Lart

Dhimbjet e Trupit: 6 Shkaktarët e Mundshëm

Dhimbjet e trupit janë një simptomë e zakonshme ndër shumë shkaqe tjera. Gripi është një nga gjendjet më të njohura që mund të shkaktojë dhimbje të trupit. Dhimbjet gjithashtu mund të shkaktohen nga përditshmëria juaj, veçanërisht nëse ju qëndroni në këmbë, ecni, ose ushtroni për periudha të gjata kohore.

Ju mund të keni nevojë vetëm për një pushim dhe trajtim në shtëpi për të lehtësuar dhimbjet e trupit tuaj. Por disa dhimbje, sidomos ato që zgjasin një kohë të gjatë, mund të nënkuptojnë që ju keni një gjendje te vazhdueshme. Në këto raste, mund t`ju duhet të shihni mjekun tuaj për një diagnozë. Ata mund të krijojnë një plan afatgjatë të trajtimit për të lehtësuar dhimbjet tuaja dhe simptomat e tjera që lidhen me to.

Vazhdoni leximin për të mësuar më shumë rreth asaj që mund të shkaktojë simptomat tuaja.

Dhimbjet Trupit Shkaktarët

Stresi

Kur jeni të stresuar, sistemi juaj imunitar nuk mund ta kontrollojë reagimin e saj ndaj inflamacionit. Si rezultat, trupi juaj nuk mund të luftojë infeksionet ose sëmundjet, siç zakonisht mundet. Kjo mund të shkaktojë që trupi juaj të lëndohet pasi bëhet më i ndjeshëm ndaj inflamacionit dhe infeksionit në të gjithë trupin tuaj.

Vini re simptoma tjera të tjera të stresit dhe ankthit, si:

 • Rrahje të lartë e zemrës anormale.
 • Rritja e presionit të gjakut
 • Ndezje të nxehta ose djersitje të ftohta
 • Hiperventilim
 • Dridhje abnormale të trupit
 • Dhimbje koke, siç janë dhimbje koke të tensionit ose migrenës.

Nëse mendoni se stresi po shkakton dhimbjet e trupit tuaj, bëni ndryshime në stilin e jetës tuaj të përditshme për të zvogëluar stresin tuaj sa më shumë që të jetë e mundur. Provoni këta hapa:

 • Meditoni për disa minuta në ditë. Përqendrohuni në frymëmarrjen tuaj dhe largoni mendjen nga njerëzit ose ngjarjet që shkaktojnë stres.
 • Bëni një shëtitje ose largohuni nga një ambient stresues për të larguar veten nga shkaktarët.
 • Ndani ndjenjat tuaja të stresit me dike që ju besoni për të ndihmuar artikulimin e shkakut të stresit tuaj.
 • Nëse jeni duke humbur gjumin për shkak të stresit, provoni teknika të relaksimit para se të shkoni në shtrat ose bëni një sy gjumë gjatë ditës për të rifreskuar vete.

 

Dehidratimi

Uji është një përbërës thelbësor për funksionimin normal dhe të shëndetshëm të trupit tuaj. Pa të, trupi juaj nuk mund të kryejë siç duhet shumë nga proceset e tij të rëndësishme, duke përfshirë frymëmarrjen dhe tretjen. Kur dehidratoheni dhe këto procese nuk funksionojnë mire, si rezultat ju mund të ndjeni dhimbje fizike.

Simptoma të tjera të dehidrimit përfshijnë:

 • Urinë e errët
 • Marramendje ose çorientim
 • Lodhje
 • Etje ekstreme

Nëse nuk pini ujë të mjaftueshëm, sidomos në një ditë të ngrohtë ose të thatë, ju mund të dehidratoheni shpejt. Ju duhet të përpiqeni të pini rreth tetë gota ujë çdo ditë, plus më shumë nëse jeni fizikisht aktiv dhe djersitje.

Nëse jeni dehidratuar për shkak të një gjendjeje si diarrhea, pini shumë ujë deri sa të kalojë gjendja.Pirja e ujit ose pijeve me elektrolite shtesë mund t`ju ndihmojë të mbaheni të hidratuar dhe të zëvendësoni elektrolite të humbura nga diarreja gjithashtu.

Nëse ju nuk mund ta mbani poshtë ujin, vizitoni menjëher mjekun tuaj ose kërkoni ndihmë emergjente mjekësore për të siguruar që mos të dehidratoheni rëndë.

 

Mungesa e gjumit

Mos fjetja mjaftueshëm mund të ndikojë në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Juve ju duhen 6 deri 8 orë gjumë çdo natë, duke përfshirë lëvizjen e shpejtë të syrit (REM). Indet dhe qelizat e trupit tuaj kanë nevojë për gjumë të duhur për të qëndruar të shëndetshëm, dhe truri juaj ka nevojë për të qëndruar i freskët dhe i vëmendshëm. Pa të, trupi juaj nuk ka kohë për të pushuar dhe për të rimbushur energjitë dhe proceset thelbësore. Kjo mund të çojë në dhimbje.

Simptoma të tjera të privimit të gjumit përfshijnë:

 • Konfuzion apo çorientim
 • Rënia në gjumë gjatë ditës pa e vënë re
 • Vështirësi në të kuptuarit kur lexoni ose dëgjoni të tjerët
 • Vështirësi në të folurit siç duhet
 • Vështirësi për të kujtuar gjërat

Mundohuni të krijoni një orar fleksibël të gjumit çdo natë. Trupi juaj duhet të ndjekë një ritëm të përditshëm, ose ritmin cirkadik, për të qëndruar i shëndetshëm.

Provoni teknika për t’u çlodhur para shtratit, si:

 • Pijë një çaj të nxehtë ose pije tjera të nxehta
 • Dëgjimi i muzikes 
 • Duke pasur një kombinim të zërave në dhomë, siç jane ventilatorët.

Dhimbjet e Trupit: 6 Shkaktarët e Mundshëm

Ftohja dhe Gripi

Ftohja dhe gripi janë të dy infeksionet virale që shkaktojnë irritim. Këto infeksione sulmojnë trupin tuaj, dhe sistemi imunitari i juaj përpiqet të luftojë kundër tyre.

Irritimi, sidomos në fyt, gjoks, dhe në mushkëri, mund të jenë të dhimbshëm. Pjesa tjetër e trupit mund të sëmuret gjithashtu, pasi trupi juaj punon shumë për të luftuar infeksionin.

Simptoma të tjera të zakonshme të një ftohje ose gripi përfshijnë:

 • Dhimbje të fytit
 • Zë i ngjirur
 • Teshtitja ose kollitja
 • Mukozë e trashë me ngjyrë
 • Dhimbje koke ose dhimbje veshi

Pushimi, pirja e bollshme e ujit, shpërlarja e fytit me ujë të kripur të nxehtë për të lehtësuar dhimbjen tuaj të fytit mund të ndihmojë trupin të kalojë gripin dhe të ftohtit shpejtë. Medikamentet si pseudoefedrin (Sudafed) dhe Ibuprofen (Advil), mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave dhe dhimbjeve tuaja.

Nëse keni simptoma të ftohjes dhe gripit për më shumë se disa javë, ose nëse nuk mund të hani, pini, ose merrni frymë siç duhet, vizitoni mjekun tuaj. Ata mund të ndihmojnë në trajtimin e infeksionit tuaj.

 

Anemia

Anemia ndodh kur trupi juaj nuk ka qeliza të kuqe të mjaftueshme që funksionojnë siç duhet, kështu që indet e trupit tuaj nuk mund të marrin oksigjen të mjaftueshëm. Me anemi, shumë pjesë të trupit tuaj mund të ndihen të lodhur, sepse nuk marrin oksigjen të mjaftueshëm për të mbetur të shëndetshëm ose për të mbetur të shëndetshëm ose për të funksionuar siç duhet.

Simptoma të tjera të anemisë përfshijnë:

 • Lodhje
 • Ritëm abnormal i zemrës
 • Marramendje ose Çorientim
 • Dhimbje koke ose gjoksi
 • Këmbë ose duar të ftohta
 • Lëkurë të zbehtë

Shkaqet e anemisë janë të shumta. Nëse nuk keni mjaft hekur, folate ose vitamin B-12 në sistemin imunitar tuajin, marrja e një suplementi për këtë mungesë mund të trajtojë aneminë tuaj.

Nëse suplementet nuk ju ndihmojnë, vizitoni mjekun tuaj për ekzaminim dhe diagnozë të mundshme, në mënyrë që të trajtoni gjendjen ekzistuese.

 

Pneumonia

Pneumonia është një infeksion i mushkërive që mund të ndikojë në tërë sistemin tuaj të frymëmarrjes, që është përgjegjës për frymëmarrjen, djersitjen dhe funksionet e tjera të rëndësishme. Nëse nuk mund të marrësh frymë lirshëm, trupi yt nuk mund të marrë oksigjen të mjaftueshëm për të mbajtur qelizat e kuqe dhe indet të shëndetshme. Kjo mund të shkaktojë dhimbje në gjithë trupin tuaj.

Simptoma tjera përfshijnë:

 • Kollitja
 • Dhimbje në gjoks
 • Lodhje
 • Vjellje
 • Diarrea
 • Pengesa në frymëmarrje
 • Ndezje të nxehta dhe djersitje të ftohtë
 • Ethe

 

Kur ta vizitojmë mjekun:

Kërkoni ndihmën mjekësore emergjente në rast të këtyre simptomave:

 • Probleme të frymëmarrjes
 • Probleme me ngrënjen apo pirjen
 • Bie të fikët
 • Krizë
 • Lodhje ekstreme, rraskapitje
 • Koll i keq që nuk largohet disa ditë

Nëse simptoma të tjera më të lehta zgjasin më shumë se dy javë, vizitoni mjekun. Ata mund të ju kontrollojnë për gjendjen e shkaktuar. Ata pastaj mund t`ju japin një plan për trajtimin e sëmundjes për të ju ndihmuar në reduktimin e dhimbjeve dhe trajtimin e shkaqeve të sëmundjes.

 

Shpërndaj
Fitnesi - Probleme.me

Përfitimet e stërvitjeve janë të pafundme, kur kryhen në mënyrë të sigurtë. Tek Probleme.me ju mund të gjeni artikuj se si të stërviteni në palestra si dhe ushtrime alternative. Nëse keni ndonjë sygjerim apo artikull për ta ndarë me ne, na kontaktoni në fitnesi@rilinde21.sg-host.com