Lart

9 Mënyra Natyrale Për të Pasur Qerpikë të Mëdhenj dhe të Bukur

Dëshironi të keni qerpikë të gjatë dhe valvitës?

Kush nuk do, apo jo? Për t’ju dhënë qerpikëve tanë atë pamje dramatike, ne përdorim bojë për vetulla ose qerpikë të rremë. Por për sa kohë zonja? Pse nuk shqyrtojmë disa mënyra natyrale për të rritur qerpikët e gjatë në vend të kësaj?

Lexoni më tej për të ditur se si të keni qerpikë të gjatë dhe të shëndetshëm me mjete të thjeshta shtëpiake. Le të hedhim një vështrim se si t’i bëjmë qerpikët më të gjatë dhe të natyrshëm.

Bëni qerpikët e gjatë me këto mënyra shtëpiake

1. Vaj ricini për qerpikët

Do t’ju duhen

 • 1-2 pika vaj ricini
 • 1 pikë vaj livande se vaj neem ose vaj rosehip ose vaj rozmarine ose vaj peme çaji ose vaj grapeseed
 • Q-tip ose një maskara e pastër

Cfarë duhet të bësh?

 1. Përziejini të dy vajrat së bashku dhe aplikoni me kujdes në qerpikë.
 2. Lëreni gjatë natës.

Përveç vajit të ricinit, mund të përdorni çdo vaj bartës tjetër në të njëjtën mënyrë. Zgjedhni nga vaji i ullirit, vaji i bajames, vaji i arganit, vaji i arrës së kokosit dhe vaji i jojobës.

Sa shpesh duhet ta bëni këtë?

Bëni këtë çdo natë me përkushtim, dhe do të keni qerpikë të gjatë dhe të trashë brenda vetëm disa ditësh.

Pse funksionon kjo?

Pavarësisht nëse është vaj ricini ose vaj ulliri, vajrat bartës përmbajnë acide yndyrore ushqyese që ndihmojnë flokët (e qepikëve) të rriten më të gjatë dhe më të trashë. Këto vajra gjithashtu ushqejnë gjëndrat e flokëve. Shtimi i vajrave thelbësorë do ta bëjë këtë ilaç edhe më të fuqishëm, sepse këto vajra përmbajnë shumë antioksidantë për të rivendosur dhe ruajtur rritjen e shëndetshme të rënies.

2. Përzierja e Vajit të Ullirit dhe Ricinit

Do t’ju duhet

 • 1-2 pika vaj ulliri
 • 1-2 pika vaj ricini
 • Q-tip

Carë duhet të bësh?

 1.  Përziejini së bashku vajin e ullirit dhe vajin e ricinit.
 2. Aplikoni vajin në qerpikët tuaj përpara se të shkoni në shtrat.
 3. Lani fytyrën në mëngjes si zakonisht.

Sa shpesh duhet ta bëni këtë?

Aplikojeni këtë çdo natë.

Pse funksionon kjo?

Këto dy vajra bëjnë një kombinim të mirë për të nxitur rritjen e qerpikëve.

3. Vazelina

Do t’ju duhet

Vazelinë

Cfarë duhet të bësh?

Aplikoni me kujdes disa vazelinë në qerpikë dhe lëreni gjatë natës.

Sa shpesh duhet ta bëni këtë?

Bëni këtë çdo natë.

Pse funksionon kjo?

Nëse vazelina e pastër aplikohet në qerpikët tuaj rregullisht gjatë natës, do të ndihmojnë që qerpikët tuaj të rriten më shpejt duke i bërë ato më të trasha dhe më të forta. Është një zbutës i mrekullueshëm.

4. Lëvoret e limonit të njomura në vaj ulliri ose ricini

Do t’ju duhet të

 • Qëroni një limon
 • 1/4 filxhan vaj ulliri ose vaj ricini

Carë duhet të bësh?

 1.  Pritini lëvozhgën e limonit në copa të vogla dhe zhyteni në vaj për 2-3 ditë.
 2. Tani, aplikoni këtë vaj në qerpikë përpara se të shkoni në shtrat.

Sa shpesh duhet ta bëni këtë?

Përsëriteni këtë çdo natë për qerpikë më të gjatë dhe më të trashë.

Pse funksionon kjo?

Tashmë e dimë se si vaji i ullirit dhe vaji i ricinit nxisin rritjen dhe trashësinë e flokëve kur aplikohen në qerpikë. Lëvoret e limonit veprojnë si një agjent për nxitjen e rritjes së flokëve pasi përmban vitamina A dhe C.

5. Çaj jeshil

Do t’ju duhet

 •  1 lugë çaji gjethe jeshile
 •   Një filxhan me ujë të nxehtë

Çfarë duhet të bësh?

 1. Shtoni gjethet e çajit në ujë dhe lërini të ziejnë për disa minuta.
 2. Sapo uji të jetë ftohur, aplikojeni në qerpikë.
 3.  Preferohet të lihet gjatë natës.

Ruani pjesën tjetër të çajit jeshil në një enë hermetike në frigorifer. Ju mund të përdorni të njëjtën zierje për 3-4 ditë.

Sa shpesh duhet ta bëni këtë?

Kjo duhet të bëhet një herë në ditë.

Pse funksionon kjo?

Llojllojshmëria e antioksidantëve që gjenden në çajin jeshil promovojnë rritjen e shëndetshme të qerpikë dhe i bëjnë ato më të gjata, më të trasha dhe më të forta.

6. Gjalpë Shea Për Qerpikët

Do t’ju duhet

Gjalpë organik shea

Çfarë duhet të bësh?

 1.  Merrni një sasi të vogël gjalpë shea në mes të gishtërinjve tuaj dhe shkrini atë duke fërkuar gishtat së bashku.
 2. Aplikojeni këtë në qerpikët tuaj.
 3. Mbajeni atë gjatë natës.

Sa shpesh duhet ta bëni këtë?

Aplikoni gjalpë shea çdo natë.

Pse funksionon kjo?

Gjalpi shea përdoret në Afrikë për të përmirësuar strukturën dhe cilësinë e flokëve pasi përmban një sasi të mirë të vitaminës A dhe vitaminës E. Do të ushqejë flokët dhe gjëndrat e flokëve dhe do të forcojë rritjen.

7. Vitamina E Për Qerpikët

Do t’ju duhet

Kapsulat e vitaminës E

Çfarë duhet të bësh?

 1. Hapni një kapsulë dhe aplikoni vajin e pranishëm brenda në qerpikë.
 2.  Lëreni për 3-4 orë ose gjatë natës.

Sa shpesh duhet ta bëni këtë?

Bëni këtë një herë në ditë.

Pse funksionon kjo?

Kapaciteti antioksidues i vajit të vitaminës E nxit rritjen e shëndetshme të flokëve. Zbatimi i këtij vaji gjithashtu do të përmirësojë qarkullimin e gjakut në gjëndrat e flokëve.

8. Serumi i rritjes së qerpikëve

 • Do t’ju duhet
 • 1 lugë çaji vaj ricini
 • 2-3 pika vaj esencial të livandës
 • 2 pika vaj esencial të kedrit
 •  Një shishe maskare boshe

Çfarë duhet të bësh?

 1. Në shishën e maskarës të zbrazët (dhe të pastër), derdhni me kujdes të gjitha vajrat.
 2. Mbyllni kapakun dhe shkundni mirë.
 3. Aplikoni një shtresë të hollë të kësaj përzierje vaji në qerpikët tuaj, duke përdorur shkopinjë maskarën nga shishja, çdo natë.

Sa shpesh duhet ta bëni këtë?

Përsëriteni këtë çdo natë, dhe do të shihni rezultate në një hapësirë ​​të shkurtër kohe.

Pse funksionon kjo?

Vaji i ricinit ushqen folikulat dhe flokët, ndërsa vajrat thelbësorë nxisin rritjen e flokëve.

9. Biotin Për Qerpikët

Do t’ju duhet

Suplemente të biotinit

Çfarë duhet të bësh?

Merrni kapsulën siç udhëzohet në shishe.

Sa shpesh duhet ta bëni këtë?

Rekomandohet marrja ditore e suplementit biotin.

Pse funksionon kjo?

Biotina, e njohur ndryshe si vitamina H, është një pjesë thelbësore e proceseve të ndryshme fiziologjike. Një rol kryesor që luan ajo është promovimi i rritjes së flokëve, strukturës dhe trashësisë. Një mungesë e kësaj vitamine në gjak mund të çojë në rrallimin e flokëve dhe humbjen e flokëve. Plotësimi me këtë vitaminë do të sigurojë rritjen e shëndetshme të flokëve jo vetëm në qerpikët tuaj, por edhe në kokën tuaj.

Kujdesi për qerpikët tuaj është po aq i rëndësishëm sa edhe kujdesi për flokët. Përdorimi i këtyre mjeteve juridike rregullisht është thelbësore për rezultatet. Jini pak të durueshëm sepse rezultati përfundimtar do të ia vlen. Përveç mjeteve shtëpiake, disa këshilla të tjera që mund t’ju ndihmojnë të rritni qerpikët mund të përfshihen në rutinën tuaj. Gjeni ato më poshtë!

Këshilla dhe masa paraprake

 1. Hiqni grimine syve në fund të ditës

Grimi bllokon lëkurën rreth syve e cila është shumë e hollë tashmë dhe boja për vetulla është e rëndë në qerpikë. Heqja e tij natën ju jep qetësi në qerpikë. Gjithashtu, jini shumë të butë kur hiqni grimin e syve. Nëse jeni të ashpër me qerpikët tuaj, ata mund të rrallohen dhe mund të mos rriten aq të shëndetshëm sa janë tani. Qerpikët tuaj zgjasin më shumë sesa flokët, dhe nuk dëshironi të dëmtoni ata që keni aktualisht.

 1. Shkurtoni qerpikët

Kjo me të vërtetë ndihmon! Ju mund të shkurtoni qerpikët tuaj një herë në dy deri në tre muaj. Thjesht shkurtoni një pjesë të vogël të tyre (1/4). Zvogëlimi i qerpikëve do të stimulojë folikulin e qerpikëve tuaj për t’I bërë ata të rriten më shpejt.

Kujdes: Mos e provoni këtë pa mbikëqyrjen e një specialisti.

 1. Dieta

Ju duhet të keni një dietë të ekuilibruar për të mbështetur rritjen e qerpikëve të shëndetshëm nga brenda trupit. Sasi e bollshme e proteinave dhe yndyrnave të shëndetshme janë të nevojshme për rritjen e shëndetshme të qerpikëve. Disa ushqime që mund të ndihmojnë në rritjen e shëndetit të qerpikëve tuaj janë –

 • Frutat si molla, guava, boronica, agrumet, luleshtrydhet dhe boronicat
 • Perimet me gjethe jeshile, zarzavate kollari, bizelet, lulelakrat, brokoli, domatet, lakrat dhe lakër brukseli
 • Burimet e proteinave si vezët, mishi i hollë, peshqit, shpendët, djathi dhe qumështi
 • Yndyrna të shëndetshme që gjenden tek bajamet, farat e lulediellit, vaji i ullirit dhe avokadot
 1. Mos e lini veten pa ngrënë për t’u bërë e dobët! Hani shëndetshëm dhe praktikoni ushtrime të rregullta, qoftë në palestër apo ecje të shpejtë.
 2. Duke përdorur një maskara të thjeshtë, krihni qerpikët tuaj çdo ditë (preferohet dy herë në ditë). Kjo shpërndan vajrat natyrale në mënyrë të barabartë dhe gjithashtu promovon qarkullimin.
 3. Duke përdorur gishtin tuaj të unazës, masazhoni butësisht qepallat dhe vijën e qerpikëve.

Ne kujdesemi për flokët, kështu që pse jo qerpikët tanë? Ndërsa kujdesi rutinë i flokëve i bën ata më të shëndetshëm, të kujdesesh për qerpikët e tua do të tregojë rezultate pozitive me kalimin e kohës. Është punë e lehtë me këto mjete, gjithçka që ju duhet është të jeni të rregullt me ​​rutinën.

Mënyra më e mirë dhe më e sigurt për të pasur qerpikë të shkëlqyeshëm është të hani shëndetshëm dhe të shkoni për trajtime natyrale që do të nxisin rritjen dhe do t’i mbajnë ata të shëndetshëm. Provoni këto dhe na tregoni zgjedhjen tuaj të trajtimit.

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com