Lart

Pse disa grave u shfaqen qime në mjekër derisa plaken dhe si ta hiqni qafe këtë problem

Nëse jeni grua, të cilës po i rriten qime të reja në mjekër, gjëja e parë që duhet të dini është se në shumicën e rasteve kjo është krejtësisht normale, tha dermatologu Dr. Joel L. Cohen.

Derisa gratë i afrohen menopauzës, ekuilibri i hormoneve në trupin e tyre ndryshon dhe ato mund të fillojnë të prodhojnë më shumë hormone të tipit mashkullor, të njohura si androgjene.

Për sa i përket arsyes pse në disa gra mbijnë këto qime dhe te të tjera jo, kjo shpesh varet nga gjenetika, tha Dr. Angela Lamb, një dermatologe e certifikuar në Nju Jork.

Si t’i hiqni ato?

Ka shumë mënyra të sigurta për t’i hequr qimet e padëshiruara të fytyrës, duke përfshirë depilimin, filetimin, rruajtjen dhe përdorimin e kremrave depilues. Nëse jeni të shqetësuar se ndonjë nga këto teknika do të bëjë që qimet tuaja të rriten më të trashë, mund të relaksoheni.

“Është një mit,” tha Lamb. Në fakt, madje mund të ndodhë e kundërta: depilimi, piskatoret ose filetimi mund të zvogëlojë rritjen e flokëve, sepse disa gjëndra të flokëve dëmtohen nga procesi i heqjes dhe ndalojnë prodhimin e qimeve, tha ajo.

Një mënyrë tjetër për të kontrolluar rritjen e padëshiruar të qimeve është përdorimi i një kremi me recetë të quajtur Vaniqa, i cili i bën qimet të rriten më ngadalë, imët dhe ndoshta me ngjyrë më të çelur kur aplikohet dy herë në ditë. Por kremi funksionon vetëm për aq kohë sa është përdorur; Sapo të ndaloni së aplikuari, flokët do të rriten ashtu siç rriteshin më parë, tha Lamb.

Nëse dëshironi t’i eliminoni përgjithmonë qimet e mjekrës, mund të konsideroni heqjen e qimeve me lazer ose elektrolizë, të dyja funksionojnë duke dëmtuar gjëndrën e qimeve, kështu që ndalon prodhimin e qimeve.

Nëse vini re më shumë rritje të qimeve se zakonisht dhe ato shfaqen jo vetëm në fytyrën tuaj, por edhe në gjoks, në fund të barkut, në brendësi të kofshëve ose në shpinë, mund ta shihni një mjek. Ky lloj i rritjes së tepërt të qimeve i quajtur hirsutizëm, mund të shkaktohet nga gjenetika ose si një efekt anësor i disa ilaçeve. Në shumë raste, nuk është asgjë për t’u shqetësuar. Por hirsutizmi mund të jetë gjithashtu një simptomë e një gjendjeje tjetër mjekësore që kërkon trajtim, tha Lamb.

Një gjendje që mund të shkaktojë hirsutizëm është sindroma e vezores policistike, e quajtur kështu sepse ciste të vogla rriten në vezore. Cistet çojnë në rritjen e prodhimit të androgjenit, duke nxitur rritjen e qimeve, duke rezultuar në qime më të trasha dhe më të errëta. Simptoma të tjera të PCOS përfshijnë parregullsitë e menstruacioneve, shtimin në peshë dhe aknet. Është e rëndësishme që gratë me simptoma PCOS të shohin një mjek sepse kur nuk trajtohet, mund të çojë në infertilitet.

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com