Lart

Si të parandaloni tharjen dhe çarjen e thembrave

Thembrat e thata dhe të çara janë të zakonshme në dimër, por ka disa mënyra për të parandaluar dhe trajtuar problemin, thotë një specialist i lëkurës.

“Moti i ftohtë dhe i thatë, ecja zbathur dhe dushi i gjatë e i nxehtë janë vetëm disa nga arsyet pse mund të keni thembra të thata dhe të plasaritura këtë dimër”, tha dermatologu Dr. Patrick Blake.

“Të kuptosh se çfarë i shkakton thembrat e thata dhe të çara dhe marrja e hapave për t’i parandaluar ato, mund të lehtësojë kruajtjen dhe dhimbjen që mund të shkaktojnë dhe t’ju lërë me lëkurë më të butë dhe më të shëndetshme këtë dimër”, shtoi ai.

Kufizoni dushet në 5 deri në 10 minuta. Larja ose dushi për një kohë të gjatë mund të thajë lëkurën tuaj dhe të përkeqësojë thembrat e thata dhe të çara. Fshijeni butësisht lëkurën tuaj me një peshqir.

Përdorni një pastrues të butë dhe pa aromë për të ndihmuar këmbët tuaja të ruajnë vajrat e tyre natyralë.

Hidratoni brenda 5 minutave pas larjes me një krem ​​hidratues që përmban 10% deri në 25% ure, acid alfa hidroksi ose acid salicilik.

Aplikojeni menjëherë pas larjes dhe sa herë që thembrat tuaja ndjehen të thata.

Para gjumit, aplikoni vazelinë të thjeshtë në thembrat tuaja. Është një ide e mirë të vishni çorape për të mbrojtur ato.

Aplikoni një fashë të lëngshme mbi çarjet e thembrave gjatë ditës për të krijuar një barrierë mbrojtëse që mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes, përshpejtimin e shërimit dhe bllokimin e mikrobeve që të hyjnë në lëkurën tuaj.

Vishni këpucët e duhura. Nëse keni thembra të thata dhe të plasaritura, shmangni këpucët me taka të hapura, ose këpucë që nuk përshtaten siç duhet.

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com