Lart

Këshillat më të Mira për Kujdes të Trupit

Sa më shumë që ne të gjithë përpiqemi për fytyrë dhe pamje të përsosur, ka ndoshta një zonë ku ne të gjithë kemi tendencë për t’u bërë më pak dembel – duke u kujdesur për trupin tonë. Ndërsa kozmetika dhe produkte të ndryshme të bukurisë do të bëjnë shumë për të rritur pamjen tonë, nëse dhe derisa të kujdesemi mirë për trupin tonë, rezultati përfundimtar nuk do të jetë gjithmonë i kënaqshëm.

Pra, këtu janë disa këshilla për t’u siguruar që ju të kujdeseni për trupin tuaj – brenda dhe jashtë.

keshilla per kujdes te trupit

Këshilla për kujdesin e trupit për gratë

Trajtimi i bërrylave dhe gjunjëve të errët:

 • Shtrydhni lëng të freskët të limonit të gjelbërt
 • Përndryshe preni në copë limon të gjelbërt të freskët
 • Fërkojini ato nëpër zonat e errëta / të zbardhur rreth bërrylave dhe gjunjëve
 • Lëreni për rreth 20 minuta
 • Zhysni një peshqir në ujë të nxehtë dhe pastroni mbi zonën

 

Lëkurë të butë dhe të shkëlqyer:

 • Merrni 1 lugë gjelle me ujë trëndafili, 1 lugë gjelle glicerinë dhe 1 lugë gjelle limon I gjelbër I shtrydhur
 • Përzieni së bashku dhe ruani në një shishe
 • Aplikoni këtë çdo ditë për rreth gjysmë ore para dushit ose në kohën e gjumit për lëkurë të butë me dhe të shkëlqyer

 

Trajtimi i lythave rreth gishtërinjve:

 • Merrni një patate të papërpunuar dhe ndajeni në feta
 • Aplikoni lëngun në zonën rreth thonjve ku keni lythat ( lëkurën e thatë e të dëmtuar)
 • Duke përdorur një copë pambuku, masazhoni zonën me butësi
 • Lajeni pas rreth 10 minutash

 

Trajtimi i syve të fryrë e të lodhur:

 • Merr disa topa pambuku dhe ujë trëndafili
 • Zhysni topat e pambukut në ujë trëndafili dhe vendosni mbi sy
 • Mbani për rreth 20 minuta
 • Shtrihuni dhe relaksohuni
 • Kjo do të ndihmojë në trajtimin e çdo fryerje që keni rreth syve dhe gjithashtu ndihmon në lehtësimin e syve të lodhur

 

Për të pasur lëkurë të butë:

 • Merrni 5 lugë çaji vaj ulliri dhe rreth 50 gm. papaja
 • Përziini të dyja së bashku
 • Aplikoni mbi zonat e thata në lëkurë
 • Bëni këtë dy herë në ditë për të marrë lëkurën natyrale të butë

 

Maska e fytyrës për të trajtuar rrudhat rreth syve:

 • Merrni 3 lugë çaji qumësht të papërpunuar dhe 3 lugë çaji mjaltë
 • Përziejeni së bashku
 • Ngroheni lehtësisht përzierjen
 • Aplikoni këtë rreth zonës së syve dhe lëreni për rreth 30 minuta
 • Lajeni me ujë të ngrohtë
 • Kjo është një zgjidhje natyrale për të zvogëluar dhe parandaluar rrudhat rreth zonës së syve

 

Kondicioner natyral për flokët:

 • Merrni qumësht të papërpunuar (mundësisht të ftohtë)
 • Para larjes, përdorni këtë mbi flokët tuaj duke përdorur një furçë për të krehur flokët, ose duke përdorur gishtat tuaj
 • Lëreni këtë për rreth 30 minuta
 • Lani me shamponin tuaj të rregullt
 • Qumështi vepron si një kondicioner natyral, duke i lënë flokët të butë si mëndafsh

 

Redukton njollat e errëta:

 • Merrni 1 gotë gjizë dhe 1 vezë
 • Përziejeni së bashku
 • Aplikoni në fytyrën tuaj, veçanërisht mbi çdo njollë të errët
 • Lëreni për rreth 1 orë
 • Lani fytyrën me ujë
 • Kjo do të ndihmojë të lehtësohet dhe të zvogëlohet çdo njollë e errët në fytyrën tuaj
 • Do të bëjë gjithashtu lëkurën me shkëlqim natyral

 

Reduktoni zbokthin:

 • Merrni një lule Hibiskus
 • Aplikoni këtë në kokën tuaj, veçanërisht mbi zonat e prekura nga zbokthi
 • Lëreni për rreth 1-2 orë
 • Lani me ujë të ftohtë
 • Bëni këtë dy herë në javë për të zvogëluar zbokthin

 

Zbutni duart dhe shputat e vrazhda:

 • Merrni gjysmë filxhani çaj dhe gjysmë luge çaji uthull
 • Përzieni së bashku
 • Masazhoni këtë mbi duart, pëllëmbët dhe shputat tuaja
 • Lëreni për rreth 5-10 minuta
 • Lani me ujë të rregullt

 

Shpresoj se ju do të gjeni këshilla të dobishme për kujdesin e lëkurës së trupit. 

 

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com