Lart

10 Mënyrat më të Mira për të Shëruar Strijat e Shtatzënisë Pas Lindjes

Strijat pas shtatzënisë janë një realitet me të cilin duhet të luftoni. Këtu janë 10 këshilla për ti luftuar ato:

1) Masazh me vaj

Masazhimi i lëkurës së ijeve, barkut dhe bustit është një nga mënyrat më të mira për të trajtuar strijat pas shtatzënisë. Një masazh i butë rrit rrjedhën e gjakut dhe prish indin e mbresë që shkakton strija.

Vendosni pak vaj në pëllëmbët e duarve dhe më pas masazhoni butësisht barkun. Përqendrohuni në këtë zonë për dy minuta, duke rivendosur vajin sipas nevojës. Kur të mbarojnë dy minutat, zhvendosuni në një zonë tjetër me strija dhe përsëritni procesin.

Për shërim shtesë, mund të provoni të lageni në një banjë të ngrohtë për dhjetë minuta ose të bëni një dush të ngrohtë para masazhit tuaj për të zbutur lëkurën tuaj dhe për të hapur poret tuaja.

2) Vendosni një Krem të Specializuar

Kremrat e specializuara janë mënyra më e thjeshtë për të trajtuar strijat pas shtatzënisë. Formulat e tyre unike  të cilat përfshijnë përbërës natyralë si peptide avokado, vaj fara luledielli dhe dyllë bletësh, ndihmojnë në shërimin e strijave në shtresat më të thella të lëkurës tuaj duke i mbajtur shtresat e sipërme të buta.

Një aplikim në mëngjes dhe një aplikim në mbrëmje siguron shërim të vazhdueshëm për strijat e shtatzënisë.

3) Qëndroni të hidratuar për të trajtuar strijat e shtatzënisë

Ne ndoshta nuk jemi të parët që ju tregojmë se sa e rëndësishme është të pini shumë ujë. Uji që pini siguron lëkurën tuaj me hidratimin e nevojshëm që ajo të mbetet e shëndetshme.

Kur qelizat e lëkurës kanë një furnizim të bollshëm me ujë, ato janë në gjendje të funksionojnë si duhet dhe të riparohen në mënyrë më efikase. Kjo do të thotë që lëkura juaj është më e aftë të rikuperohet nga strijat e shtatzënisë. Ne sugjerojmë të pini të paktën tetë gota ujë çdo ditë për të mbajtur qelizat e lëkurës tuaj të shëndetshme dhe të hidratuara!

4) Mbani lëkurën tuaj të lagur

Lagështia është një nga përbërësit më të rëndësishëm të një rutine të shëndetshme për kujdesin e lëkurës. Ajo e mban lëkurën tuaj të butë dhe të ndritshme, ndihmon në ruajtjen e shtresës së jashtme mbrojtëse të lëkurës tuaj dhe ruan elasticitetin e lëkurës. Si një bonus i shtuar, ndihmon në shërimin e strijave, gjithashtu.

Profesionistët mjekësorë rekomandojnë të zgjidhni produktet tuaja të kujdesit për lëkurën me kujdes kur jeni ende duke ushqyer me gji. Disa krema ​​hidratues përmbajnë përbërës që mund të gjejnë rrugën në qumështin tuaj të gjirit. Efekti i këtyre përbërësve tek të sapolindurit është i panjohur, prandaj është më mirë të shmangni përdorimin e këtyre produkteve për kujdesin e lëkurës fare.

Në veçanti, shmangni Retinoidin dhe produktet me Retinol, Retinol-A, ose ndonjë variant tjetër të kësaj përbërjeje. Parabenet janë gjithashtu të pasigurta. Gjithmonë përpiquni të zgjidhni produktet e kujdesit të lëkurës të bëra nga përbërës natyralë.

5) Ushtrohuni për të përmirësuar tonin e lëkurës dhe muskujve

Ushtrimi mund të jetë një metodë argëtuese dhe efektive për riparimin e strijave pas shtatzënisë. Edhe ushtrimet e lehta, të tilla si ecja dhe joga, mund të forcojnë muskujt e ijeve, kofshëve dhe barkut tuaj (zonat ku shfaqen strijat më shpesh). 

Forcimi i atyre muskujve ndihmon në shtrëngimin e lëkurës së lirë, të shënjuar në shtrirje dhe nxit shërimin më të shpejtë.

Ka kaq shumë mundësi për të zgjedhur ushtrime, të tilla si noti, ecja, vrapimi, stërvitja me pesha apo joga. Në varësi të nivelit tuaj të fitnesit dhe ushtrimeve që zgjidhni, ne sugjerojmë që të filloni me një ditë në javë dhe gradualisht të rritni në dy, tre, katër, apo edhe pesë ditë në javë.

6) Rinovoni lëkurën me ilaçe shtëpiake

E Bardhë e Vezës

Të bardhat e vezëve përmbajnë një mori të tërë lëndësh ushqyese të dobishme, të tilla si proteina, kalium, riboflavinë dhe magnez. Këto lëndë ushqyese janë të shkëlqyera për shëndetin e lëkurës tuaj dhe mund të përdoren për të shëruar strijat e shtatzënisë. Ja si funksionojnë ata:

 • Proteina ruan elasticitetin e lëkurës, riparimin e indeve dhe rritjen.
 • Kaliumi e vendos lagështinë përsëri në lëkurën tuaj.
 • Riboflavina eliminon radikalet e lira toksike në lëkurën tuaj.
 • Magnezi vonon procesin e plakjes dhe e mban lëkurën të duket rinore dhe shkëlqyese.

Mënyra më e lehtë për të drejtuar këto lëndë ushqyese shëruese në lëkurë është të vendosni në lëkurë të bardhë veze. Ja se si ta bëni.

 1. Në një enë të vogël, veçoni 2 të bardha vezësh nga të verdhat e tyre. Vini re se 2 të bardha vezësh janë të mjaftueshme për një zonë sa madhësia e lëkurës me strija. Përdorni më shumë ose më pak të bardha vezësh në varësi të zonës që duhet të mbuloni.
 2. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të shkumëzojnë.
 3. Pastroni lëkurën me strija me ujë të vakët dhe një shampo të butë.
 4. Vendosni të bardhat e vezëve të rrahura në lëkurën me strija.
 5. Lëreni të bardhat e vezëve të thahen për 15 minuta.
 6. Shpëlajeni lëkurën e së bardhës së vezës me ujë të ngrohtë.
 7. Lëkuren thajeni me një peshqir të butë.

Lëkura juaj do të ndihet më e shndritshme, dhe lëndët ushqyese do të depërtojnë thellë për të shëruar strijat kokëforta.

Aloe Vera

Aloe Vera është e njohur gjerësisht për vetitë e saj shëruese të djegies nga dielli. Por nuk është vetëm për djegiet nga dielli. Aloe vera promovon shërimin në përgjithësi dhe qetëson lëkurën tuaj. 

Dhe nuk po flasim për llojin e xhelit të aloe verës që zakonisht gjeni në dyqanin tuaj lokal. Ne po flasim për një xhel të freskët – xhel nga bima aktuale e aloe vera.

Ndiqni këto udhëzime për të trajtuar strijat tuaja duke përdorur xhel aloe vera:

 • Masazhoni xhelin drejtpërdrejt mbi strijat tuaja.
 • Lëreni xhelin e aloe verës për 15 minuta dhe më pas pastrojeni me ujë të vakët.
 • Aplikoni dy herë në ditë sipas nevojës.

Sheqer

Sheqeri … kush do ta kishte ditur që ky produkt mund të përdoret për strijat? Eshtë një shtresues ekskluziv për heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe mund të ndihmojë në lehtësimin e strijave tuaja.

Ja se si të bëni dhe të përdorni një pastrim sheqeri:

 • Përzieni një lugë sheqer me vaj bajame (ose një vaj tjetër bartës, siç është vaji i ullirit) dhe shtoni disa pika lëng limoni.
 • Përdoreni këtë përzierje para se të bëni dush.
 • Bëni këtë çdo ditë për një muaj.

Lëng limoni

Limonët janë të njohur për lehtësimin e pigmentimit të lëkurës tuaj. Siç e keni vënë re ndoshta, ndryshimi i ngjyrës së lëkurës shpesh shoqëron strijat.

Lëngu i limonit është natyrshëm acid, duke e bërë atë një agjent të dobishëm në shërimin e akneve, puçrrave dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës. Këto veti acide gjithashtu ndihmojnë në zvogëlimin e shfaqjes së strijave dhe përshpejtimin e procesit të shërimit.

Ndiqni këta hapa për të përfituar sa më shumë nga lëngu juaj i limonit:

 • Masazhoni me lëng limoni të freskët strijat tuaja. (Përsëri, jo lëng limoni që keni blerë në një shishe, por mundësisht lëng nga një limon i sapo shtrydhur).
 • Lëreni të veprojë për rreth 10 minuta që lëkura juaj të thithë lëngun.
 • Shpëlajeni lëngun e limonit duke përdorur ujë të ngrohtë.
 • Aplikoni çdo ditë për rezultate optimale.

7) Eksfoloni një herë në javë

Lëkura juaj bën një punë të shkëlqyeshme për të riparuar dhe rinuar të gjitha në vetvete. Ju mund ta ndihmoni procesin duke eksfoluar lëkurën me strija një herë në javë.

Eksfolimi ndihmon në heqjen e shtresës së sipërme të qelizave të vdekura të lëkurës dhe nxit rritjen dhe shërimin në shtresat më të thella të lëkurës ku formohen strijat.

Ne sugjerojmë një produkt natyral si sodë buke ose lajthi. Të dy produktet janë të butë me lëkurën tuaj, kështu që nuk do të shkaktojnë tharje, acarim ose inflamacion. 

Koha më e mirë për të bërë shtresë është në mëngjes pasi lëkura juaj të ketë pasur kohë për të përfunduar procesin e saj natyror riparues. Zgjidhni një ditë çdo javë për të ndihmuar në shërimin e strijave të shtatzënisë duke shtresuar lëkurën në bark, ijë, kofshë dhe bust.

8) Ushqehuni mirë

Mbajtja e një diete të shëndetshme është një përbërës thelbësor i mirëqenies suaj të përgjithshme. Ju ndihmon të mbani trupin tuaj të hollë, mendjen tuaj të mprehtë dhe lëkurën tuaj të shëndetshme. Kjo përfshin riparimin e strijave të shkaktuara gjatë shtatëzënësisë!

Po mendoni se çfarë ndryshimesh duhet të bëni në dietën tuaj? Të hash shumë fruta dhe perime është gjithmonë një vend i mirë për të filluar. Shmangni ushqimet e hedhura, ushqimet e skuqura dhe gjithçka të përpunuar. Hani mish dhe ushqime të yndyrshme në moderim. Vëzhgoni marrjen e natriumit.

Së fundmi, evitoni pijet me sheqer, si pijet freskuese dhe kola, nga dieta juaj dhe përpiquni t’i zëvendësoni ato me çaj jeshil ose ujë. Ndiqni këto këshilla dhe do të jeni mirë në rrugën tuaj për zakone të shëndetshme të të ngrënit!

Sigurisht, të ushqehesh mirë nuk është e mirë vetëm për të hequr qafe strijat. Gjithashtu është jashtëzakonisht e rëndësishme kur jeni duke ushqyer me gji. Mundohuni t’i përmbaheni dietës më të shëndetshme të ushqyerjes me gji për t’u siguruar që personi juaj i dashur po merr të gjitha lëndët ushqyese që u nevojiten.

Mund të duket e vështirë për të marrë të gjithë ushqyesit tuaj të përditshëm nga dieta juaj normale, kështu që mund të jeni duke menduar të merrni shtesa ose një pilulë ditore të vitaminës. Kjo është krejtësisht e mirë! Vetëm sigurohuni që keni zgjedhur atë të duhur. Ju mund të vazhdoni të merrni shtesat tuaja ditore para lindjes, ose mund të kaloni në një vitaminë pas lindjes, e cila është e mbushur me vitaminë D.

9) Relaksohuni për të ndihmuar lëkurën tuaj të shërohet

Kur stresoheni, trupi juaj lëshon hormone që mund të ndërhyjnë në procesin natyror të shërimit dhe rregullimit të lëkurës suaj. Kjo ngadalëson procesin e shërimit të strijave tuaja pas shtatzënisë.

Ju mund t’i shmangni këto çështje duke marrë ca kohë çdo ditë për t’u çlodhur. Kjo ndihmon për të zvogëluar hormonet që mund të parandalojnë shërimin e strijave tuaja. Metoda juaj e relaksimit mund të jetë aq e thjeshtë sa të dëgjoni muzikën tuaj të preferuar ose të lexoni një libër.

Meditimi është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u çlodhur pas një dite të vështirë. Gjeni një pozicion të rehatshëm, merrni frymë thellë dhe lini të shkojnë mendimet tuaja. Një klasë e udhëzuar e yogas mund të jetë një mënyrë e thjeshtë për të kombinuar relaksimin dhe stërvitjen për të ndihmuar në shërimin e strijave pas shtatzënisë.

10) Jepi kohë!

Ne e dimë se sa të etura mund të jenë nënat e reja për të hequr qafe strijat e shtatzënisë pas lindjes. Fatkeqësisht, duhet pak kohë! Strijat nuk zhduken thjesht – lëkura juaj rregullon ngadalë shenjat që shkaktoi shtatzënia juaj dhe, me kalimin e kohës, shenjat fillojnë të zbehen. Nuk ndodh brenda natës, por do të ndodhë!

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com