Lart

Si të Reduktojmë Celulitin

Të mbështjellim trupin me alga, vaji anti-celulit ose një serum 10-ditor.

Le të jemi të sinqertë: Të gjitha ato produkte magjike me çmim të lartë që duhet të reduktojnë celulitin brenda natës thjesht nuk ndikojnë. Vështirë se çdo grua mund të tregojë lëkurën e butë dhe madje edhe në kofshët e saj. Shumica prej nesh kanë lëkurë me pore të hapura.

A e dini se 80% e të gjitha grave vuajnë nga celuliti? Epo, është mirë të dish, nuk je vetëm.

Lajmi i mirë: Ka mënyra për të zvogëluar simptomat e poreve të hapura. Të ushqyerit, foam rolling. dhe motivimin tuaj për t’u përshtatur janë esenciale për këmbë të tonifikuara dhe të pasme të formësuara.

Si të Reduktojmë Celulitin

Çfarë është celuliti?

Para së gjithash, celuliti nuk është një sëmundje. Ky term më tepër përshkruan indet e yndyrës nën lëkurën tuaj e cila zakonisht është e pranishme në kofshët dhe prapanicën tuaj. Kjo ndodh kryesisht te gratë që vuajnë nga celulititi në lëkurën e tyre. Por pse është më i dukshëm tek ato gra që luftojnë me të ashtuquajturën lëkurë me pore të hapura?

Për shkak se ato kanë një lëkurë të hollë në krahasim me meshkujt. Qelizat e yndyrës dhe fibrat e kolagjenit janë të ndërthurura në një strukturë të ngjashme me rrjetin në indet nënlëkurore të njeriut. Këto fibra janë paralele tek femrat, duke e bërë indin më pak të qëndrueshëm.

Prandaj, qelizat e yndyrës mund të dalin në sipërfaqe duke kaluar në mes të fibrave të kolagjenit. Dhe kjo është ajo që ne e perceptojmë si lëkurë me pore të hapura. Megjithatë, burrat gjithashtu mund të tregojnë shenja të celulitit kur vuajnë nga mungesa e androgjenëve, hormoneve seksuale mashkullore.

 

Arsyet pse shkaktohet celuliti

Pra, kush ose çfarë duhet të fajësohet për lëkurën me pore të hapura përveç indit të dobët lidhor?

Predispozita gjenetike: Për fat të keq, ato gunga nën lëkurën tuaj janë trashëguese. Nëse nëna juaj po lufton me indet e dobëta lidhore, ju keni më shumë gjasa të merrni celulitin …

Hormonet: Ju ndjeheni e fryrë para ciklit menstrual? Kjo mund të jetë për shkak të ndryshimeve në bilancin tuaj të hormoneve. Plus, a e dini se edhe pilulat kontraceptive mund të nxisin celulitin në kofshë dhe prapanicë?

Stili i jetesës jo i shëndetshëm: Alkooli, cigarja ose stresi të gjitha kanë efekte negative në trupin tuaj. Zgjedhjet e jo të mira të ushqimit shkaktojnë gjithashtu celulitin, pasi yndyra e tepërt e trupit depozitohet shpesh në zonat e prekura si kofshët.

Këshillat për ushqimin që duhet konsumuar për zbutjen e celulitit

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar nuk është vetëm sa për të shpenzuar paratë, por edhe për të “asgjësuar” celulitin. Në të vërtetë, përfiton tërë trupi juaj. Qelizat më të mëdha të yndyrës në kofshët dhe në pjesën e prapme nuk janë vetëm të bezdisshme, por edhe ngushtojnë enët e gjakut.

Si pasojë, qarkullimi i gjakut në gjithë trupin tuaj është penguar, metabolizmi juaj ngadalësohet dhe sistemi limfatik është i dëmtuar. Kjo, nga ana tjetër, e bën lëkurën tuaj më pak të ngushtë dhe poret bëhen edhe më të dukshme. Pra, çfarë të bëjmë ne? Përforconi metabolizmin tuaj! Thuaj jo ushqimit të shpejtë, si dhe ushqimeve me sasi të lartë të yndyrës, alkoolit dhe sheqerit. Të gjithë ata janë miqtë më të mirë të celulitit dhe e nxisin atë. Plus, mund të çojnë në mbipeshë.

 

Si të përdoret ushqimi për të menjanuar celulitin:

Shumë lëngje: Pini mjaft lëngje si uji ose çaj pa sheqer (provoni çajin e gjelbër ose çajin e hithrave) gjatë ditës. Kjo ndihmon trupin tuaj të transportojë materiet ushqyese në qeliza dhe të eleminojë produktet toksike

 

Kalkulatori

Pesha (kg) *

Orë në ditë *

Lëngje në ml / ditë

Ushqimi me natrium: A e dini se ushqimet e pasura me kripë të çojnë në mbajtjen e lëngshme në indet e trupit? Indet e fryra i bëjnë poret të duken edhe më të dukshme.

Ushqime të pasura me kalium: Ushqime si kajsi, banane, patate, xhenxhefil dhe artiçoka. Ato kanë një gjë të përbashkët: ato përmbajnë shumë kalium. Ky mineral i rëndësishëm ndihmon transportimin e oksigjenit dhe lëndës ushqyese në qelizat tuaja.

Për më tepër, kaliumi promovon gjithashtu sekretimin e produkteve të mbetjeve nga trupi juaj, ndërkohë që qelizat ripërtëriten dhe rifreskohen. Gjithashtu arra me një përmbajtje të lartë të Vitamina E janë të rëndësishme për lëkurën tuaj. Por, mbani në mend se arrat përmbajnë shumë yndyra, të cilat nxisin shtimin në peshë. Një grusht arra, lajthi apo badema në ditë është e mjaftueshme.

Vitamina C: Specat dhe kivitë janë të dyja të pasura me Vitamina C, e cila nxit prodhimin e kolagjenit në trupin tuaj. Dhe kolagjenit është përgjegjës për një lëkurë të lëmuar dhe të qetë.

Si të Reduktojmë Celulitin

Një rregull i përgjithshëm për të ndjekur:

Shmangni dietat e shpejta! Humbja e shpejtë e peshës (dhe fitimi) mund të nxisë celulitin. Plus, edhe ju humbni muskujt me dietat e shpejta. gjë që çon në një ind më të dukshëm dhe më pak të barabartë.

Nëse kërkoni këshilla për të ushqyerit, shikoni postimet tona në blog për të lënë sheqerin, ushqime të shëndetshme që pastrojnë trupin ose dallimin në mes të kalorive të mira dhe të këqija!

 

Këshilla për reduktimin e celulitit

Tani që kemi folur për aleatin tuaj nr.1 për luftën kundër celulitit, është koha edhe ju të jeni aktiv. Nëse vërtetë dëshironi të humbni peshë dhe / ose te tonifikoni trupin tuaj, si dhe të heqni qafe celulitin, ju duhet të lëvizni. Forconi të pasmet dhe muskujt e kofshës për të zvogëluar qelizat e yndyrës në këto zona dhe për të forcuar indin tuaj lidhor.

Squats, lunges ose stërvitje HIIT: Të gjitha forcojnë këmbët tuaja dhe në thelb të gjithë trupin. Plus, këto ushtrime do të nxisin metabolizmin tuaj. Trajtimi i peshës trupore është gjithashtu shumë efektiv nëse po kërkoni të ushtroni disa grupe muskujsh në të njëjtën kohë. 

 

Shpërndaj
Fitnesi - Probleme.me

Përfitimet e stërvitjeve janë të pafundme, kur kryhen në mënyrë të sigurtë. Tek Probleme.me ju mund të gjeni artikuj se si të stërviteni në palestra si dhe ushtrime alternative. Nëse keni ndonjë sygjerim apo artikull për ta ndarë me ne, na kontaktoni në fitnesi@rilinde21.sg-host.com