Lart

Përfitimet e Shëndetit Mendor Nga Ushtrimet

Ju tashmë e dini që ushtrimet janë të mira për trupin tuaj. Por a e dini se kjo gjithashtu mund të rrisë disponimin tuaj, të përmirësojë gjumin tuaj dhe t’ju ndihmojë të merreni me depresionin, ankthin, stresin dhe më shumë?

Ushtrimi nuk ka të bëjë vetëm me kapacitetin aerobik dhe madhësinë e muskujve. Sigurisht, ushtrimet mund të përmirësojnë shëndetin tuaj fizik, të shkurtojnë vijën e belit tuaj, të përmirësojnë jetën tuaj seksuale dhe madje të shtojnë vite në jetën tuaj. Por kjo nuk është ajo që i motivon shumicën e njerëzve të qëndrojnë aktivë.

Njerëzit që ushtrojnë rregullisht kanë tendencë ta bëjnë këtë sepse u jep atyre një ndjenjë të jashtëzakonshme të mirëqenies. Ata ndihen më energjikë gjatë gjithë ditës, flenë më mirë natën, kanë kujtime më të mprehta dhe ndihen më të relaksuar dhe pozitivë për veten dhe jetën e tyre. Dhe është gjithashtu një ilaç i fuqishëm për shumë sfida të zakonshme të shëndetit mendor.

Ushtrimet e rregullta mund të kenë një ndikim thellësisht pozitiv në depresionin, ankthin dhe ADHD. Lehtëson gjithashtu stresin, përmirëson kujtesën, ju ndihmon të flini më mirë dhe rrit disponimin tuaj të përgjithshëm. Dhe nuk keni pse të jeni një fanatik i fitnesit për të korrur përfitimet. Kërkimet tregojnë se sasi modeste e stërvitjes mund të bëjë një ndryshim real. Pavarësisht moshës ose nivelit të fitnesit, ju mund të mësoni të përdorni stërvitjen si një mjet të fuqishëm për t’u marrë me problemet e shëndetit mendor, për të përmirësuar energjinë dhe pamjen tuaj dhe për të marrë më shumë nga jeta.

Ushtrimi dhe Depresioni

Studimet tregojnë se stërvitja mund të trajtojë depresionin e lehtë deri të moderuar po aq efektiv sa ilaçet kundër depresionit – por sigurisht pa efektet anësore. Si një shembull, një studim i fundit i bërë nga Harvard T.H. Shkolla Chan e Shëndetit Publik zbuloi se vrapimi për 15 minuta në ditë ose ecja për një orë zvogëlon rrezikun e depresionit të madh me 26%. Përveç lehtësimit të simptomave të depresionit, hulumtimet gjithashtu tregojnë se mbajtja e një orari ushtrimesh mund t’ju parandalojë nga rikthimi.

Ushtrimi është një luftëtar i fuqishëm i depresionit për disa arsye. Më e rëndësishmja, ajo promovon të gjitha llojet e ndryshimeve në tru, duke përfshirë rritjen nervore, inflamacionin e zvogëluar dhe modelet e reja të aktivitetit që promovojnë ndjenjat e qetësisë dhe mirëqenies. Lëshon gjithashtu endorfinë, kimikate të fuqishme në trurin tuaj që ju japin energji shpirtrave dhe ju bëjnë të ndiheni mirë. Më në fund, ushtrimet mund të shërbejnë gjithashtu si një shpërqendrim, duke ju lejuar të gjeni një kohë të qetë për të dalë nga cikli i mendimeve negative që ushqejnë depresionin.

Ushtrimi dhe Ankthi

Ushtrimi është një trajtim natyral dhe efektiv kundër ankthit. Lehtëson tensionin dhe stresin, rrit energjinë fizike dhe mendore dhe rrit mirëqenien përmes çlirimit të endorfinave. Çdo gjë që ju bën të lëvizni mund të ndihmojë, por do të merrni një përfitim më të madh nëse i kushtoni vëmendje në vend që të zononi.

Mundohuni të vini re ndjesinë e goditjes së këmbëve tuaja në tokë, për shembull, ose ritmin e frymëmarrjes tuaj, ose ndjesinë e erës në lëkurën tuaj. Duke shtuar këtë element të ndërgjegjësimit, duke u përqendruar vërtet në trupin tuaj dhe si ndihet ndërsa ushtroni, ju jo vetëm që do të përmirësoni më shpejt gjendjen tuaj fizike, por gjithashtu mund të jeni në gjendje të ndërprisni rrjedhën e shqetësimeve të vazhdueshme që kalojnë nëpër kokën tuaj.

Ushtrimi dhe Stresi

E keni vërejtur ndonjëherë se si ndihet trupi juaj kur jeni nën stres? Muskujt tuaj mund të jenë të tensionuar, veçanërisht në fytyrë, qafë dhe shpatulla, duke ju lënë me dhimbje shpine ose qafe, ose dhimbje koke të dhimbshme. Ju mund të ndjeni një shtrëngim në gjoks, një pulsim goditës ose ngërçe muskulore. Ju gjithashtu mund të përjetoni probleme të tilla si pagjumësia, urthi, dhimbja e stomakut, diarreja ose urinimi i shpeshtë. Shqetësimi i të gjitha këtyre simptomave fizike nga ana tjetër mund të çojnë në edhe më shumë stres, duke krijuar një cikël vicioz midis mendjes dhe trupit tuaj.

Ushtrimi është një mënyrë efektive për të thyer këtë cikël. Si dhe çliron endorfinë në tru, aktiviteti fizik ndihmon në relaksimin e muskujve dhe lehtësimin e tensionit në trup. Meqenëse trupi dhe mendja janë të lidhura ngushtë, kur trupi juaj ndihet më mirë, edhe mendja juaj do të ndihet mirë.

 

Ju nuk keni nevojë të kushtoni orë nga dita juaj e zënë për të stërvitur në palestër  ose për të vrapuar milje pas milje monotone për të korrur të gjitha përfitimet e shëndetit fizik dhe mendor të stërvitjes. Mjaftojnë vetëm 30 minuta ushtrim të moderuar pesë herë në javë. Dhe edhe kjo mund të ndahet në dy seanca stërvitore 15-minutëshe ose edhe tre-minutëshe nëse kjo është më e lehtë.

Shpërndaj
Fitnesi - Probleme.me

Përfitimet e stërvitjeve janë të pafundme, kur kryhen në mënyrë të sigurtë. Tek Probleme.me ju mund të gjeni artikuj se si të stërviteni në palestra si dhe ushtrime alternative. Nëse keni ndonjë sygjerim apo artikull për ta ndarë me ne, na kontaktoni në fitnesi@rilinde21.sg-host.com