Lart

Dy filxhanë çaj të këtij lloji ju shpëtojnë nga infeksionet e traktit urinar

Mund të ju duket  e pabesueshme, por fijet e kallirit të misrit janë një kurë e vërtetë.

Nëse keni provuar ndonjëherë të pastroni një kalli misri, me siguri keni vënë re fije që ju shqetësojnë gjatë gjithë kohës. Është mëndafshi i misrit që nuk duhet hedhur sepse është i pasur me proteina, mangan, kalium, fibra bimore.

Ky çaj është një nga trajtimet më të mira natyrale që do të pastrojë trupin tuaj nga bakteriet, do t’ju ndihmojë në traktin urinar dhe në inflamacionet e fshikëzës.

Por, kjo kurë ndihmon edhe njerëzit që kanë probleme me veshka.

Është i mirë sepse gjithashtu përshpejton qarkullimin, ndihmon në humbjen e peshës, zvogëlon mbajtjen e ujit në kyçe dhe gjithashtu ndihmon në dhimbjet para menstruacioneve.

Përveç këtyre dobive, ai është i mirë edhe për detoksifikim, i cili lehtëson punën e mëlçisë, si dhe është i mirë edhe për uljen e dhimbjeve të kyçeve të shkaktuara nga sëmundjet reumatizmale.

Nëse keni pyetur veten se ku mund ta gjeni këtë çaj, përgjigja është shumë e thjeshtë. Mund ta merrni në ushqime të shëndetshme aty pranë. Një lugë çaji nga ky çaj duhet të hidhet në një filxhan, të cilin më pas do ta derdhni me ujë të ngrohtë dhe më pas ta lini çajin të qëndrojë për disa minuta. Më pas e kullojmë dhe e pimë një herë në ditë, më së shumti 3 herë në ditë. Nuk rekomandohet pirja e këtij çaji para gjumit. Gjithashtu, mos përdorni sheqer sepse ia humbisni efektin.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me