Lart

8 Mënyra për ta Bërë Grimin Tuaj të Zgjasë Tërë Ditën

1. Pastroni poret

Shtresimi është çelësi për përgatitjen e lëkurës tuaj për aplikimin e përbërjes.Sa më e lëmuar të jetë sipërfaqja, aq më e barabartë mund të aplikohet dhe për këtë arsye aq më e gjatë zgjat. Dy herë në javë pastroni qelizat e sipërfaqes së vdekur me një shtresues të mirë.

2. Përdorni lagështues të butë

E keni vërejtur ndonjëherë që përbërja juaj fillon të grumbullohet në vija të holla dhe rrudhat vijnë në mes të mëngjesit? Nivelet e hidratimit dhe prodhimi i sebumit luhaten gjatë ditës duke bërë që lëkura juaj të duket më e pabarabartë, por ka hidratues që përgjigjen ndaj ‘plakjes ditore’ për ta ndihmuar këtë.

3. Ka të bëjë me Primer

Primeri hidratues siguron një sipërfaqe të lëmuar, të barabartë për përbërjen. Jo vetëm kjo, ajo mban sherkun tuaj të mos absorbohet, duke i dhënë asaj fuqi më të madhe qëndrimi. Nëse keni lëkurë të yndyrshme dhe ndiheni sikur sherku po rrëshqet, provoni një formulë pa vaj. Përdorni një primer tjetër për lëkurën delikate.

4. Shtresojeni atë

Ndërtimi i produkteve tuaja të përbërjes në shtresa të lehta do ta bëjë atë të zgjasë më shumë sesa të aplikoni një shtresë të rëndë, dhe gjithashtu duket gjithmonë edhe më e natyrshme. Ky rregull vlen për bazën tuaj, përbërjen e syve dhe buzëkuqin.

5. Puder

Për zgjatje të grimit, gjithmonë vulosni atë me puder për ta ndihmuar atë të mbetet i vendosur. 

6. Mesoni të kufizoni buzët

Sekreti për buzëkuqin që zgjat shumë është kufizimi dhe ngjyra. Fillimisht kkufizoni buzët me një laps buzësh, duke përshkruar harkun tuaj dhe qoshet, të cilat do të japin strukturë dhe kapje për buzëkuqin tuaj. Pastaj vendosni ngjyrën tuaj të buzëve.

7. Sprej

Spërkatësit janë krijuar posaçërisht për të parandaluar shkrirjen e grimit. Gjeni të përsosurën për ju dhe vendoseni çdo herë pasi të grimoheni.

8. Ndaloni prekjen

Ne të gjithë jemi fajtorë për prekjen e fytyrave tona pa e kuptuar përhapjen e mikrobeve, viruseve dhe alergjenëve përreth, dhe ndërsa jemi në të, ne po shkatërrojmë grimin tonë. Ndaloni së prekuri fytyrën tuaj, sidomos kur jeni të grimosura.

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com