Lart

Si të Aplikoni Buzëkuq

Kanë kaluar dekada që kur buzëkuqi ka qenë forma më e njohur e përbërjes. Në të vërtetë është një nga aksesorët më të domosdoshëm të modës që shumica e grave thjesht nuk mund të bëjnë pa të. 

Jam i sigurt që ju zonjat do të bini dakord se është përbërja “go-to” për shumë prej nesh kur duam të tërheqim shpejt pamjen tonë. Siç thuhet shprehja popullore – “Jepni një gruaje buzëkuqin e duhur dhe ajo mund të pushtojë botën”.

Por duke e thënë këtë, më lejoni t’ju them se jo të gjithë dinë si të vendosin buzëkuqin siç duhet. Nëse jeni një nga ata që përpiqen të përvetësojnë artin e aplikimit të ngjyrës së buzëve, ja ndihma. Ne kemi disa ndërhyrje për ju për të aplikuar buzkuq në mënyrë të përsosur nëse ndonjëherë e keni parë atë të zhduket shumë shpejt ose është copëtuar. Tingëllon e njohur?

Le të ju ndihmojmë me këto mënyra të thjeshta për të aplikuar në mënyrë të përsosur buzkuqin!

Metoda 1: Tutorial i rregullt hap pas hapi për të aplikuar buzëkuq

Hapi 1: Përgaditni buzët tuaja

Ky është hapi i parë dhe më kryesorja dhe nuk mund ta theksoj këtë mjaftueshëm.Përgatitja është thelbësore! Ju nuk doni të qëndroni përreth me buzë të thata dhe të copëtuara. Aplikoni balsam ushqyes për buzët për t’i bërë ato të buta dhe me pamje të shëndetshme. Ju mund të aplikoni një primer buzësh pasi që ngjyra të qëndrojë më gjatë dhe për të parandaluar atë nga gjakderdhja.

Hapi 2: Aplikoni një bazë

Nëse shqetësoheni për çdo lloj ndryshimi të ngjyrës ose një ton të pabarabartë të buzëve, është e rëndësishme që buzëkuqi juaj të ketë një bazë për ta aplikuar. Kjo është për tu siguruar që buzëkuqi juaj nuk zhytet në buzët tuaja. Zgjidhni një hije korrektor që përputhet me ngjyrën tuaj të buzëve dhe lyeni pak me një furçë të sheshtë ose një furçë të vogël me gëzof. Vendosni disa kompakte mbi këtë për të vulosur bazën. Ndihmon gjithashtu që ngjyra e buzëve tuaja të qëndrojë më gjatë.

Hapi 3: Përdorni një laps buzësh

Për të përcaktuar linjën tuaj natyrore të buzëve dhe për të parandaluar që buzëkuqi juaj të bëhet i çrregullt, përdorni një laps të mirë buzësh për të përcaktuar, riformuar dhe përsosur konturet e buzëve. Në këtë mënyrë do të arrini një pamje më të përcaktuar, precize dhe të lëmuar.

Për ta bërë harkun e kupidit më të spikatur, krijoni një formë ‘X’ në buzën tuaj të sipërme, pak poshtë harkut të kupidit.

Mos u shqetësoni nëse linjat në brendësi janë paksa të papërsosura, sepse buzëkuqi do t’i mbulojë ato gjithsesi. Të rëndësishme linjat e jashtme.

Hapi 4: Vendosni Buzëkuqin

Pasi të keni mbaruar të gjithë hapat e mësipërm dhe të zgjidhni buzëkuqin tuaj, merrni pak produkt në një furçë për buzët dhe aplikojeni atë në mënyrë të barabartë në të gjitha pjesët e  buzëve tuaja. Mos harroni qoshet e brendshme.

Zakonisht, do të mjaftojë një shtresë e mirë e një buzëkuqi cilësor.

Shënim: Nëse keni buzë të thata, mund të mos dëshironi të përdorni buzëkuqë Mate, pasi ato  thajnë buzët edhe më shumë. Shikoni për buzëkuqë hidratues që gjithashtu kushtëzojnë buzët tuaja.

Këshilla dhe masa të rëndësishme për t’u marrë gjatë aplikimit të buzëkuqit

Këto janë disa këshilla shtesë që mund t’i mbani mend nëse jeni një entuziast i buzëkuqve.

  • Asnjëherë mos përdorni një laps të errët kur buzëkuqi ka ngjyrë të lehtë – do të prishë pamjen tuaj të tërë.
  • Merrni vesh për të kuptuar buzët tuaja dhe gjithashtu cilat formulime funksionojnë më mirë për ju pasi kjo ndryshon nga personi në person.
  • Gjithmonë pastroni për të hequr produktin e tepërt dhe për të barazuar strukturën.
  • Për ta kthyer një ngjyrë të shkëlqyeshme të buzëve në një fund mat, pluhurosni disa pluhur të tejdukshëm të lirë në buzë dhe lëreni të pushojë për disa sekonda. Lyejini me një furçë të rrafshët ose me gëzof, për të barazuar pluhurin.
  • Kur vendosni buzëkuq me furçë, përdorni një furçë këndore. Kjo ndihmon në sigurimin e një pamje më të përcaktuar.
  • Gjithmonë sigurohuni që të mos keni shenja të buzëkuqit në dhëmbët tuaj pasi kjo mund të ndodhë kur vishni një buzëkuq të butë, të transferueshëm.
  • Asnjëherë mos përdorni produkte të buzëve të skaduara pasi këto mund të shkaktojnë reaksione alergjike dhe çështje të tjera shëndetësore.
  • Shmangni provën e buzëkuqëve në dyqane pasi ka qenë në shumë buzë dhe mund të jetë një shkak për përhapjen e infeksioneve..
  • Asnjëherë mos vendosni buzëkuq në buzët e copëtuara, ai vetëm do të nxjerrë në pah të gjitha çarjet.

Tani, le të flasim se si të hiqni buzëkuqin tuaj në fund të ditës. Eshtë shumë e rëndësishme të hiqni çdo grim para se të flini për të ruajtur mirëqenien e lëkurës tuaj. Përveç kësaj, ndihesh mirë të kesh buzë të buta dhe të shëndetshme, apo jo?

Si të hiqni buzëkuqin?

Ka disa mënyra për të hequr buzëkuqin. Në rastin ideal, mund të përdorni një pastrues grimi që do ta gjeni me bollëk në treg. Unë personalisht preferoj pastruesin e syve dhe buzëve të Neutrogena pasi bën punën në mënyrë efektive.Produktet e Neutrogena janë shumë të besueshme.

Ne duhet të jemi të butë me buzët tona, dhe ndërsa heqim buzëkuqin, gjithmonë duhet të sigurohemi që të mos dëmtojmë ose të thajmë gëlqeren gjatë procesit.

Metoda 1: Vendosni vazelinë 

Thjesht hidhni pak vazelinë në buzët tuaja dhe ashtu si çdo balsam buzësh, lëreni të qëndrojë për dy minuta. 

Përdorni një pecetë të lagur ose një pambuk për të fshirë buzëkuqin. 

Metoda 2: Përdorni vaj kokosi / vaj ulliri

Vendosni pak vaj kokosi në buzët tuaja, i cili është ushqyes dhe gjithashtu një nga agjentët më natyralë për heqjen e buzëkuqit.

 Me ndihmën e një pambuku, fshini çdo pjesë në buzët tuaja.

Metoda 3: Locion

Nëse nuk keni asgjë tjetër në dispozicion, mund të provoni të përdorni disa locion për fytyrë ose locionin e trupit dhe butësisht ta masazhoni në buzët tuaja. Pasi ta keni lënë të qëndrojë për disa minuta, fshijeni me një pambuk.

Kjo është gjithçka për të zotëruar heqjen e buzëkuqit. Provoni këto sugjerime dhe na shkruani për përvojat ose pyetjet tuaja në komentet më poshtë.

 

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com