Lart

Konsumimi i Ujit Mund t’ju Ndihmojë të Humbni Peshë

Me siguri e keni dëgjuar më shumë se një herë: pirja e ujit do t’ju ndihmojë të humbni më shumë peshë. Por a ndihmon uji vërtet në humbjen e peshës? Përgjigja e shkurtër është po. Pirja e ujit ndihmon në forcimin e metabolizmit tuaj, pastrimin e trupit tuaj nga mbeturinat dhe vepron si një frenues i oreksit. Gjithashtu, pirja e ujit ndihmon trupin të ndalojë mbajtjen e ujit, duke ju bërë që të heqni ato paund shtesë të peshës së ujit. Cfarë mund të bëni për të siguruar që po pini gotat e rekomanduara tetë deri në dhjetë tetë ouns në ditë për të mbajtur veten të hidratuar dhe për të inkurajuar humbjen e peshës?

Hapi 1: Pini para se të hani

Për shkak se uji është një frenues i oreksit, pirja e tij para ngrënies mund t’ju bëjë të ndjeheni më të plotë, duke e zvogëluar sasinë e ushqimit që konsumoni. 

Hapi 2: Zëvendësoni pijet e mbushura me kalori, me ujë

Largoni pijet e gazuare dhe lëngjet dhe zëvendësojini me ujë për t’ju ndihmuar të humbni peshë. Nëse mendoni se uji nuk ka shije, shtoni një fetë limoni. Një gotë uji me limon është një recetë për humbje të suksesshme të peshës sepse pektina në limon ndihmon në uljen e dëshirave të ushqimit. Mendoni se uji nuk ju ndihmon vërtet në humbjen e peshës? Hiqni dorë nga ato pije me sheqer për vetëm disa javë dhe shihni ndryshimin.

Hapi 3: Pini atë të ftohtë 

Pirja e ujit të ftohtë me akull ndihmon në rritjen e metabolizmit tuaj sepse trupi juaj duhet të punojë më shumë për të ngrohur ujin, duke djegur më shumë kalori dhe duke ju ndihmuar të humbni peshë. Plus, uji i ftohtë me akull është thjesht shumë më freskues sesa uji që është në temperaturë të dhomës.

Hapi 4: Shkoni në Gym

Për shkak se pirja e ujit ndihmon në parandalimin e dhimbjeve të muskujve dhe mban nyjet e lubrifikuara, ju mund të ushtroni më gjatë dhe më shumë. Vetëm një mënyrë tjetër që hidratimi i duhur ju ndihmon të humbni peshë.

Hapi 5: Sigurohuni që pini mjaftueshëm ujë

Nëse me të vërtetë dëshironi që uji që pini të ju ndihmojë të humbni peshë, duhet të ndiqni rregullin “8×8” të rekomanduar nga shumica e dietologëve: Pini tetë gota ujë prej tetë-ounsve në ditë për humbje peshe dhe për të mbajtur një peshë ideale. Ju mund të keni nevojë për të pirë më shumë ujë nëse ushtroni shumë ose djersitni shumë, ose më pak ujë nëse pini pije të tjera si çaji bimor (sigurohuni që janë dekafeinato).

Sasia e ujit që ju nevojitet varet nga madhësia, pesha dhe niveli i aktivitetit tuaj. Ai shton se duhet të përpiqeni të pini mes gjysmë ounsi dhe një ounsi ujë për çdo kile që peshoni, çdo ditë.

Si e dini nëse po merrni mjaftueshëm ujë? Një rregull i përgjithshëm është të kontrolloni tualetin pasi të keni shkuar në banjë. Do të dini që jeni të hidratuar nëse urina juaj ka ngjyrë të verdhë të qartë ose shumë të verdhë. Sa më e errët të jetë urina juaj, aq më shumë ujë duhet të pini, veçanërisht nëse humbja e peshës është qëllimi juaj.

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com