Lart

Pro dhe Kundër Kardios

Ka diçka për të kënaqur një stërvitje që i bën rrobat tuaja të djersitura të ngjiten në lëkurën tuaj dhe flokët tuaj një rrëmujë të pashpresë të xixave dhe fluturimeve. Pa dyshim, një seancë kardio që pompon zemrën mund të eliminojë dhjamin, së bashku me stresin dhe zhgënjimin.

Bërë siç duhet, ka shumë përfitime për të kryer ushtrime aerobike. Sidoqoftë, të gjithë e kemi parë lepurin kardio në palestrën tonë. Theshtë personi që vrapon në punë rutine për orë të tëra ose personi që përdor eliptikën me rezistencë minimale, duke shkuar aq shpejt sa mundet. Dhe sa shpesh e shihni atë person të mbështetur diku?

Nëse preferoni të kryeni kardio ose më mirë të qëndroni me peshat, është e rëndësishme të kuptoni pro dhe të këqijat e ushtrimeve aerobike.

Pro: Përfitimi i trurit

Hulumtimet sugjerojnë që ushtrimet aerobike ndihmojnë në përmirësimin e neuroplastikitetit dhe neurogjenezës. Në thelb, ushtrimet kardio përmirësojnë mënyrën e funksionimit të qelizave tuaja ekzistuese të trurit dhe ndihmojnë në krijimin e atyre të reja.

Pro: Gjumë i përmirësuar

Më pak se 10 minuta ushtrime aerobike, të tilla si ecja ose çiklizmi, mund të përmirësojnë cilësinë e gjumit tuaj gjatë natës. Njerëzit që ushtrojnë rregullisht mund të zvogëlojnë rrezikun e tyre nga apnea e gjumit, sindroma e këmbës së shqetësuar dhe çrregullime të tjera të gjumit. Nëse ende luftoni të bini (dhe të qëndroni) në gjumë, merrni parasysh një shtesë të melatoninës.

Pro: Rreziku i zvogëluar i sëmundjes së zemrës

Kur stërviteni aerobikisht, ju vendosni stres në sistemin tuaj kardiovaskular. Me kalimin e kohës, ky sistem përshtatet dhe bëhet më i fortë. Rezultati? Presioni juaj i gjakut mund të ulet dhe nivelet HDL (kolesteroli i mirë) mund të rriten. Ky efikasitet i rritur do të thotë më pak punë për trupin tuaj,

zemra dhe enët e gjakut – duke zvogëluar rrezikun e diabetit, sëmundjes së arterieve koronare, sulmit në zemër dhe më shumë.

Kundër: Trajnimi i tepërt

Regjistrimi i orëve të panumërta të kardio mund t’ju lërë të rraskapitur fizikisht dhe mendërisht. Nëse jeni një vrapues maratonë, vazhdoni të vraponi, por bëni kujdes kur ndiqni një program të gjerë stërvitjeje kardio. Pavarësisht nëse jeni duke u stërvitur për një ngjarje apo nëse qëllimi juaj është thjesht të përmirësoni aftësinë tuaj, trupi ka nevojë për kohë për të pushuar dhe riparuar. Kjo do të zvogëlojë rrezikun e dëmtimeve të tepruara – mënyra e trupit tuaj për t’ju thënë të ngadalësoni.

Kundër:Humbja e muskujve

Kur trupi është në një gjendje kalori të deficitit, ai kthehet në muskuj si një burim karburanti. Pa karburant adekuat, rrezikoni të humbni masën e muskujve të fituar me vështirësi. Përfshirja e kardio në rutinën tuaj në të vërtetë mund të përmirësojë shërimin tuaj nga format e tjera të ushtrimit, të tilla si ngritja e peshave, duke stimuluar rrjedhjen e gjakut në muskujt tuaj që punojnë.

Kundër:Mbajtja e dhjamit

Nëse dëshironi të humbni peshë, ju rrisni rutinën tuaj kardio, apo jo? Jo gjithmone. Trupi juaj përshtatet me stresin që po i vendosni. Përmirësimi do t’ju kërkojë të mbingarkoni muskujt dhe sistemin tuaj aerobik. Nëse biçikleta, ecja ose noti janë ushtrimet tuaja më të mira, atëherë ju jeni të detyruar të bëni gjithnjë e më shumë në mënyrë që të shihni progres të vazhdueshëm. Kardio e rritur mund të çojë në uljen e masës muskulore, duke rezultuar në një normë metabolike më të ulët, më pak efikase. Mbani në mend se trajnimi për forcën ndihmon trupin tuaj të ruajë masën muskulore metabolike aktive. Është plotësuesi perfekt i ushtrimeve kardiovaskulare.

Ne të gjithë synojmë të arrijmë atë euforik, post-kardio të lartë që na frymëzon të pastrojmë përfundimisht shtëpinë ose të shkojmë në dyqan ushqimesh dhe të grumbullojmë fruta, perime dhe gjithçka tjetër që bie në

Perimetri “i shëndetshëm” i dyqanit. Sidoqoftë, është e rëndësishme të kuptoni ndryshimin midis “shumë” dhe “jo të mjaftueshëm”. Rekomandohet që të bëni ushtrime aerobike 30 deri në 40 minuta për stërvitje, tre ose katër herë në javë. Ju mund ta arrini këtë në rritje gjatë gjithë ditës. Synoni një nivel intensiteti që është 55 deri 85 përqind e rrahjeve tuaja maksimale të zemrës.

Duke gjetur ekuilibrin që funksionon për ju, bazuar në qëllimet tuaja dhe nivelin aktual të fitnesit, do të arrini atë vend të ëmbël që nxit djersën ndërsa përjetoni përfitimet e një stërvitje të shëndetshme për zemrën.

Shpërndaj
Fitnesi - Probleme.me

Përfitimet e stërvitjeve janë të pafundme, kur kryhen në mënyrë të sigurtë. Tek Probleme.me ju mund të gjeni artikuj se si të stërviteni në palestra si dhe ushtrime alternative. Nëse keni ndonjë sygjerim apo artikull për ta ndarë me ne, na kontaktoni në fitnesi@rilinde21.sg-host.com