Lart

8 Këshilla për Parandalimin e Rrudhave

Lëkura juaj çahet dhe rrudhet ndërsa plakeni, dhe ndërsa mund të jetë e pashmangshme, mund të parandalohet në një farë mase. Gjoksi, qafa dhe fytyra juaj mund të mbrohen nëse duhet të dini se si të parandaloni që rrudhat të formohen në radhë të parë. Mos ki frikë, ne jemi këtu për t’ju pajisur me tetë këshilla të thjeshta për të mbrojtur lëkurën tuaj.

1. Hidratoni

Parandalimi i rrudhave fillon nga brenda, dhe asgjë nuk është më e rëndësishme sesa hidratimi i shëndetshëm. Pini ato tetë gota ujë në ditë. Nëse jeni një person i tepruar, pini dhjetë! Lëkura juaj është një organ i gjallë, që merr frymë dhe bukuria fillon me të vërtetë nga brenda, kështu që mbushni shishet e ujit dhe pini pije. Filloni çdo mëngjes me një gotë të gjatë H2O gjëja e parë pas zgjimit. Trupi juaj do të ndihet menjëherë i ushqyer dhe i ringjallur për ta marrë ditën.

Gjatë gjithë ditës, sigurohuni që të vazhdoni e pini ujë. Mbani një filxhan në tryezën tuaj dhe mbani gjithmonë një shishe me vete, veçanërisht nëse jeni duke ushtruar. Nëse e keni të vështirë të pini ujë të mjaftueshëm për shkak të shijes, shtoni feta limoni ose kastraveci për një kthesë freskuese. Në të kundërt, shmangni pijet që ju dehidrojnë, si alkooli dhe kafeja. Nëse kjo është thjesht joreale për stilin tuaj të jetës, sigurohuni që të keni mbushur plot tetë ons ujë për çdo martini ose latte që pini.

2. Lagështojeni

Tani që jeni duke u kujdesur për hidratimin nga brenda, mund ta trajtoni atë nga jashtë. Sigurohuni që të jeni hidratues çdo ditë! Pas çdo dushi ose banje, vendosni në lëkurën tuaj  një krem ushqyes, vaj ose locion. Mbani një tub të vogël ose enë me krem në çantën tuaj, gjithashtu edhe për rastin kur lëkura juaj ndjehet e etur shtesë.

Para se të bini në shtrat natën, kujdesuni të lagni edhe zonat që ju shqetësojnë – fytyrën, duart, qafën dhe gjoksin. Shikoni për përbërës me origjinë natyrale që mund të depërtojnë në lëkurën tuaj lehtë dhe thellë, si gjalpë shea dhe vaj kokosi. As ju nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para për ndonjë krem hidratues, mrekulli. Më e shtrenjtë nuk do të thotë më efektive. Ju mund të aplikoni vajin ulliri shtëpiak tuaj direkt në lëkurën tuaj – është natyral, hidratues dhe miqësor.

3. Përdorni krem mbrojtës

Nëse vërtet dëshironi të dini se si të parandaloni rrudhat në mënyrë më efektive, shmangni diellin me çdo kusht. Kjo është strategjia juaj më e pagabueshme, por është pak joreale dhe sinqerisht jo shumë argëtuese! Ju dëshironi të jeni në gjendje të bëni një pushim veror në plazh dhe të relaksoheni pranë oqeanit, por duhet të jeni të zgjuar për këtë. Paketoni një bollëk të kremrave kundër diellit me SPF 30. Ju mund të tundoheni të shikoni për ato SPF 50 dhe 75, por nuk ka nevojë sepse ato nuk janë domosdoshmërisht më efektive.

Sigurohuni që gjithmonë të zgjidhni një krem ​​dielli që ofron mbrojtje nga rrezet UVA dhe UVB. Shikoni për përbërës si oksid zinku dhe dioksid titani. Ato janë kremra dielli fizikë, në vend se kimik, që do të thotë se bllokojnë fizikisht rrezet e dëmshme që të depërtojnë në lëkurën tuaj si një maskë.

Edhe nëse nuk planifikoni të zhyteni në diell, vendosni krem ​​mbrojtës çdo ditë në zonat problematike si fytyra, qafa, gjoksi dhe duart. Këto zona shpesh janë të zbuluara dhe të ekspozuara ndaj diellit vetëm gjatë udhëtimit tuaj për të punuar, prandaj sigurohuni që të qëndroni të mbrojtur për të parandaluar rrudhat. Gjithmonë vendosni gjithashtu një sasi të gjerë të kremit kundër diellit. Gabimi më i madh që mund të bëni është të kurseni aplikimin tuaj.

4. Hani ushqimet e duhura

Dieta e duhur mund të bëjë një ndryshim në lëkurën tuaj. Ajo që vendosim brenda trupit është po aq e rëndësishme, në mos më e rëndësishme, sesa ajo që vendosim në trup për të parandaluar rrudhat. Hani ushqime të pasura me antioksidantë. Eshtë e drejtë, mos u mbështetni vetëm në kremrat kundër plakjes, hani ushqime kundër plakjes! Zgjidhni ushqime që janë duke shpërthyer me antioksidantë, Vitamina A, C, E dhe beta karotinë për shembull, dhe ato do të luftojnë radikalet e lira dhe dëmtimin e qelizave nga brenda.

Frutat dhe perimet janë të domosdoshme! Konsideroni boronicat, mjedrat, spinaqin, lakër jeshile dhe kivi kur bëni pazar ushqimesh. Arrat dhe fasulet si veshkat dhe pintos janë gjithashtu burime të mrekullueshme të antioksidantëve.

Përfshini shumë yndyrë të ngopur dhe Omega 3 gjithashtu në dietën tuaj. Këto janë thelbësore për të pasur një lëkurë të shëndetshme. Ato rrisin elasticitetin e lëkurës dhe e bëjnë atë më rezistente ndaj dëmtimit të diellit. Merrni parasysh të shtoni më shumë avokado, vaj kokosi dhe salmon të egër në dietën tuaj për të ndihmuar në largimin e atyre rrudhave.

5.Bëni gjumin tuaj të bukurisë

Ndërsa flini, trupi juaj prodhon hormon njerëzor të rritjes, i cili rrit riprodhimin dhe qarkullimin e qelizave. Kjo është ajo që e lë fytyrën tuaj të shndritshme dhe të freskuar pas  tetë orësh gjumë. Kur trupat tanë dobësohen nga shumë pak gjumë, ata prodhojnë kortizol, i cili është një hormon i stresit që në thelb zhbën të gjitha të mirat që bën hormoni i rritjes njerëzore. Ngadalëson riparimin e qelizave dhe mirëmbajtjen e indeve dhe lë lëkurën të thatë. Bëni një gjumë të fortë natën, në mënyrë që trupi juaj të riparohet dhe të ushqehet vetë.

6. Merrni shtesa

Vitaminat e duhura mund të ndihmojnë në parandalimin e rrudhave. Vaji i mëlçisë së merlucit të thartuar, për shembull, ndihmon në luftimin e inflamacionit të lëkurës të shkaktuar nga dëmtimi i diellit. Gjithashtu vitamina dhe omega 3 dhe është një shtesë e shkëlqyeshme për të shtuar përhapjen e vitaminës tuaj në mëngjes.

Një shtesë tjetër e shkëlqyeshme për të marrë është xhelatina. Ajo eshtë bërë nga kolagjeni i gatuar, kështu që është veçanërisht i fuqishëm. Meqenëse është një nënprodukt i kafshëve, përpiquni të merrni një shtesë xhelatine me cilësi të mirë nga një kompani e përgjegjshme dhe humane.

Marrja e vitaminës C dhe E çdo ditë do të nxisë gjithashtu rigjenerimin e shëndetshëm të qelizave, e cila është thelbësore në mënyrën e parandalimit të rrudhave. Gjithashtu merrni parasysh shtimin e ekstraktit të farës së rrushit në regjimin tuaj shtesë. Lufton inflamacionin dhe radikalet e lira dhe ndihmon qelizat dhe indet të qëndrojnë të hidratuara.

7. Jini të zgjuar për sapunin

Shmangni sapunët e ashpër me çdo kusht. Kaq shumë sapunë që vendosin raftet e dyqaneve këto ditë përmbajnë përbërës që në të vërtetë zhveshin lëkurën nga vajrat e saj natyralë. Këto vajra e mbajnë lëkurën të hidratuar, të mbrojtur dhe pa rrudha. Një rregull i mirë është nëse nuk mund të shqiptoni shumicën e përbërësve, mos e përdorni. Shikoni për përbërës që janë të njohur dhe rrjedhin natyrshëm, dhe shmangni sulfatet që janë agjentë shkumëzues që mund të jenë veçanërisht zhveshës.

Ju gjithashtu dëshironi të shmangni larjen e tepërt të lëkurës tuaj, e cila mund të dehidratojë lëkurën tuaj dhe të shkaktojë çarje dhe rrudhje të saj. Mos harroni kurrë që lëkura juaj është delikate dhe meriton kujdes të veçantë. Drejtohuni me pastrues të butë që do të pastrojnë lëkurën tuaj por nuk do ta zhveshin atë. Konsideroni përdorimin e një vaji ose balsami pastrues. Eshtë një mënyrë e shkëlqyeshme për të pastruar ndërsa promovoni akoma hidratim të shëndetshëm.

8. Mos pini duhan

Mos pini duhan. Thjesht mos e bëj. Ju e dini që është e keqe për ju dhe shkakton kancer, i cili është shumë më i frikshëm se rrudhat që mbështjellin lëkurën tuaj. Por e di çfarë? Kjo gjithashtu do të shkaktojë që rrudhat të rreshtojnë lëkurën tuaj. Thjesht mos pini duhan!

Tani i dini sekretet se si të parandaloni rrudhat!

Tani keni tetë mjete të thjeshta që mund të zbatoni çdo ditë për të ndihmuar në parandalimin e rrudhave. Mbroni lëkurën tuaj dhe mbajeni të ushqyer me hidratimin, lagështimin dhe dietën e duhur. Gjithmonë mbani krem mbrojtës, merrni suplemente çdo ditë, bëni një gjumë të plotë natën dhe shmangni sapunët e ashpër dhe pirjen e duhanit.

Tani i dini sekretet se si të parandaloni rrudhat!

Tani keni tetë mënyra të thjeshta që mund të zbatoni çdo ditë për të ndihmuar në parandalimin e rrudhave. Mbroni lëkurën tuaj dhe mbajeni të ushqyer me hidratimin, lagështimin dhe dietën e duhur. Gjithmonë mbani krem mbrojtës, merrni suplemente çdo ditë, bëni një gjumë të plotë natën dhe shmangni sapunët e ashpër dhe pirjen e duhanit.

 

 

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com