Lart

Pse Ndjej Dhimbje në Duar

Dhimbja e dorës mund të ndodhë për shumë arsye, nga aksidentet e deri te shkaqet e ndryshme. Shpesh mund të trajtohet në mënyrë që simptomat tuaja të lehtësohen.

Ky artikull tregon disa nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së duarve.

Dhimbje në Duar

Ju rekomandojmë këtë artikull:

Si të Parandalohet dhe Trajtohet Mpirja e Qafes

De Quervain’s Tendinitis

Kjo gjithashtu quhet de Quervain’s tendinosis. Shkakton dhimbje në pjesën e sipërme të gishtit të madh.

Dhimbja mund të zhvillohet gradualisht ose të fillojë papritur. Mund të përshkoj gjatësinë e gishtit dhe deri në parakrah.

Nëse keni tendinitis de Quervain, mund të jetë e dhimbshme:

 • Bëni dorën grusht
 • Kapni ose mbani objekte
 • Rrotullojeni dorën

Dhimbja rezulton nga acarimi ose inflamacioni i tendinave të duarve në bazën e gishtit të madh. Aktivitetet e njëjta dhe ushtrimet e tepruara shpesh janë përgjegjës për de Quervain’s.

Nënat e reja mund ta marrin atë nga mbajtja e fëmijës së tyre në një pozitë të vështirë. Thyerjet e dorës mund të bëjnë që të keni më shumë gjasa për të marrë de Quervain’s.

Trajtimet për lehtësimin e dhimbjeve përfshijnë:

 • Një mbajtëse për të pushuar gishtin e madh dhe dorën
 • Medikamentet anti-inflamatore
 • Injeksione

Kirurgjia mund të jetë një opsion nëse simptomat mbeten të rënda pasi të keni provuar trajtime të tjera.

Sindromi Carpal Tunnel

Kjo është një nga çrregullimet më të shpeshta të nervit të dorës. Ajo shkakton dhimbje në:

 • Pjesën e brendshme të dorës dhe në disa gishtërinjë
 • Pjesa e sipërme e gishtërinjëve
 • Parakrahu

Shpesh dhimbja është më e keqe gjatë natës sesa gjatë ditës. Carpal tunnel syndrome mund të shkaktoj:

 • Dobësi
 • Ndjesi shpimi gjilpërash
 • Mpirje

Sidomos mund ta ndjeni atë në gishtin e madh, gishtin tregues dhe gishtin e mesëm. Kjo mund ta bëjë të vështirë për të kapur objekte.

Kjo parehati ndodh kur ënjtja ngushton nervin median. Nervi median kontrollon ndjesinë dhe impulset e muskujve në gishtin e madh dhe në shumicën e gishtërinjve (përveç gishtit të vogël dhe gjysmës së gishtit të unazës).

Nervi median kalon nëpër hapësirën e kyçit të dorës. Kjo është një strukturë e përbërë nga kockat dhe indet lidhëse që ndodhen në bazën e dorës. Në këtë hapësirë të ngushtë nervi median është i tendonsur ose i irrituar nga ndonjë ënjtje tjetër.

Trajtimet e zakonshme përfshijnë:

 • Pushimi i dorës dhe i duarve
 • Anti-inflamatorë ose analgjetikë
 • Gjurmët e duarve
 • Injeksione
 • Terapi fizike

Mjeku juaj mund të sugjerojë operacionin nëse simptomat tuaja zgjasin 6 muaj ose më shumë.

Thyerjet

Një thyerje e kockës, mund të shkaktojë shumë dhimbje në dorë. Përveç dhimbjes, pas një frakture mund të keni:

 • Ngurtësi
 • Ënjtje
 • Humbje të lëvizjes

Për shembull, nëse ke thyer një gisht, mund të mos jesh në gjendje ta lëvizësh plotësisht. Gishti juaj i dëmtuar mund të jetë i fryrë dhe në disa raste pak më i shkurtër se zakonisht. Janë disa lloje të thyerjeve:

 • E thjeshtë (kocka e thyer është e pandryshuar dhe stabile)
 • Komplekse (thyerja mund të bëjë që kocka të zhvendoset, duke e bërë më të vështirë trajtimin)
 • Të ndërlidhura (kockat e thyera në më shumë se një vend)
 • Komplekse (thyerja e eshtrave duke depërtuar përmes lëkurës)

Trajtimi i thyerjes varet nga lloji i thyerjes. Gipsi shpesh përdoret për thyerje të thjeshta. Mund të keni nevojë për kunjat, telat ose pllakat për të trajtuar thyerje më të ndërlikuara. Gjithashtu, kirurgjia mund të jetë e nevojshme për të vendosur plotësisht kockën e thyer.

Artriti

Ky është burimi kryesor i dhimbjes së duarve. Kjo bënë që nyjet të humbin kërcin që i lejon ato të lëvizin pa problem kundër njëri-tjetrit. Kur kërci përkeqësohet, ndjeni dhimbje, ndiheni të dobët, fillon të ënjtjet.

Në dorë, zonat ku ndodhin më shpesh këto janë:

 • Baza e gishtit
 • Bashkimi i një ose më shumë gishtërinjve (pjesa e mesme)
 • Pjesa fundore

Osteoarthritis është forma më e zakonshme e artritit. Kjo shkakton degjenerim progresiv të kërcit. Kjo mund të ndodhë me plakjen ose pas një lëndimi, siç është thyerja ose zhvendosje. Kur ndikon në dorë, ajo shkakton:

 • Dhimbje
 • Ënjtje
 • Tendosje

Copëza kockore gjithashtu mund të formohen në mes të nyjeve ose në fund të gishtave. Osteoartriti gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje të thellë, dhimbje në bazën e gishtit të madh. Dora mund të bëhet edhe më e dobët, duke vështirësuar aktivitetet e përditshme.

Trajtimi varet nga ashpërsia e dhimbjes dhe aftësisë së kufizuar. Trajtimi përfshin:

 • Anti-inflamatorë ose analgjetikë
 • Mbajtës për gishtat ose dorën
 • Nxehtësi
 • Terapi fizike

Nëse këto trajtime nuk ju bëjnë të ndiheni të lehtësuar, mund të rekomandohet operacioni.

Pse Ndjej Dhimbje në Duar

Gishti tregues

Mjekët e quajnë këtë stenozë tenosinovitis. Kjo bënë që gishtat të tendosen në një pozicion të përkulur. Mund të jetë e dhimbshme, sidomos kur të përkulni ose drejtoni gishtin e lënduar.

Gjendje e tillë shkaktohet kur bëhet fleksioni i tendinave, të cilat kontrollojnë lëvizjet e gishtërinjve dhe gishtit të madh. Kjo mund t’i bëjë të ënjtura.

Të ënjturat mund të formohen edhe në tendinat e lënduara.

E gjithë kjo pamundëson lëvizjen e lëmuar të tendinave. Përfundimisht, tendini mund të lëndohet kur përpiqeni të drejtoni një gisht të përkulur. Ju gjithashtu mund të ndjeni një lloj dhimbje kur gishti ose tendoset në vend, dhe pastaj lëshohet menjëherë.

Ju rekomandojmë këtë artikull:

Si të Shërohesh nga Operimi “ACL”

Shpërndaj
Fitnesi - Probleme.me

Përfitimet e stërvitjeve janë të pafundme, kur kryhen në mënyrë të sigurtë. Tek Probleme.me ju mund të gjeni artikuj se si të stërviteni në palestra si dhe ushtrime alternative. Nëse keni ndonjë sygjerim apo artikull për ta ndarë me ne, na kontaktoni në fitnesi@rilinde21.sg-host.com