Lart

Si janë dhe ku po Trajtohen të Prekurit me Koronavirus, Tregojnë Mjekët e QKUK-së

Të gjithë të prekurit me koronavirus Covid-19 janë në gjendje stabile shëndetësore. 10 nga 16 të infektuarit po trajtohen në Klinikën Infektive të QKUK-së.

Detaje për gjendjen e tyre shëndetësore ka dhënë infektologu, Valbon Krasniqi.

“Mund të ju thëm se gjendja e tyre shëndetësore për momentin është stabile, me përjashtim të pacientit të moshuar nga Vitia që është pak më e rënduar, i cili ka nevojë herë pas here për oksigjenoterapi, por edhe gjendja e tij shëndetësore për momentin është stabile. Për momentin kemi 10 pacientë të shtrirë në Klinikë të konfirmuar me COVID-19″, tha Krasniqi.

ku trajtohen prekurit koronavirus qkuk

Ndërkaq, sipas Insitutit Kombëtar të Shëndetit Publik në Kosovë ka shkuar në 16 numri i të prekurve me koronavirus. Rasti i fundit ka qenë mbrëmë, ku një vajzë e cila kishte ardhur nga Londra, ka rezultuar pozitive, e prekur me koronavirus.

IKSHP-ja dhe Ministria e Shëndetësisë vazhdimisht janë duke bërë thirrje qytetarëve t’i respektojnë rekomandimet e MSH-së dhe IKPSHK-së. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka lutur qytetarët të qëndrojnë në shtëpi dhe të kujdesen për higjienën.

E huazuar.

Ju rekomandojmë këta artikuj:

Fondacioni Gates, Mastercard dhe Wellcome Bashkohen për të Krijuar Ilaçet ndaj Koronavirusit

Si erdhi Koronavirusi në Kosovë, çdo Ditë Raste të Reja në Rajone të Ndara

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com