Lart

Amësia më Riktheu Jetën Seksuale Pasi Shtatzania ma Shkatrroi

Të gjithë më paralajmëruan që pasi fëmija të ishte nëpër shtëpi, të bësh seks do të ishte e pamundur por për mua, kjo është shumë larg nga e vërteta.

Kur mbeta shtatzënë, një nga gjërat që njerëzit më thanë ishte të shfrytëzoja sa më shumë intimitetin me partnerin tim. Ata thanë se seksi do të ishte një kujtim i largët pasi të kesh fëmijën tënd. Unë u pregadita se nuk do të kishim kohë për seks, se nuk do të gjenim energji dhe se do të ishte gjëja e fundit në mendjet tona. Madje më thanë që shumë çifte vijn deri te ndarja pas një fëmije.

Sigurisht që kjo më shqetësoi – ne gjithmonë kemi pasur një jetë seksuale të mirë, dhe kemi qenë shumë intimë emocionalisht, gjithashtu.

E dija se gjërat do të ishin ndryshe pasi të lindte djali ynë, por nuk doja të humbja intimitetin fizik pasi është kaq i rëndësishëm në një marrëdhënie. Unë u shqetësova edhe më shumë kur rreth 4 muaj në shtatzëni, humba plotësisht aftësinë për të pasur një orgazmë.

Ndërsa unë rritesha me shtatzaninë, seksi u bë më i vogël

Në fillimin e shtatzënisë, asgjë nuk kishte ndryshuar. Në fakt, unë pashë që dëshira ime seksuale ishte rritur dhe mund të arrija një orgazëm shumë shpejt. Por të gjitha u ndërprenë kur godita 16 javë. Ne ishim duke bërë seks, por me të vërtetë nuk pati asnjë ndikim në mua. Më pëlqeu akoma intimiteti fizik, por të mos arrija orgazëm më la të ndjehem e irrituar seksualisht.

Fillova të lexoj dhe zbulova se rënia ime e papritur e dëshirës së seksit mund të ishte për shkak të ndryshimeve hormonale – por unë u shqetësova se nuk do të kthehej më. Unë nuk doja të kaloj pjesën tjetër të jetës sime duke mos qenë në gjendje të arrij orgazmën.

Problemi ishte gjithashtu psikologjik – nuk ndihesha tërheqëse. Gjinjtë e mi po rriteshin dhe kështu edhe thithkat, për të cilat ndjehesha e turpëruar. Stomaku im po rritej gjithashtu. Trupi im shtatzënë ishte aq i ndryshëm. Megjithëse e dija që ndryshimet ishin normale, nuk më pëlqeu ndjenja që partneri im të ishte në gjendje të shikonte trupin tim gjatë seksit.

U ndjeva edhe më e shqetësuar kur dëgjova gra të tjera shtatzëna që thoshin se pësuan një rritje të stimulimit. Ato thanë që nuk mund të bënin seks të mjaftueshëm.

Mendova se mund të ketë diçka të gabuar me mua.

Arritja e orgazmës u bë edhe më e vështirë sepse dija se nuk do të ndodhte. Ishte sikur truri im bllokoi plotësisht shpresën se do të arrija kulmin. Prisja të zhgënjehesha, dhe megjithëse seksi ishte akoma i mirë, mbeta duke u ndier e pakënaqur.

Arrita deri në atë pikë saqë as nuk isha e interesuar të bëja seks. Unë bëhesha gjithnjë e më shumë e irrituar sa më shumë që përpiqesha. Përfundimisht, u pajtova që nuk do të mund të kem më kënaqësi fizike nga seksi.

 Që kur linda fëmijën tim, jeta ime seksuale nuk ka qenë kurrë më e mirë

Herën e parë që kishim marrëdhënie seksuale pas lindjes, vendosëm të provojmë pas vetëm 10 minutave pata orgazmën më të fortë të jetës sime. 

Ishte e mahnitshme.

Pas disa studime të bëra, zbulova se shumë gra raportojnë kënaqësi më të lartë seksuale në periudhën pas lindjes. Ishte një lehtësim i tillë duke ditur që trupi im nuk ishte “thyer” dhe se kishte filluar të “funksiononte” përsëri.

Meqenëse po shijoj shumë seksin, ne kemi filluar ta bëjmë gjithnjë e më rregullisht. Kam provuar të kundërtën e plotë të asaj që më kishin paralajmëruar njerëzit – jeta jonë seksuale ka qenë e mahnitshme.

Jemi me fat që kemi një fëmijë me të vërtetë të qetë, i cili rrallë qan nëse nuk është i uritur (shpresoj se nuk e kam zënë ngushtë!). Ai fle mirë gjatë gjithë natës, kështu që ne gjithmonë bëjmë kohë për të bërë seks, pavarësisht sa të lodhur jemi apo sa vonë është.

Ne bëjmë përpjekje për të qëndruar sa më intimë të jetë e mundur sepse besojmë se është e rëndësishme të qëndrojmë të lidhur emocionalisht dhe fizikisht.

Të kesh një të porsalindur mund të jetë vërtet e vështirë. Marrëdhënia juaj me partnerin duhet të mbetet e shëndetshme në mënyrë që të kaloni kohërat e vështira së bashku.

Ki besim në atë që funksionon për ty dhe bëje kur të jesh gati.

Lejoni trupin tuaj të rivendoset në mënyrë që të merrni kënaqësi të plotë. Nëse ndiheni sikur ju dhe partneri juaj po largoheni, mos e injoroni atë – flisni për të. Lidhja fizike dhe emocionale janë kaq të rëndësishme. Jo vetëm që lidhja do t’ju sjellë dobi seksualisht, por do t’ju ndihmojë të jeni prindërit më të mirë të mundshëm për vogëlushin tuaj.

Hattie Gladëell është gazetare, autore dhe avokate e shëndetit mendor. Ajo shkruan për sëmundjen mendore me shpresën për të zvogëluar turpin dhe për t’i inkurajuar të tjerët të flasin.

Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com