Lart

Si të Riparoni Flokët e Dëmtuar në Shtëpi

Kjo është mënyra e thjeshtë se si të riparoni flokët e dëmtuar. Këto mënyra të lehta shtëpiake do të shërojnë flokët tuaj të dëmtuar dhe të thatë, duke ju lënë flokë të shëndetshëm.

Riparoni dëmtimet me një avokado

Ja se si të rregulloni flokët e dëmtuar me një frut të zakonshëm që me shumë mundësi e keni në kuzhinën tuaj. Shtypni një avokado të pjekur (me bërthamë të hequr) me një vezë, më pas aplikojeni këtë ilaç shtëpiak në flokë të lagur. Avokadot janë të pasura me vitamina, acide yndyrore esenciale dhe minerale që do të ndihmojnë në rivendosjen e shkëlqimit në flokët tuaj të thatë. Lëreni të paktën 20 minuta, pastaj shpërlani disa herë. Përsëriteni një herë në javë për flokët e dëmtuar dhe një herë në muaj për flokë të shëndetshëm. Këto janë gjërat më të këqija që mund t’i bëni flokëve tuaj.

Masazh me gjalpë

Provoni këtë ilaç shtëpiak: Trajtoni flokët e thatë dhe të brishtë me një sasi të vogël gjalpi për një shkëlqim të ndritshëm. Masazhojeni në flokët tuaj të thatë, pastaj mbulojini flokët me kapelë dushi për rreth një gjysmë ore. Bëni me shampon si zakonisht, dhe shpërlani të gjithë gjalpin jashtë. Këtu janë disa mënyra më shumë për të riparuar flokët e dëmtuar nëse i keni djegur në diell këtë verë.

Kondiciononi me vaj ulliri

Vendosni lagështinë përsëri në flokë të thatë duke ngrohur gjysmë gote vaj ulliri (mos e ziejeni atë), dhe më pas fërkojeni në flokët tuaj. Mbuloni flokët me një qese plastike, pastaj mbështjellni të gjitha në një peshqir. Lëreni këtë ilaç të bëjë gjërat e tij për 45 minuta, pastaj vendosni shampon dhe shpëlajeni plotësisht.

Shpëlajeni me çaj

Ju mund të mendoni për çajin si ilaç për dhimbjen e fytit, por mund ta përdorni edhe për t’i dhënë flokëve të thatë një shkëlqim natyral. Përdorni një kuart të çajit të ngrohtë dhe pa sheqer (të sapo pjekur ose të menjëhershëm) si një shpëlarje e fundit pas shampos tuaj të rregullt. Çaji mund të përmirësojë ngjyrën e flokëve, kështu që sigurohuni që të përdorni një çaj që funksionon me ngjyrën e flokëve tuaj. Biondet duhet të përdorin çaj kamomili; çaji i zi mund të errësojë fijet e tyre. Brunet duhet të përdorin çajin e zi për të forcuar shkëlqimin dhe pasurimin e ngjyrës. Kjo është ajo që flokët tuaj po përpiqen të ju tregojnë për shëndetin tuaj.

Bëni një maskë me uthull molle

Kjo është mënyra për të riparuar flokët e dëmtuar me uthull molle (një domosdoshmëri në shtëpinë e të gjithëve). Vendoseni jetën përsëri në flokët tuaj të dëmtuar me këtë ilaç fantastic shtëpiak: Kombinoni 1 lugë çaji uthull molle me 2 lugë vaj ulliri dhe 3 të bardha veze, më pas fërkojeni përzierjen në flokët tuaj të thatë. Mbani flokët tuaj të mbuluar për rreth një gjysmë ore, duke përdorur mbështjellës plastike ose një kapelë dushi, më pas bëni me shampon dhe shpërlajini.

Bëni një “omëletë shampo”

Përzieni një vezë me një sasi të vogël shampo, më pas aplikojeni në flokët tuaj të dëmtuar për pesë minuta dhe shpëlajeni mirë. Ky trajtim ndihmon në forcimin e proteinave në flokët tuaj.

Trajtoni me vajra botanikë

Në dispozicion në dyqanet ushqimore shëndetësore, vajrat e ullirit, jojobës dhe bajameve të ëmbël janë të gjithë eliksirat e mrekullueshme për flokët e dëmtuar. Nëse flokët tuaj janë të trashë dhe të rëndë, vaji i arrës së kokosit funksionon mirë. Lagni flokët dhe aplikoni sasi të vogla të vajit botanik, derisa flokët tuaj të mbulohen plotësisht. Vendosni kapelë dushi dhe peshqir të ngrohtë për rreth 30 minuta, më pas vendsoni shampon dhe shpërlani flokët.

Provoni vajin e drurit të sandalit

Përzieni disa pika vaji të drurit të sandalit me disa pika vaj ulliri ose jojoba, fërkoni përzierjen mes pëllëmbëve tuaj, pastaj vendoseni atë butësisht në skajet e flokëve tuaj të thatë për shkëlqim të menjëhershëm dhe si një mënyrë për të frenuar dhe kondicionuar flokët e brishtë, dhe të vështirë për t’u rregulluar. Përndryshe, vendosni disa pika locion dore në pëllëmbën tuaj dhe vendoseni atë përmes flokëve të dëmtuar.

Kondiciononi natyralisht kur notoni

Para plazhit ose pas një noti, mbroni flokët nga elementet ose kimikatet e ashpër me një shpëlarje të bërë nga 1/4 filxhan uthull molle të përzier me 3/4 filxhan ujë për të ndihmuar në pastrimin e flokëve.

Thani flokët e lagur duke i mbështjellur

Në vend që t’i fërkoni flokët pasi t’i lani, mbështillni flokët tuaj të dëmtuar në një peshqir pambuku dhe lëreni që pambuku të thith lagështinë për disa minuta. Kjo ndihmon në mbrojtjen kundër majave të tjera të dyfishta

Përdorni një lagështues natën

Ngrohja e shtëpisë tuaj ndoshta e mban ajrin shumë të thatë, veçanërisht në dimër, dhe kjo mund të thajë flokët tuaj. Vendosja e lagështisë në ajër do t’ju ndihmojë flokët tuaj që të mos bëhen më të thatë dhe të dëmtuar.

Lëshoni flokët

Nëse zakonisht i lidhni flokët, atëherë lëshoni për disa orë në ditë për t’i dhënë flokëve pushim. Gjithashtu, përpiquni të mos i tërheqni flokët shumë fort. Dhe kurrë mos fle me asnjë lloj aksesori në flokët e tu.

Hani omega-3

Merrni një deri në tre kapsula 250 miligram me vaj borage, vaj aguliçe të mbrëmjes, ose vaj të lirit një deri në tre herë në ditë. Të gjitha janë të pasura me acide yndyrore omega-3 si acidi gama-linolenik, i shkëlqyeshëm për të mabjtur flokët e lagësht (dhe thonjët).

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com