të pastroheshin për një ose dy ditë. Sidoqoftë, mbulimi i tyre me vazelinë i bëri ato më keq. Si për ta përmbyllur, më dolën dy puçrra në ballin tim.

Përveç çrregullimeve, lëkura ime po bëhej më e thatë. Shikoni, edhe pse vazelina ruante lagështinë nga hapat paraprak të kujdesit ndaj lëkurës, nuk po ofronte lagështi shtesë. Ajo ishte pothuajse si të shkoje në shtrat pa përdorur hidratues, sepse nuk e ndjeja të hidratonte thellësisht lëkurën time.

Rekomandimi im:

Në fund të ditës, ju mund të përdorni një krem ​​natë ose një paketë gjumi që do t’ju japë të njëjtat dobi të vazelinës por pa acarim dhe me lagështi shtesë.

Kur krahasoj netët që kam përdorur Vaselinë me netët që përdor një paketë gjumi, lëkura ime është dukshëm më e hidratuar dhe e pastër pas një paketë gjumi. Plus, larja e vazelines në mëngjes ishte e vështirë dhe shpesh më dukej sikur nuk e kam hequr të gjithën, por paketat e gjumit janë formuluar për këtë qëllim të veçantë dhe ato largohen me vetëm një fshierje me faculetë.

 

Në fund të fundit:

Ndërsa shoh se Vaselina funksionon për dikë me lëkurë jashtëzakonisht të thatë dhe pa puçrra, unë ende nuk e ndiej se është alternativa më e mirë. Dhe shkenca nuk gënjen – është mbyllës i fortë që nuk lejon lëkurën tuaj të marr frymë lirshëm. Kështu, ka më shumë kuptim të përdorni një krem nate ose paketë të gjumit që mund të ruaj lagështi pa mbyllur dhe bllokuar poret.

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com