Lart

Cila Eshte Koha më e Përshtatshme për të Bërë Joga

Ne flasim aq shumë për yoga, por shpesh nuk diskutojmë kohën më të mirë për ta praktikuar atë. Por a e dini se koha e praktikës ka shumë të bëjë me efektivitetin e saj? Intriguese, apo jo?

Gjithashtu, a e keni menduar ndonjëherë pse programet e yogës zakonisht paraqiten herët në mëngjes në programet televizive? Kjo mund të jetë një arsye. Le ta gjejmë më poshtë.

Kur mund të bëjmë Yoga?

Dita është e ndarë në katër pjesë në shkencën e Yoga-së. Ato janë : Koha para agimit,  lindja e diellit, mesdita dhe perëndimi i diellit.

Nëse doni të praktikoni yoga si një mjet për të rritur qetësinë tuaj shpirtërore, Brahma Muhurta(koha para agimit) është koha e përkryer për ta praktikuar. Por, nëse kërkoni vetëm mirëqenien fizike, koha e lindjes së diellit ose koha e perëndimit të diellit do ta bëjnë të veten.

Mesdita nuk rekomandohet pasi është koha e vakteve dhe trupi juaj ka nevojë për një pushim prej të paktën 4 deri në 6 orë pas ngrënies për të praktikuar yoga, si dhe shpenzohet energji në mënyrë që ushqimi të tretet. Gjithashtu, mund të djersiteni gjatë mesditës për shkak të nxehtësisë, e cila mund të dehidratojë trupin tuaj.

Pra, ideale, Brahma Muhurta do të ishte koha më e mirë për të praktikuar yoga, por është më mirë të zgjedhësh një kohë që është e përshtatshme për ty sesa të ndiheni i sforcuar për këtë. Çka është më e rëndësishme është të përfitoni sa më shumë nga çdo secancë e yogas dhe të provoni teknika të ndryshme për të fituar përvojën tuaj.

Asanas (meditimi) mund të praktikohet në mëngjes ose në mbrëmje në stomak bosh, por kini kujdes që të mos praktikoni meditimin para gjumit. Mund të jetë ideale për të praktikuar në mëngjes për të aktivizuar trupin tuaj dhe të merrni energji të mjaftueshme.

Pranayama, si asanas, mund të praktikohet në mëngjes ose në mbrëmje, por më së miri është të lihet hapësirë brenda dy deri në katër orësh pas një vakti. Pranayama është një mënyrë e shkëlqyeshme për të aktivizuar trupin përmes frymëmarrjes.

Ju mund të praktikoni meditimin në çdo kohë të ditës, ideale kur nuk jeni të përgjumur, duke pirë alkool ose duke u ndier aktivë. Një gjendje e zgjuar dhe e relaksuar e mendjes është një mundësi e shkëlqyer për të medituar. Gjithashtu, pritni dy orë (pasi të keni përfunduar ushqimin)për të medituar  në mënyrë për të shmangur ndjenjën e përgjumur.

Yoga Nidra mund të praktikohet në çdo kohë të ditës, madje edhe menjëherë pas ngrënies për aq kohë sa ju nuk ndiheni të përgjumur derisa jeni duke e praktikuar.

Cila është koha më e mirë për të praktikuar Joga?

Agimi është koha më e mirë për të praktikuar joga. Brahma Muhurta, që është 3:40 në mëngjes, e nuk është një praktikë e zakonshme për shumë nga ne. Prandaj, sipas ekspertëve, koha e lindjes së diellit është ideale dhe praktike.

Ngjashëm me atë se si filloni ditën me kafe ose çaj, filloni me yoga, duke e bërë atë një praktikë të rregullt në mëngjes. Frymëmarrja në ajër të pastër në mëngjes është ideale dhe ju ndihmon të përgatiteni për sfidat e ditës. Çfarë është më e mira në lidhje me një rutinë yoga  në mëngjes është se ju merrni sasi të tillë të energjisë që  as kafja ose çaji nuk mund t’ua sjellin.

Derisa pozicionet ju aktivizojnë dhe ju bëjnë fleksibël për ditën, frymëmarrja stimulon, dhe freskon mendjen tuaj. Gjithashtu ju mban të freskët dhe të rinuar. Praktika e Yoga-së në mëngjes do t’ju mbajë të ekuilibruar dhe do t’ju ndihmojë të menaxhoni me qetësi bllokimet e trafikut, oraret e gjata të punës dhe punët e shtëpisë.

Pasi të zgjoheni, është më e mira të kryeni nevojat fiziologjike, të lani dhëmbët dhe të filloni të praktikoni. Në këtë mënyrë, ju keni më pak gjasa të shmangni yoga-në ose të ndiheni shumë të lodhur për ta bërë atë më vonë gjatë ditës.

Muskujt dhe nyjet tuaja janë më të tendosura në mëngjes. Yoga rritë fleksibilitet ndaj tyre, duke ju ndihmuar kështu që të ndiheni të lehtësuar gjatë gjithë ditës.

Praktikimi i yogas herët në mëngjes është një mënyrë e shkëlqyer për të rifreskuar mendjen dhe shpirtin tuaj dhe të jeni gati për të përballuar sfidat e ditës. Në fund të fundit do t’ju zgjojë dhe do t’ju bëjë të shijoni gjallërinë e ditës.

Gjithashtu, prodhimi i djersës është i ulët në mëngjes, duke parandaluar dehidratimin.

Me kaq shumë përparësi, nuk është çudi që shumë popuj e konsiderojnë kohën e mëngjesit si të shenjtë.

Tani, le të mësojmë aspektet që ndihmojnë  të fitojmë një eksperiencë të shëndetshme dhe holistike të yoga-së.

Mënyra e praktikimit të yoga-së për rezultate më të mira

Koha

Vendi i praktikimit

Aksesorët e Yoga-së

Veshja

Praktikimi sipas radhës

1.Koha

Siç kemi diskutuar, mëngjeset janë ideale. Koha e lindjes së diellit rekomandohet në mënyrë specifike. Mes 5 deri në 7 në mëngjes është e preferuar. Kjo është kur ndiheni aktive dhe ajri është i freskët.

2.Vendi i praktikimit

Zgjedhni një vend që është i pastër dhe i qetë. Mund të jetë në shtëpinë tuaj ose jashtë, si në një park, apo edhe në një hapësirë të yoga-së. Sigurohuni që jeni  rehatuar në atë hapësirë dhe mund të fokusoheni tërësisht në praktikimin tuaj.

Shmangni praktikimin e yoga-së në rrezet e diellit direkte, erën e ftohtë ose një vend me shumë insekte që mund t’ju shpërqëndrojnë.

4.Aksesorët e yoga-së

 Aksesorët do ta bëjnë praktikën tuaj të qetë dhe më të rehatshme. Merrni me vete një qilim të mirë yoga që ju mundëson të praktikoni lëvizjet dhe meditoni të qetë.

Disa pajisje të tjera si blloqe, rripa, jastekë, dhe batanije ju ndihmojnë akoma më shumë. Këto ju bëjnë dobi  fillestarëve, të moshuarve, dhe atyre me probleme fizike.

5.Veshjet

Sigurohuni që të vishni diçka të lehtë dhe të rehatshme që nuk kufizojnë lëvizjen tuaj dhe ju ndihmojnë të kryeni ushtrimet lirshëm.

Hiqni çdo pajisje nga trupi juaj si syze, orë dhe bizhuteri.

5.Praktikimi sipas rradhës

Filloni me asanas, pasuar nga Pranayama dhe meditimi. E tëra është që të përgatitni trupin tuaj për meditim. Asanas ju përgatit fizikisht, dhe Pranayama ju përgatit mendërisht. Ndërgjegjësimi rritet gradualisht, duke ju ndihmuar të meditoni në mënyrë më efektive.

Këshilla

Në varësi të moshës dhe aftësisë së personit, duhet dizajnuar program të veçantë për individin. Pasi një format standard i yoga-së nuk rekomandohet pa u konsultuar me një ekspert.

Të jesh në gjendje të praktikosh yoga në përditshmëri është ideale. Por si? Pas këshillave të mësipërme mund ta keni më të lehtë. Filloni sot dhe ndjeni përfitimet e yoga-së!

Shpërndaj
Fitnesi - Probleme.me

Përfitimet e stërvitjeve janë të pafundme, kur kryhen në mënyrë të sigurtë. Tek Probleme.me ju mund të gjeni artikuj se si të stërviteni në palestra si dhe ushtrime alternative. Nëse keni ndonjë sygjerim apo artikull për ta ndarë me ne, na kontaktoni në fitnesi@rilinde21.sg-host.com