Lart

Mënyra Shtëpiake për të Hequr Qimet e Padëshiruara të Trupit

Qimet e padëshiruara të trupit janë diçka me të cilën askush nuk dëshiron të merret! Problemi mund t’ju bëjë më të vetëdijshëm për pamjen tuaj.

Në terma mjekësorë, rritja jonormale ose e padëshiruar e qimeve njihet si hirsutizëm. Eshtë një problem që është më i zakonshëm tek gratë sesa tek burrat.

Shkaqet dhe simptomat e qimeve të padëshiruara të trupit

Hirsutizmi prek midis 5 dhe 10 përqind të grave, sipas një raporti nga Indian Journal of Dermatology.

Ka tendencë të drejtohet në familje. Gjithashtu, gratë me flokë të errët kanë më shumë gjasa të jenë me më shumë qime se ato me një pigmentim më të lehtë ose flokë bjonde.

Plus, mund të shkaktohet nga një çekuilibër i hormoneve në trup ose përdorimi i ilaçeve të caktuara.

Për shembull, çështje të tilla si sindroma e vezoreve policistike (PCOS) ose çrregullimet e gjëndrës mbiveshkore gjithashtu mund të shkaktojnë qime të padëshiruara në trup. Në raste të rralla, problemi mund të shkaktohet nga një tumor ose kancer i gjëndrës mbiveshkore ose vezoreve.

Përveç fytyrës, qimet e tepërta mund të rriten në këmbë, duar, sqetulla, shpinë dhe bikini, duke e bërë atë një nga problemet kryesore kozmetike me të cilat përballen shumë gra.

Tregu është i përmbytur me produkte dhe shërbime që mund të ndihmojnë me qimet e tepërta të trupit. Nga kremrat depilues, kremrat e rruajtjes, brisqet, prerëset e flokëve, shiritat e depilimit e deri te shërbimet e zvogëlimit të flokëve me lazer.Por të gjitha këto vijnë me grupet e tyre të efekteve anësore.

Këtu janë 7 mënyrat kryesore shtëpiake për të hequr qimet e padëshiruara të trupit.

1. Sheqeri dhe Mjalti

Për një dyll të bërë në shtëpi për të hequr qimet e padëshiruara në zona të ndryshme të trupit, asgjë nuk funksionon më mirë sesa sheqeri dhe mjalti.

Sheqeri punon si një agjent i shkëlqyeshëm. Ndërsa heq qelizat e vdekura të lëkurës, ajo gjithashtu heq qafe qimet e tepërt. Plus, mjalti e mban lëkurën të hidratuar dhe të lagur. Gjithashtu zvogëlon rrezikun e ndonjë infeksioni ose skuqjeje të lëkurës.

 • Vendosni 3 lugë sheqer dhe 1 lugë gjelle mjaltë në një enë të sigurt në mikrovalë.
 • Nxeheni atë për disa sekonda derisa sheqeri të tretet plotësisht.
 • Hiqeni atë nga mikrovala, shtoni opsionalisht 1 lugë çaji me lëng limoni dhe përziejeni tërësisht.
 • Lëreni përzierjen të ftohet pak.
 • Vendosni përzierjen paksa të ngrohtë në vendet ku keni qimet të padëshiruara.
 • Vendosni një shirit depilimi mbi përzierjen, shtypeni poshtë dhe tërhiqeni atë në drejtim të rritjes së flokëve.
 • Pastroni zonën me ujë të freskët, lyejeni lëkurën tuaj dhe vendosni një krem hidratues të lehtë.

2.Sheqeri

Ashtu si dylli i sheqerit dhe i mjaltit, sheqerosja është një teknikë tjetër efektive për heqjen e qimeve të padëshiruara të trupit. Mund të përdoret gjithashtu për të hequr qimet e imëta të fytyrës.

 • Vendosni ¼ filxhan ujë në një tenxhere dhe ngroheni atë.
 • Kur uji është i nxehtë, shtoni 2 gota sheqer dhe ¼ filxhan lëng limoni.
 • Duke përdorur një shpatull, përzieni mirë përbërësit.
 • Lëreni të nxehet derisa të ndodhin flluska, pastaj kthejeni nxehtësinë në të ulët dhe lëreni përzierjen të zihet derisa të ketë një ngjyrë qelibari.
 • Hiqeni tenxheren dhe lëreni mënjanë në mënyrë që përzierja të ftohet.
 • Vendosni pak pudër për bebe në trupin ku keni qime të padëshiruara.
 • Mbi pudër, vendosni një shtresë të trashë të përbërjes që keni krijuar duke përdorur një thikë gjalpi.
 • Vendosni një shirit depilimi mbi pastë dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta.
 • Në fund, tërhiqni shiritin në drejtim të kundërt të rritjes së flokëve.
 • Bëni sipas nevojës, por jo shumë shpesh.

Mund të ruani çdo përzierje të mbetur në një enë hermetike për përdorim në të ardhmen.

3. Të bardhat e vezëve

Ju gjithashtu mund të përdorni të bardhat e vezëve për të hequr qimet e padëshiruara të trupit, përfshirë qimet e fytyrës.

Në fakt, të bardhat e vezëve punojnë si një përbërës i shkëlqyeshëm i maskave natyrore për heqjen e qimeve të padëshiruara, si dhe papastërtitë nga lëkura juaj.

 • Vendosni të bardhat e vezëve nga 1 vezë.
 • Shtoni në të 1 lugë sheqer dhe ½ lugë miell misri dhe përziejeni mirë.
 • Vendosni përzierjen në pjesën me qime në trupit tuaj.
 • Lëreni të thahet për 15 deri në 20 minuta, pastaj pastrojeni.
 • Lani zonën me ujë të rrjedhshëm.
 • Përsëriteni procesin sipas nevojës.

Ky ilaç nuk funksionon në flokë shumë të trashë.

4. Çaj me mente

Pirja e disa gotave çaj me mente mund të zgjidhë gjithashtu problemin e qimeve të padëshiruara të trupit. Ndihmon në rregullimin e niveleve të hormoneve dhe trajtimin e tepërt të prodhimit të androgjenit në trup që shkakton rritjen e tepërt të qimeve.

Gjetjet paraprake të një studimi të shkurtër të bërë tregojnë potencialin për përdorimin e çajit të mentes si një trajtim natyral për hirsutizmin tek gratë me PCOS.

 • Zieni 1 filxhan ujë.
 • Shtoni në të 1 lugë çaji mente të thatë.
 • Mbulojeni dhe lëreni për 10 minuta.
 • Tendosni atë dhe pini çajin.
 • Bëni atë dy herë në ditë.

5. Xhelatina

Për shkak të natyrës së saj ngjitëse, xhelatina funksionon si një ilaç efektiv në shtëpi për heqjen e qimeve të imëta. Në fakt, shumë maska komerciale për pastrim kanë xhelatinën si një nga përbërësit kryesorë.

 • Vendosni 1 lugë gjelle xhelatinë pa aromë, 1½ lugë qumësht dhe disa pika vaj esencial livando në një enë të sigurt në mikrovalë.
 • Duke përdorur një lugë jo metalike, përzieni mirë përbërësit.
 • Mikrovaloni përzierjen për 10 deri në 15 sekonda, pastaj lëreni të ftohet pak.
 • Vendosni një shtresë të trashë të përzierjes në qimet e padëshiruara duke përdorur një shkop druri si një shkop popsicle.
 • Lëreni të thahet, pastaj largojeni atë kundër drejtimit të rritjes së flokëve.
 • Shpëlajeni zonën me ujë të freskët.
 • Përsëriteni sipas nevojës.

Ky ilaç nuk është shumë efektiv për heqjen e qimeve të trasha që i gjeni në këmbë, sqetulla ose në shpinë.

6. Miell Gram

Mielli i gramit mund të përdoret gjithashtu për të hequr qimet e padëshiruara nga fytyra juaj ose zona të tjera të trupit. Natyra e saj pak e trashë punon si një agjent i shkëlqyeshëm për shtresimin e lëkurës.

Ai gjithashtu thith papastërtitë që mund të bllokojnë poret tuaja, gjë që ndihmon në lirimin e qimeve në gjëndrat e tyre dhe heqjen e qimeve shtesë.

 • Vendosni 1 lugë gjelle miell gram dhe 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë në një enë.
 • Përzieni në pak qumësht ose ujë për të formuar një përbërje të trashë.
 • Vendosni përbërjen në zona me qime të padëshiruara dhe prisni që ajo të thahet.
 • Pastroni përbërjen duke përdorur gishta të lagur në drejtim të rritjes së flokëve.
 • Në fund, shpëlajeni lëkurën tuaj me ujë të freskët.
 • Bëni këtë dy herë në javë rregullisht.

7. Acidet yndyrore Omega-3

Ata që kanë qime të tepërta në zona të padëshiruara të trupit për shkak të ndryshimeve hormonale duhet të përfshijnë acide yndyrore omega-3 në dietën e tyre.

Acidet yndyrore Omega-3 luajnë një rol të rëndësishëm në prodhimin e hormoneve, prandaj janë shumë të dobishëm në balancimin e tyre. Gjithashtu, për shkak të vetive të tyre antioksiduese dhe anti-inflamatore, acidet yndyrore omega-3 kanë një efekt të thellë në shëndetin tuaj. 

 • Disa burime të mira të acideve yndyrore omega-3 janë peshku vajor, farat e lirit, farat chia, arrat, ekstraktet e sojës, kungulli i dimrit dhe vaji i ullirit.
 • Mund të zgjidhni të merrni suplemente omega-3 pasi të jeni konsultuar me mjekun tuaj. Dozimi i përgjithshëm është 500 mg në ditë.

Vaji i kokosit është gjithashtu i dobishëm në korrigjimin e çekuilibrit hormonal duke shkaktuar rritje të padëshiruar të flokëve. Ju mund të hani 2 deri në 3 lugë vaj kokosi ekstra-virgjër çdo ditë për të paktën disa muaj. Mënyra më e mirë për ta pasur është ta shtoni në smoothie, supa dhe sallata. Ose, mund ta përdorni për gatim.

 

Shpërndaj
Estetika - Probleme.me

Në Probleme.me mund të gjeni gjithçka rreth estetikes dhe kujdesit për lekuren. Mësoni bazat e kujdesit të mirë të lëkurës dhe si të zgjidhni produktet që iu përshtaten llojit të lëkurës suaj. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në estetika@rilinde21.sg-host.com