Lart

Si të Aplikoni Rimel?

Grimi i syve mund të qojë grimin tënd në tjetër nivel. Kur vie tek grimi syve është diçka “ose ose”. Gjërat mund të shkojnë shumë keq. Nëse provoni gjra për të cilat nuk jeni shumë e sigurt, mund të jesh duke u bërë gati për nje festë Halloëeen-i, jo për punë. Mos u shqetësoni! Ne kemi shpikur një guidë të lehtë për të perfeksionuar grimin e syve, kështu që le të fillojmë!

Para se të fillojmë të flasim për rimelin, duhet të shikojmë për produktet e ndryshme që nevojiten për të pasur grimin perfekt të syve.

Do t’ju duhet

 1. Hidratues
 2. Krem për sy
 3. Primer për sy
 4. Rimel
 5. Brusha për grimin e syve
 6. Laps kohl
 7. Një eyeliner
 8. Maskara

Tani, do t’i shikojmë disa lloje të brushave që do t’i përdorim përgjatë kësaj guide.

Llojet e brushave

Brusha të ndryshme kanë funksione të ndryshme. Njëra mund të jetë e dobishme për të vendosur grimin e syve, tjetra për përzierje dhe tjetra për të mjegulluar vijën e poshtmetë qerpikëve. Le t’i shikojmë disa prej tyre.

Brusha e ngurtë e rrafshët

Kjo brushë mund të përdoret për aplikimin e rimelit në qepallë, si dhe nën vijën e poshtme të qerpikëve. Një brushë e sheshtë është më e mira për vendosjen e produktit në qepallë.

Brusha laps

Brusha laps përdoret për të aplikuar produktin në vijën e poshtme të qerpikëve. Kjo është e shkëlqyeshme kur mjegullonivijën e poshtme të qerpikëve, ose nëse dëshironi të krijoni një pamje të butë. Ju gjithashtu mund ta përdorni këtë në rrudhë për të krijuar një linjë të butë rrudhe. Funksionon mirë në qoshet e jashtme të syrit, ku dëshironi të shtoni intensitet gjithashtu.

Brusha e ngurtë

Kjo brushë është e përkryer për aplikimin dhe përzierjen e ngjyrave. Veçanërisht është e dobishme kur përdorni më shumë se një ngjyrë dhe dëshironi të krijoni një tranzicion tnga njëra ngjyrë në tjetrën.

Brusha e butë

Kjo brushë është për përzierje, përzierje dhe më pas – e keni qëlluar – për më shumë përzierje. Ju ndihmon të arrini atë tranzicionin e përsosur të syrit nga një ngjyrë në tjetrën. Ndihmon për të shpërndarë çdo vijë të ashpër dhe e bën tranzicionin të duket i qetë.

Mirë, tani që e dini se çfarë bëjnë brushat e ndryshme, përgatitini ato! është koha për guidën e rimelit!

Si të aplikoni hijen e syrit – Udhëzues hap pas hapi

Hapi 1: Gjithçka është tek baza

Përgatitja e zonës së syve është jashtëzakonisht e rëndësishme pasi bëhet fjalë për bazën. Filloni duke pastruar zonën përreth syve. Ndiqeni atë me një hidratues ose krem ​​për sytë. Tjetra, përgatisni zonën e syrit me një primer të syrit, në mënyrë që përbërja të qëndrojë e vendosur për një kohë më të gjatë dhe të jep një përfundim pa probleme. Ju gjithashtu mund të përdorni një maskues që përputhet me tonin e lëkurës rreth syve tuaj. Aplikojeni maskën me brushë dhe mbulojeni atë me një pluhur të tejdukshëm ose transparent. Kjo do ta bëjë që zona e syve të duket e njëtrajtshme, ta bëjë lëkurën të qëndrueshme ndaj rrudhave, dhe gjithashtu të fshehë çdo njollë të lëkurës. Krijon gjithashtu një bazë të pastër në mënyrë që ngjyrat të qëndrojnë më mirë.

Hapi 2: Zgjidhni Llojin e Rimelit

Tani është koha për grimin e vërtetë të syve. Ju gjithmonë duhet të analizoni formën e syve tuaj dhe, në përputhje me rrethanat, të vendosni për një teknikë grimi që do t’i përmirësojë ata. Zona e syrit përbëhet nga qepalla, rrudha dhe kocka e vetullës. Gjithashtu është e rëndësishme që ju të dini cilën ngjyrë ose strukturë për të përdorur në secilën nga këto zona. Përdorni teksturë si akull / vezulluese / shndritëse në qepallë dhe në kockën e vetullave, dhe tekstura matte finish në rrudhë.

Këshillë Profesionale – Përdorni nuanca më të errëta të qepallave për të konturuar sytë në rrudhë dhe përdorni nuanca më të lehta në qendër të qepallave për t’i bërë sytë të lulëzojnë.

Filloni duke aplikuar ngjyrën në qepallë me një brushë të sheshtë të syrit duke përdorur një lëvizje gjithëpërfshirëse ose patting. Këtu, është përdorur një hije e shurdhër e artë me teksturë akulli, pasi ka hapësirë ​​shumë më të vogël të qepallave. Kjo nuancë e lehtë do ta bëjë qepallën më të spikatur. Filloni aplikimin nga qendra dhe pastaj lëvizeni atë drejt këndeve të brendshëm dhe të jashtëm. Aplikoni ngjyrën në mënyrë të barabartë në kapak dhe depozitoni më shumë për intensitet.

Hapi 3: Hijet e errëta për Rrudhën

Tani, ne përqëndrohemi në zonën e rrudhës. Përdorni një nuancë më të errët të rimelit për të përcaktuar formën e syve. Për ta arritur këtë, shkoni për hije si kafe të errët, të zeza, gri të errët, vjollcë të errët, etj. Filloni të aplikoni nga këndi i jashtëm i syrit, duke bërë një ‘V’, dhe përziejeni në gjysmën e qepallës me një brushë të butë për përzierje. Bëni këtë duke përdorur lëvizjen e fshirës së xhamit. Vazhdoni të përzieni derisa ngjyra të fillojë të duket më e butë. Në mënyrë që të nxjerrë në pah kockën e vetullës, shkoni për hije më të lehta në teksturë të ngricës ose shkëlqim.

Hapi 4: Rrethoni sytë me Kohl

Për ta bërë grimin e syve më dramatikë, përdorni një laps kohl në vijën e poshtme të qerpikëve. Përzijeni atë me brushë / laps nëse dëshironi një efekt tymi.

Këshillë Pro – Përdorimi i një lapsi për sy me ngjyrë të bardhë / bezhë në rrathët e poshtëm të syve është mënyra më e mirë për t’i bërë ata të duken më të mëdhenj dhe më të ndritshëm.

Hapi 5

Aplikoni eyeliner për të definuar sytë. Filloni nga këndi i jashtëm dhe gradualisht tërhiqeni atë duke përdorur goditje të vogla. Ju mund ta mbani atë të thjeshtë, ose ta bëni më dramatike. Dhe, kur dyshoni, thjesht improvizoni!

Keni frikë segrimi i syve do të rrudhet?

Në mënyrë që të parandaloni grimin e syve nga copëtimi dhe njollosja, mund të ndiqni këto këshilla.

 • Investoni në një bazë të mirë ose primer pasi menjëherë do të rrisë grimin e syve dhe do të bëjë rimelin të qëndrojë  për një kohë të gjatë.
 • Sigurohuni që të vendosni rimelin me një bazë pluhuri nëse keni përdorur një rimel kremozë.
 • Përdorni xhel ose eyeliner të papërshkueshëm nga uji për të parandaluar çdo transferim të produktit.

Disa këshilla të shpejta për të aplikuar në mënyrë të përsosur hijen e syrit

 • është gjithmonë mirë të përfundoni së pari grimin e syve dhe pastaj të kaloni në grimin tuaj bazë. Në atë mënyrë, nëse ka ndonjë dëmtim rreth ose nën sy, mund ta pastroni shpejt pa prishur grimin tuaj bazë.
 • Për të përcaktuar zonën e rrudhës, përdorni një furçë lapsi dhe më pas përziejeni atë me një furçë me gëzof.
 • Zgjidhni një formulë që funksionon më mirë për ju. Ato janë të disponueshme në formë kremi, pluhuri ose forma të shtypura. Rimelët në formë kremi mund të përdoren si bazë për rimelët me pluhur.
 • Në rast se keni sy me kapuç ose sy të thellë, provoni të aplikoni grimin e syve me sy të hapur në vend të mbyllur në mënyrë që ngjyra e rrudhës të jetë e dukshme.
 • Nëse keni probleme për të vizatuar “V” në cepin e jashtëm të syve, atëherë vizatoni një “#” me një laps për sy dhe përzijeni menjëherë për të shmangur skajet e ashpra.
 • Për të shmangur rënien grimit të syve, pluhurosni zonën nën sytë tuaj me pluhur transparent ose të tejdukshëm para se të filloni grimin e syve. Pasi të keni mbaruar, thjesht pastroni pluhurin.
 • Ju gjithashtu mund të prisni për të fshehur poshtë syve deri pas kryerjes së grimit të syve.
 • Sigurohuni që të përdorni brusha të pastra pasi kjo do t’ju japë tranzicionin më të mirë.

Aplikimi rimelit përsosmërisht kërkon pak kohë dhe durim, por pasi ta keni mësuar, bëhet shumë e lehtë. Nuk mund të besoj se ka pasur një kohë kur isha e friksuar! Tani, mezi pres ditët kur më duhet të marrë pjesë në një aheng apo dasmë! Nëse keni ndonjë pyetje, thjesht komentoni në kutinë më poshtë.

Përgjigjet e ekspertëve për pyetjet e lexuesve

Çfarë ngjyre rimeli duhet të përdoret për sytë blu?

Eshtë më mirë të përdorni tonet e buta neutrale si koral dhe shampanjë për sytë blu. Shmangni gjithçka shumë të errët si një smokey e zezë.

Çfarë ngjyre rimeli duhet të përdoret për sytë kafe?

Nuanca neutrale si bakri dhe bronzi theksojnë ngjyrën kafe në sytë tuaj. Provoni të shtoni pak nga një nuancë të errët në rrudhë për të thelluar pamjen dhe shtuar intensitetin.

Çfarë ngjyre rimeli duhet të përdoret për sytë ngjyrë lajthie?

Shkoni për metalikën, pastelet dhe rozën pluhur.

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com