Lart

Ja pse duhet të pini një gotë me ujë të ngrohtë çdo ditë

Pirja e mjaftueshme e ujit është e rëndësishme për shëndetin e muskujve, lëkurës dhe nyjave. Uji ndihmon qelizat të thithin mjaftueshëm lëndë ushqyese dhe të luftojnë infeksionet.

Pirja e disa gotave ujë të ngrohtë në ditë mund të ketë përfitime shtesë për trupin tuaj.

Megjithëse ka pak prova shkencore për ta mbështetur këtë, megjithatë uji i nxehtë duket të jetë një mundësi e mirë. Këtu janë disa arsye pse duhet të pini ujë të ngrohtë rregullisht.

Tretje më e shëndetshme

Marrja e pamjaftueshme e ujit mund të shkaktojë dehidrim, dhe kjo mund të ndikojë negativisht në tretjen dhe zbrazjen e zorrëve. Dehidrimi kronik mund të shkaktojë kapsllëk, i cili mund të shkaktojë probleme shtesë, duke përfshirë hemorroide dhe fryrje të stomakut. Uji i ngrohtë prish ushqimin më mirë se uji i ftohtë, kështu që zvogëlon rrezikun e kapsllëkut dhe nxit zbrazjen e zorrëve.

Detoksifikimi

Uji i ngrohtë ndihmon në detoksifikimin e trupit. Uji i ngrohtë rrit temperaturën e trupit e cila shkakton djersitje. Djersitja largon toksinat nga trupi dhe pastron poret.

Përmirëson qarkullimin

Uji i nxehtë zgjeron enët e gjakut, duke përmirësuar qarkullimin. Kjo mund të ndihmojë muskujt të relaksohen dhe të lehtësojnë dhimbjen.

Humbje peshe

Hulumtimet e mëparshme sugjerojnë që pirja e më shumë ujit nxit humbjen e peshës. Arsyeja mund të jetë gjithashtu se ne mund të ndjehemi më të plotë dhe më të plotë kur pimë ujë. Uji gjithashtu ndihmon trupin të thithë lëndët ushqyese dhe të dëbojë mbeturinat. Uji i ngrohtë përshpejton metabolizmin që mund të ndihmojë në humbjen e peshës.

Redukton dhimbjen

Uji i nxehtë përmirëson qarkullimin, dhe gjithashtu mund të përmirësojë rrjedhën e gjakut, veçanërisht në muskujt e dëmtuar. Asnjë studim nuk e ka lidhur drejtpërdrejt konsumin e ujit të nxehtë me lehtësimin e dhimbjes. Sidoqoftë, njerëzit përdorin rregullisht akumulatorë të nxehtësisë dhe shishe me ujë të nxehtë për të zvogëluar dhimbjen. Konsumi i ujit të nxehtë mund të sigurojë një lehtësim të  dhimbjes së brendshme, por është e rëndësishme të theksohet se nxehtësia gjithashtu mund të përkeqësojë ënjtjen.

Është mirë për sinuset

Nxehtësia mund të lehtësojë presionin e shkaktuar nga ftohjet dhe alergjitë në hundë. Avulli gjithashtu ndihmon në heqjen e sinuseve dhe pirja e ujit të ngrohtë mund të shkaktojë kollitje dhe rrjedhje të hundëve.

Ul stresin

Një gotë me ujë të ngrohtë mund të lehtësojë stresin dhe ankthin. Një studim i mëparshëm zbuloi se pijet e nxehta, përfshirë kafenë në çaj, mund të ulin nivelet e stresit dhe ankthit. Studimi sugjeron që kjo mund të jetë gjithashtu për shkak të kafeinës në këto pije, por nxehtësia gjithashtu luajti një rol të rëndësishëm në përmirësimin e humorit.

Nëse pini ujë të ngrohtë, shikoni temperaturën e pijes në mënyrë që të mos digjen gjuhën, buzët ose fytin tuaj. Pijet e nxehta zakonisht shërbehen në një temperaturë afër vlimit. Një studim i vitit 2008 tregoi se temperatura optimale për të pirë kafe është 57.8 ° C. Një temperaturë e tillë zvogëlon rrezikun e djegies, dhe pija mbetet akoma e shijshme.

Duhet të theksohet se uji i nxehtë nuk duhet të konsiderohet një ilaç revolucionar, por nëse pini ujë shpesh, ndonjëherë mund të pini një gotë me ujë të nxehtë për përfitime shtesë.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me