Lart

Çifti izraelit kontrakton një tip koronavirusi të panjohur deri me tani

Një çift izraelit rezultoi pozitiv me një lloj coronavirusi që nuk është identifikuar deri më tani, tha Ministria izraelite e Shëndetësisë.

Është një sforcim që është një kombinim i sforcimit omikron dhe nënvariantit të tij të quajtur BA.2. Që njerëzit janë pozitivë për këtë tendosje është përcaktuar pasi kanë ardhur nga jashtë.

Ata u testuan pas mbërritjes në Aeroportin Ndërkombëtar Ben-Gurion në Tel Aviv. Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se ata kanë simptoma të lehta – temperaturë, dhimbje koke dhe dhimbje muskulore, raporton Haaretz.

Profesori Salman Zarka deklaroi se një çift i martuar rreth të 30-ave rezultoi pozitiv në testin e këtij lloji dhe se virusi iu transmetua atyre nga djali i tyre. Ai theksoi se nuk është e pazakontë që dy lloje të virusit të lidhen.

Në Izrael, ata janë të shqetësuar për rritjen e numrit të pozitivëve në BA.2. tendosje. Kryeministri i këtij shteti, Naftali Bennett, ka pohuar se maskat mbrojtëse duhen të mbahen në ambiente të mbyllura.

Ai vuri në dukje nevojën e krijimit të stoqeve të vaksinave në rast se shfaqet një lloj më i rrezikshëm i coronavirusit. Bennett sërish u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen me tri doza vaksinash.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me