Lart

Rritja e Thonjve në Kushte Shtëpiake

Të gjithë duan që thonjtë e tyre të rriten shpejt dhe të fortë. Ata shtojnë bukurinë në duart tuaja. Plus, rritja e shëndetshme e thonjve pasqyron gjendjen e shëndetit tuaj të përgjithshëm.

Thonjtë janë bërë nga e njëjta proteinë, e quajtur keratin, si ajo e flokëve. Thonjtë e duarve rriten më shpejt se thonjtë e këmbëve, megjithëse rritja është akoma shumë e ngadaltë. Mesatarisht, thonjtë e duarve rriten rreth një e dhjeta e inçit çdo muaj. Por, ndonjëherë ata rriten edhe më ngadalë.

Disa faktorë kontribuojnë në rritjen e ngadaltë të thonjve. Këta përfshijnë procesin e plakjes, ndryshimet hormonale në trup, probleme shëndetësore, kimioterapi, ilaçe dhe mangësi ushqyese. Nga ana tjetër, rritja më e shpejtë e thonjve mund të shihet tek fëmijët para pubertetit dhe te femrat shtatzëna.

Rritja e ngadaltë ose e dobët e thonjve mund të shoqërohet gjithashtu me thonj të brishtë, thyerje, copëtim dhe probleme të tjera të thonjve.

Të hash një dietë të shëndetshme dhe të ndjekësh kujdesin e duhur për thonjtë janë mënyra të lehta për t’i mbajtur thonjtë tuaj të fortë dhe në rritje me një ritëm të shëndetshëm. Ju gjithashtu mund të nxisni rritjen e thonjve me disa mënyra të lehta natyrore duke përdorur përbërës të thjeshtë.

 Këtu janë 10 mënyra kryesore në kushte shtëpiake për rritjen e thonjve.

1.Vaj Ulliri

Për të nxitur rritjen, është thelbësore të mbani thonjtë tuaj të lagur mirë. Vaji i ullirit është më i miri kur bëhet fjalë për kujdesin për thonjtë. Depërton thellë në lëkurë dhe thonj dhe kështu ndihmon në ushqimin e thonjve tuaj. Plus, përmban vitaminë E e cila përmirëson qarkullimin e gjakut, ndihmon në riparimin e thonjve të dëmtuar dhe nxit forcën dhe rritjen e thonjve.

 • Para se të shkoni në shtrat, vendosni vaj të ngrohtë ulliri në thonjtë dhe kutikulat tuaja dhe masazhojeni butë për 5 minuta. Vishni doreza pambuku brenda natës. Bëni këtë një herë në ditë.
 • Ju gjithashtu mund të zhytni thonjtë tuaj në vaj të ngrohtë ulliri për 15 deri në 30 minuta një herë në ditë për të nxitur rritjen e thonjve.

2.Vaj Kokosi

Vaji i kokosit funksionon mirë për rritjen e shëndetshme të thonjve. Përmban lëndë ushqyese të rëndësishme për t’i mbajtur thonjtë tuaj të lagur dhe të fortë. Ai gjithashtu forcon kutikulat tuaja, të cilat luajnë një rol kryesor në rritjen e thonjve. Plus, ndihmon në kurimin e thonjve, infeksioneve të kutikulave dhe thonjve kërpudhorë.

 • Masazhoni thonjtë dhe duart me vaj të ngrohtë kokosi ekstra-virgjër çdo natë para se të flini. Masazhoni me lëvizje rrethore për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

3.Lëng Portokalli

Një tjetër ilaç që mund të nxisë rritjen e thonjve është lëngu i portokallit. Përmbajtja e saj e vitaminës C inkurajon prodhimin e kolagjenit dhe i mban thonjtë tuaj të shëndetshëm. Gjithashtu, ai ka acid folik, i cili është thelbësor për rritjen e thonjve.

 • Vendosni thonjtë tuaj në lëng të freskët portokalli për të paktën 10 minuta.
 • Shpëlajini me ujë të ngrohtë, thajini dhe vendosni pak krem hidratues.
 • Ndiqni këtë ilaç një herë në ditë derisa të jeni të kënaqur me rezultatet.

4.Limoni

Limonët përmbajnë vitaminë C që është thelbësore për rritjen e thonjve. Gjithashtu, ndihmon në trajtimin e thonjve të verdhë dhe u jep thonjve tuaj një shkëlqim të këndshëm.

 • Përgatitni 1 lugë gjelle lëng limoni dhe 3 lugë vaj ulliri. Ngroheni pak solucionin në mikrovalë dhe më pas vendosni thonjtë në të për 10 minuta. Ndiqni këtë ilaç çdo ditë.
 • Mund të fërkoni edhe një fetë limoni në thonjtë tuaj për 5 minuta, dhe më pas t’i shpëlani me ujë të ngrohtë. Lëreni të thatë dhe vendosni një krem hidratues. Bëni këtë një herë në ditë. Shmangni fërkimin e limonit në thonjtë tuaj nëse keni ndonjë prerje apo varje, pasi mund të ju shkaktoj dhimbje.

5. Bishti i Kalit

Sipas herbalistëve antikë grekë dhe romakë, bishti i kalit është një barishte efektive për rritjen e thonjve. Duke qenë një burim i kalciumit, silicës dhe mineraleve të tjerë të dobishëm, bishti i kalit kontribuon në shëndetin e përgjithshëm të thonjve tuaj.

 • Shtoni 3/4 lugë çaji me kërcell të thatë të kalit në 2 gota ujë të vluar.
 • Mbulojeni dhe lëreni të pjerrtë për 10 deri në 15 minuta.
 • Kullojeni dhe lëreni të ftohet.
 • Vendosni thonjtë tuaj në të për 20 minuta.
 • Ndiqni këtë trajtim të paktën katër herë në javë.

Ju gjithashtu mund të pini çaj të bishtit e kalit një herë në ditë për thonjtë e shëndetshëm.

6.Biotina

Një sërë vitaminash janë të nevojshme për rritjen e shëndetshme të thonjve. Një vitaminë e tillë është biotina, e njohur gjithashtu si vitamina H. Biotina inkurajon rritjen e thonjve dhe flokëve pasi përmirëson infrastrukturën e keratinës.

 • Rritja e ngadaltë e thonjve si dhe anomalitë e thonjve si thonjtë e dobët, të hollë dhe të brishtë shpesh lidhen me mungesën e biotinës.
 • Ju mund të merrni biotinë nga ushqime si vezët, drithërat, karotat, domatet, salmoni, bajamet, lulelakra, kastraveci, qumështi, soja, luleshtrydhet,, tërshëra dhe arrat.
 • Ju gjithashtu mund të merrni një shtesë të biotinës, por së pari konsultohuni me mjekun tuaj.

7. Hithra

Një tjetër ilaç për moshën e vjetër për të nxitur rritjen e thonjve është hithra. Kjo barishte ndihmon thonjtë të rriten pasi përmban një sasi të lartë të silicës dhe mineraleve të tjera të dobishme që kërkohen për formimin e thonjve. Gjithashtu, forcon thonjtë, duke parandaluar kështu thonjtë e dobët dhe të brishtë.

 • Shtoni 2 deri në 3 lugë çaji gjethe hithrash të thata në një filxhan me ujë të nxehtë.
 • Mbuloni dhe dhe vendosni në mënyrë të pjerrët për 10 minuta.
 • Kulloni dhe shtoni pak mjaltë.
 • Pini një filxhan të këtij çaji bimor çdo ditë.

8. Vaj Liri

Vaji i lirit është gjithashtu shumë efektiv në rritjen e thonjve për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të acideve yndyrore omega-3. Ai gjithashtu përmban mikroelementë si vitamina B, magnez, kalium, lecitinë, zink dhe proteina, të cilat janë thelbësore për shëndetin e përgjithshëm të thonjve.

Së bashku me nxitjen e rritjes së thonjve, vaji i farave të lirit mund të ndihmojë në trajtimin e çarjes, copëtimit, tharjes ose brishtësisë së thonjve.

 • Vendosni ca vaj liri në thonjët tuaj dhe masazhoni butë për disa minuta.
 • Më vonë, vishni doreza për disa orë për të mbajtur lagështinë.
 • Bëni këtë një ose dy herë në ditë.

9. Domatet

Domatet përmbajnë një sasi të lartë të biotinës që ndihmon rritjen e thonjve, si dhe i bën ato të trasha dhe me shkëlqim. Plus, domatet kanë vitamina A dhe C që janë thelbësore për thonjtë dhe lëkurën të shëndetshme.

 • Përzierje 1/2 filxhan me lëng domate dhe 2 lugë vaj ulliri në një tas.
 • Vendosni thonjtë tuaj në të për 10 minuta.
 • Bëni këtë një herë në ditë derisa të merrni rezultatet e dëshiruara.

10.Proteinat

Thonjtë përbëhen nga keratina, një proteinë. Duke shtuar më shumë proteina në dietën tuaj, ju mund të nxisni rritjen e thonjve. Mungesa e proteinave mund të shkaktojë njolla të bardha në thonjtë tuaj dhe t’i bëjë ato të dobëta.

 • Hani, mish peshku, mish viçi, si dhe vezë për të rritur marrjen e proteinave.
 • Bishtajoret, arrat, farat, spinaqi dhe perimet jeshile gjithashtu kanë proteina. Këto janë një mundësi e mirë për vegjetarianët.
 • Ju gjithashtu mund të pini lëngje proteinike ose të shtoni pluhur proteinash në një gotë qumështi. Konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të merrni ndonjë shtesë të proteinave.

 

Këshilla shtesë:

 • Shmangni ekspozimin e thonjve tuaj ndaj kimikateve të ashpra, përfshirë produktet e pastrimit. Kur punoni ose pastroni, vishni doreza për të mbrojtur thonjtë tuaj nga dëmtimi.
 • Për të ndihmuar në parandalimin e infeksioneve të kërpudhave nga pushtimi i thonjve tuaj, mbajini thonjtë dhe kutikulat tuaja të pastra dhe të thata. Nëse keni një infeksion të thonjve, trajtohuni menjëherë.
 • Shmangni kafshimin e thonjve ose mbledhjen e thonjve. Shmangni gërvishtjet e thonjve pasi mund t’i bëjë të dobët.
 • Hani një dietë të shëndetshme për thonjtë e shëndetshëm dhe të fortë. Rritni marrjen e çajit jeshil pasi do të përmirësojë cilësinë e thonjve tuaj.
 • Shkurtoni rregullisht dhe preni thonjtë tuaj për t’i bërë ata të rriten më shpejt. Zgjidhni manikyrët e shpeshtë për të stimuluar rritjen më të shpejtë të thonjve.
 • Vendosni vazelinë në thonjtë dhe duart para se të shkoni në shtrat për t’i mbajtur të lagur.
 • Shmangni përdorimin e manikyrit që përmban formaldehid, toluen ose sulfonamid.
 • Ekspozoni thonjtë tuaj në rrezet e diellit në mëngjes herët për të ndihmuar trupin tuaj të krijojë vitaminën D për të cilën thonjtë tuaj duhet të rriten më shpejt.
 • Bëni disa ushtrime çdo ditë për të pasur qarkullim të mirë të gjakut, të cilat do t’i ndihmojnë thonjtë tuaj të rriten më shpejt.
 • Ju gjithashtu mund të merrni multi-vitamina për të shpejtuar rritjen e thonjve.
Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com