Lart

Si të Trajtoni Flokët e Thatë

Flokët e thatë nuk thithin ose mbajnë mjaft lagështi që të mbajn strukturën dhe shkëlqimin e tyre, kështu që mund të duken të parregullta dhe të jenë të brishta. Edhe pse mund të duket jo i shëndetshëm, shumicën e kohës, nuk ka të ngjarë të jetë një problem shëndetësor që shkakton flokë të thatë.

Flokët e thatë mund të shkaktohen nga faktorë, përfshirë:

 • mangësi nutricionale
 • ekspozimi i tepërt në diell
 • kontakti me ujë me klor
 • larja e tepërt e flokëve
 • përdorimi i produkteve dhe mjeteve për stilim
 • përdorimi i produkteve të ashpër për flokë

Disa shkaqe të mundshme mjekësore të flokëve të thatë mund të jenë anoreksia nervoza, sëmundja Menkes, hipoparatiroidizmi, hipotiroidizmi dhe anomalitë e tjera hormonale.

Mjetet shtëpiake për flokë të thatë

Njerëzit mund të përdorin mjete shtëpiake për të trajtuar flokët nëse janë të thatë dhe të brishtë. Të listuara më poshtë janë 12 mjete të ndryshme shtëpiake që mund të provohen:

1. Përdorimi i vajrave të nxehtë

Vajrat e nxehtë mund të masazhohen në lëkurën e kokës dhe të shtojnë shkëlqim në flokët e thatë.

Vaji i ullirit është një nga mjetet më të njohura shtëpiake për flokët e thatë. Përveç vajit të ullirit, në vijim mund të përdoren gjithashtu me rezultate të mira edhe:

 • Vaji I kokosit
 • Vaj i bajameve
 • Vaj ricini
 • Vaj jojoba
 • Vaj misri

Të gjitha këto vajra janë të pasura me vitaminë E dhe antioksidantë dhe ndihmojnë për të vulosur shtresën e jashtme të flokëve ose kutikun me lagështi, duke riparuar kështu dëmtimet.

Për të përgatitur këtë ilaç shtëpiak:

 1. Ngroheni, por mos e vloni rreth gjysëm gote vaji.
 2. Masazhojeni butësisht në flokë për disa minuta.
 3. Mbuloni flokët me një peshqir të ngrohtë.
 4. Lini për 30−45 minuta ose gjatë natës.
 5. Pas kësaj, bëni me shampon dhe shpërlani flokët.

Ky trajtim do të forcojë dhe shtojë shkëlqimin në flokët e thatë.

2. Përdorimi i produkteve të mira për kujdesin e flokëve specifik për llojin tuaj të flokëve

Një person mund të provojë të përdorë butësisht, shamponat pa sulfate dhe kondicionerët e flokëve.

Gjithashtu, ata mund t’i bëjnë me shmapon më rrallë, për shembull, vetëm një ose dy herë në javë.

3. Përdorimi i birrës si kondicioner i flokëve

Birra përmban një proteinë që ndihmon në riparimin e kutikulave të flokëve, duke i bërë flokët e butë  dhe me shkëlqim.

Nëse dikush i bënë me shampon flokët si zakonisht dhe pastaj i spërkat me disa pika birre, duke e lejuar që të thahen natyrshëm, do të funksionojë si një kondicioner i mirë pa lënë erë në flokë.

4. Aplikimi i një maske me vaj kokosi

Një maskë me vaj kokosi ka një efekt hidratues kur aplikohet në flokë.

Vaji i arrës së kokosit ka një efekt qetëues dhe hidratues kur aplikohet në flokë.

Njerëzit mund të përgatisin një maskë të thjeshtë flokësh duke zier gjethe kerri me vaj kokosi për 2-3 minuta dhe duke e lënë të pushojë në një vend të freskët për disa ditë.

Kur përzierja të jetë ftohur, ajo mund të fërkohet butësisht në flokë dhe kokë me majë të gishtave dhe të mbulohet me një peshqir të ngrohtë. Pastaj duhet të lihet për disa minuta para se të shpëlahet.

5. Aplikimi i një preparati xhelatine

Xhelatina e thjeshtë është një burim i mirë proteine ​​për flokët. Ai vesh fijet e flokëve dhe i hidraton ato, duke i bërë flokët të butë dhe me shkëlqim.

Për të përgatitur këtë ilaç shtëpiak:

 1. Përzieni 1 lugë xhelatinë me 1 gotë ujë të ngrohtë.
 2. Lëreni mënjanë për 5 minuta, për të vendosur pjesërisht xhelatinën.
 3. Shtoni 1 lugë çaji uthull molle dhe 6 pika vaj esencial, siç janë jasemini, livando,    sherebelë ose rozmarinë në përgatitje dhe përzieni.
 4. Aplikojeni përzierjen për të pastruar flokët.
 5. Në fund, lëreni përgatitjen në flokë për 10 minuta dhe shpëlajeni me ujë të vakët.
 6. Përdorimi i përzierjeve me vezë dhe majonezë

Vezët dhe majoneza përmbajnë shumë proteina, e cila ndihmon në forcimin e flokëve dhe rivendosjen e lagështisë në flokë të brishtë ose shumë të thatë.

Njerëzit mund të përgatisin një nga këto përzierje me bazë proteine ​​në shtëpi në mënyrat e mëposhtme:

 1.       Rrihni një të bardhë veze me 2 lugë ujë të vakët.
 2.       Aplikojeni përzierjen në flokë dhe kokë.
 3.       Masazhoni me majë të gishtave në lëvizje rrethore për disa minuta.
 4.       Shpëlani flokët me ujë të freskët dhe më pas bëjëini me shampon.

ose:

 1.       Përzieni tre vezë në një tas.
 2.       Shtoni 2 lugë vaj ulliri dhe 1 lugë gjelle mjaltë.
 3.       Aplikojeni përzierjen në flokë dhe kokë.
 4.       Mbuloni kokën me një mbulesë plastike për rreth 30 minuta.
 5.       Shpëlani flokët me ujë të freskët dhe shampo.

ose:

 1.       Lagni flokët me ujë të ngrohtë dhe butësisht aplikoni një shtresë të trashë majonezi.
 2.       Masazhoni butësisht flokët dhe kokën, duke shkuar nëpër fijet e flokëve deri në skajet.
 3.       Mbuloni kokën me një kapelë plastike për 30 minuta deri në 1 orë.
 4.       Shpëlani flokët me ujë të freskët dhe shampo.

7. Aplikimi i një maske me kos dhe vaj

Kosi dhe vaji së bashku mund të bëjnë një trajtim efektiv shtëpiak për flokët e thatë.

Për të përgatitur këtë ilaç shtëpiak:

 •        Shtoni gjysmë-filxhani kos të thjeshtë në 2 lugë vaj ulliri dhe 6 pika vaj esencial.
 •        Përziejini së bashku.
 •        Aplikojeni përzierjen në flokët me shampo.
 •        Mbulojeni me plastike ose një kapelë dushi dhe lëreni për 1520 minuta.
 •        Shpëlani flokët tërësisht me ujë të ngrohtë.

8. Aplikimi i një paste të avokados

Fruti i avokados është i pasur me vitamina A dhe E, yndyrna të ngopura dhe minerale, të cilat shërojnë të gjithë flokët e dëmtuar dhe të thatë, duke ndihmuar në hidratimin dhe forcimin e tyre.

Për të përgatitur një paste të avokados, shtypni një avokado të pjekur dhe me lëkurë të larguar me një vezë dhe aplikojeni përzierjen në flokë të lagur për 20 minuta. Pastaj shpërlani flokët disa herë.

9. Përdorimi i një maske bananeje

Bananet janë të pasura me kalium dhe kanë përmbajtje të lartë lagështie, gjë që i bën ato të përshtatshme për trajtimin e flokëve të thatë.

Për shkak të vetive të tyre të dobishme, bananet mund të parandalojnë majat e dyfishta , zbutjen e flokëve dhe përmirësimin e elasticitetit.

Për të përfituar nga këto përfitime, shtypni një banane dhe përhapeni tërësisht në flokë, nga rrënjët deri në skaje. Lëreni të qëndrojë për 1 orë dhe shpërlajeni me ujë të vakët.

10. Bëni ndryshime dietike

Ushqimi i shëndetshëm, dhe përfshirë omega-3s dhe antioksidantë në dietën e një personi mund t’i bëjë flokët të duken më të shëndetshëm dhe më të ndritshëm.

Produktet e mëposhtme janë të pasura me ato komponime të dobishme, dhe një person mund t’i përfshijë ato në dietën e tyre:

 • peshk yndyror, përfshirë salmon, skumbri, sardele dhe ton
 • goca deti
 • boronica
 • domate
 • arra
 • brokoli
 • fasulet në formë të veshkave

11. Merrni suplemente

Suplementet e Omega-3 mund të ndihmojnë në uljen e thatësisë së flokëve.

Marrja e shtojcave të duhura mund të ndihmojë gjithashtu për të rikthyer shkëlqimin në flokë. Suplementet e dobishme përfshijnë:

Omega-3: Ky është një acid yndyror që është i mirë për t’i mbajtur flokët të lagur. Njerëzit mund të marrin omega-3 duke marrë nga një deri në tre kapsula 250 miligram (mg) të vajit të rigonit, vajit të lirit, ose vajin e aguliellës në mbrëmje, një deri në tre herë në ditë.

Vitaminat: Marrja e vitaminave A dhe C, biotina (nganjëherë quhet vitaminë H) dhe suplementeve të hekurit mund të ndihmojë flokët të duken më të shëndetshëm dhe më të ndritshëm.

12. Merrni masa parandaluese

Bërja e disa ndryshimeve në stilin e jetës dhe marrja e masave parandaluese mund të ndihmojë në zbutjen e flokëve të thatë. Këshillat përfshijnë:

 • Shmangni përdorimin e tepërt të produkteve për stilimin e flokëve, përfshirë ngjyrosjen e flokëve dhe mjetet e stilimit të nxehtë, të tilla si tharësja, hekuri për kaçurrela dhe hekuri i shesht
 • Shmangni ekspozimin e tepërt në diell.
 • Shmangni kontaktin e tepërt me ujin me klor në pishina.
 • Siloni flokët në stile të lira në vend të atyre të ngushta.
 • Mos fle me aksesorë në flokë.
 • Aplikoni një maskë javore për flokët hidratues.
 • Përdorni aksesorë të butë dhe shmangni kapëset metalike dhe aksesorët e tjerë metalikë.
 • Shmangni larjen e flokëve shumë shpesh, lani vetëm cdo disa ditë.
 • Përdorni shampon të butë, siç janë shamponat bimorë ose pa sulfat.
 • Përdorni ujë të ftohtë ose të vakët, në vend të ujit të nxehtë kur lani flokët. Uji i ftohtë ndihmon në mbylljen e  kutikulave dhe zvogëlon humbjen e lagështirës.
 • Përdorni shampon hidratues dhe kondicioner, të tilla si ato me vajra zbutës që mund të përfshijnë bajame të ëmbël, Argan, luledielli dhe soje.
 • Mbroni flokët nga elementë të ashpër dhe kimikate në plazh ose pishinë duke shpëlarë flokët me 1/4 filxhan musht molle të përzier me 3/4 filxhan ujë para se të shkoni në plazh ose pas një noti.
 • Lyeni flokët shpesh për të parandaluar shfaqjen e majeve dyshe.
 • Vishni kapele dhe shalle për të mbrojtur flokët nga dielli.
 • Pini shumë ujë dhe ndiqni një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, pasi ajo që konsumon një person do të ndikojë drejtpërdrejt në shëndetin e flokëve të tyre

Si përfundim

Flokët e thatë mund të trajtohen me disa rregullime dietike dhe të jetesës, dhe me disa mjete shtëpiake që ofrojnë zgjidhje të lira dhe efektive për të rikthyer butësinë, lagështinë dhe shkëlqimin.

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com