Lart

Si të Keni Një Bel më të Hollë Brenda Një Jave

A doni të keni po ato përmasa trupore ashtu si aktorja juaj e preferuar? A ka qenë beli i hollë ëndrra juaj dhe a mendoni shpesh se është diçka e pamundur të arrihet? E pra, ky shkrim ju jep ato këshilla të mrekullueshme që mund t’ju ndihmojnë të keni një bel të hollë brenda një jave!

Bel të Hollë Një Jave

Brengoseni se si të keni një bel të hollë brenda një jave? Lexoni që ta kuptoni!

Ndryshoni dietën tuaj

Studimet shkencore tregojnë se ngrënia e drithërave integrale, bashkë me fruta dhe perime të tjera ju ndihmon të zvogëloni sasinë e yndyrës që konsumoni. Konsumimi i drithërave integrale është më i shëndetshëm pasi që ato nuk përmbajnë konservantë. Kjo është një nga mënyrat më të mira për të zvogëluar cm rreth belit, brenda një jave. Mos harroni se frutat ndonjëherë përmbajnë sasi të larta të sheqerit dhe të hahen shumë fruta mund të jetë joproduktive.

Mjekët thonë se ju duhet të reduktoni 3.500 kalori nga dieta juaj për të humbur një kile. Pragu për humbje të shëndetshme të peshës është 2 paund në javë, prandaj mos e ia mohoni këtë vetë duke mbajtur dieta “të famshme”. Hani më shëndetshëm, e jo më pak.

Ju rekomandojmë këtë artikull:

6 Gjërat e Përbashkëta të Dietave më të Suksesshme në Botë

Pini më shumë ujë

Një tjetër gjë e rëndësishme për të bërë kur përpiqeni të humbni peshë është të pini më shumë ujë. Kjo ndihmon në parandalimin e “ngatërrimit” të trupit tuaj në mes të etjes dhe urisë. Për të kufizuar tendencën për të ngrënë ushqim, pini më shumë ujë. Është mirë si për lëkurën ashtu edhe për flokët tuaj.

Fokusohuni në cilësi, e jo në sasi

Zakonisht, njerëzit të cilët janë në dietë kanë tendencë të mos hanë asgjë, në krahasim me ta, hani ushqime të shëndetshme që nuk shtoni yndyrë të tepërt ose sheqer në trupin tuaj. Sekreti i dietës është të hahet më shumë ushqime të shëndetshme, të cilat nuk shtojnë kalori të tepërta në trupin tuaj.

Ushtrimet

Pyesin se si të bëjë një bel më të hollë për vetëm një javë? Ushtrimi është zgjidhja perfekte! Po, gjëja më e mirë për t’u bërë janë ushtrimet. Të kemi një bel të hollë do të varet nga sa jemi të gatshëm për të punuar. Rezultatet do të arrihen vetëm kur të bëni përpjekjet dhe t’i përkushtoheni plotësisht. Megjithatë, kujdesuni dhe sigurohuni që të filloni gradualisht. Mos u ngarkoni shumë ditën e parë dhe të merrni ndonjë lëndim. Rritni intensitetin e stërvitjes gradualisht.

Bëni një plan ushtrimi, ku filloni në një nivel bazik, duke punuar nëpër të gjitha fazat dhe duke kryer rutinat më intensive dhe më të gjata të ushtrimeve.

Mbajeni një plan stërvitjeje ose lini një “update” në Twitter për të kujtuar veten se çfarë duhet bërë. Shpesh, kur ndodheni në publik, dhe keni për të bërë diçka, ju ndiheni më të detyruar ta bëni atë.

Me kalimin e kohës, ju do të filloni të përjetoni stërvitje të rregullt pa u ndjerë të lodhur ose të painteresuar. Së bashku me zvogëlimin e belit tuaj, kjo gjithashtu do t’iu mundësoj që ju të keni një jetë më të shëndetshme.

Ju gjithashtu mund të kryeni ushtrime specifike, veçanërisht ato që ndihmojnë në formësimin e belit. Këto ushtrime janë mjaft të rëndësishme; edhe pse nuk mund ta fokusoni drejtpërdrejt humbjen e peshës tek beli, ju me siguri bëni ushtrime të caktuara që tonifikojnë muskujt tuaj të mesit.

Ushtroni gjoksin dhe supet:

Mënyra më e mirë për të bërë diçka të duket e vogël është duke bërë gjërat rreth saj të duken të mëdha. Në mënyrë të ngjashme, kur ushtroni pjesën e sipërme, dmth. Shpatullat dhe gjoksin tuaj, beli duket më i hollë.

Ju mund të konsideroni të rëndësishme bërjen e ushtrimeve të shpatullave dhe gjoksit.

Ju rekomandojmë këtë artikull:

Ushtrimet më të Mira Për Gjoks

Veshjet

Një mënyrë tjetër për të pasur belin e hollë është që të veshim rroba që tërheqin vëmendjen kundrejt belit tuaj. Veshja e rripit të mund të jetë një mënyrë e mirë për ta bërë këtë. Rripi juaj mund të jetë i gjerë, i zbukuruar, i hollë ose në formë gërshete! Kur vishni njërin prej tyre mbi një fustan, ata japin iluzionin e një figure të çastit, që automatikisht e bën belin tuaj të duket më i vogël.

Këto janë vetëm disa mënyra të thjeshta se si të keni një bel më të hollë për vetëm një javë.

 

Shpërndaj
Fitnesi - Probleme.me

Përfitimet e stërvitjeve janë të pafundme, kur kryhen në mënyrë të sigurtë. Tek Probleme.me ju mund të gjeni artikuj se si të stërviteni në palestra si dhe ushtrime alternative. Nëse keni ndonjë sygjerim apo artikull për ta ndarë me ne, na kontaktoni në fitnesi@rilinde21.sg-host.com