Lart

Koronavirusi: Cfarë Ndodh Pasi të Shëroheni?

Studimet e para po shfaqen për atë që ndodh me njerëzit që shërohen nga koronavirusi

Oliver O’Connell, The Independet

Gazeta The Independent ka publikuar një artikull ku ka treguar rreth asaj se cfarë ndodhë me njerëzit që shërohen nga koronavirusi. Gazeta tregon se ndërsa numri i rasteve rritet ndjeshëm në Evropë dhe Amerikën e Veriut, koronavirusi ka arritur kulmin në disa vende aziatike, dhe hulumtimi i parë për efektet afatgjata të virusit po shfaqet.

Sa kohë jeton në trupin tuaj?

Një studim nga revista mjekësore The Lancet jep një përgjigje kthjelluese. Raporton që pacientët me koronavirus mund të mbajnë patogjenin në traktin e tyre të frymëmarrjes deri në 37 ditë, do të thotë se ata mund të mbeten infektivë për shumë javë.

Duke pasur parasysh që periudha aktuale e karantinës rekomandohet përi 14 ditë, pacientët mund të mbeten ngjitës shumë kohë pasi simptomat e tyre zhduken, duke përhapur pa dashur virusin më tej.

koronavirusi cfare ndodh pasi sherimit
Mund ta marrësh përsëri?

Ekzistojnë raporte të izoluara të njerëzve, me sa duket, duke u riinfektuar me koronavirus. Të dhënat nga zyrtarët shëndetësorë në provincën Guangdong të Kinës raportuan se 14 përqind e njerëzve që u shëruan më pas u testuan përsëri pozitivisht.

Në fund të shkurtit, Reuters raportoi për një grua në Osaka, Japoni që gjithashtu testoi pozitive pasi ishte shëruar nga një infeksion i mëparshëm. Një rast i ngjashëm u raportua në Korenë e Jugut.

Sidoqoftë, mund të ketë shpjegime të tjera se sa rikthim. Ekziston mundësia që sëmundja të ketë mbetur e fjetur pas një periudhe fillestare të sëmundjes me simptoma minimale, përpara se të sulmojë mushkëritë. Ose gjithmonë ekziston mundësis e një gabimi njerëzor siç është testimi i pasaktë ose pacientët që lirohen para kohe.

Në mënyrë tipike, kur një infeksion viral mposhtet nga sistemi imunitar i trupit, ai e di se si ta mposhtë përsëri – dmth ata janë imunë. Një përjashtim do të ishte nëse pacienti është në ndonjë mënyre imunodeficient.

Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, vuri në dukje në një seancë dëgjimore para Komitetit të Mbikëqyrjes dhe Reformës së Shtëpisë: “Ne nuk e kemi vërtetuar zyrtarisht atë, por ka shumë të ngjarë që të ndodhë kështu. Sepse nëse ky vepron si çdo virus tjetër, pasi të shëroheni, nuk do të riinfektoheni.

Cilat janë efektet e vazhduese pas shërimit?

Autoriteti Spitalor Hong Kong studion valën e parë të pacientëve që u shëruan nga rastet e konfirmuara të virusit. Qyteti kishte 131 raste dhe tre vdekje, dhe gjithsej 74 njerëz janë liruar.

Dr Owen Tsang Tak-yin, drejtor mjekësor i Qendrës së Sëmundjeve Infektive të autoriteteve në Spitalin Princesha Margaret në Kwai Chung, tha që mjekët kishin parë tashmë afërsisht një duzinë pacientësh të liruar në emërimet vijuese. Dy deri tre nuk ishin në gjendje të bënin gjëra siç kishin bërë në të kaluarën, raporton The South China Morning Post.

“Ata mbushen frymë nëse ecin pak më shpejt,” tha Dr Tsang në një konferencë për media të enjten. “Disa pacientët mund të kenë një rënie prej rreth 20 deri 30 përqind në funksionimin e mushkërive [pas shërimit]”.

Pacientët tani do t’i nënshtrohen testeve për të përcaktuar se sa funksion të mushkërive ata ende kishin, dhe fizioterapia dhe ushtrimet kardiovaskulare gjithashtu do të inkurajoheshin për të forcuar mushkëritë e tyre.

Skanimet sugjerojnë se ka dëmtim të organeve në mushkëri, por deri më tani ishte e pasigurt nëse kjo mund të çojë në komplikime më vonë në jetë, siç është fibroza pulmonare.

E huazuar.

Ju rekomandojmë këta artikuj:

A janë të Rrezikuara Foshnjat në Bark nga Korona Virusi?

OBSH: Bllokimet nuk Mjaftojnë për të Mposhtur Koronavirusin

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com