Ledri Vula vazhdon të jetë njëri prej reperëve më të pëlqyer të momentit e njëherësh shumë i kërkuar në estradë.

I njëjti ndër vite ka realizuar projekte të suksesshme, gjersa është tejet i angazhuar edhe me mbrëmje e koncerte muzikore.

Megjithatë, kohëve të fundit në rrjetet sociale kanë qarkulluar disa fotografi të tij, në të cilat hedhin dyshime se Ledri po vuan nga një sëmundje e quajtur, Vitiligo.

Sëmundja Vitiligo përfshin gjendjën në të cilën lëkura humbë melaninën, pigment i cili definon ngjyrën e lëkurës dhe të qimeve.

Vitiligo shpesh shoqërohet me disa sëmundje autoimune; më së shpeshti me sëmundjen e gjëndrave tiroide në 30% të rasteve, sëmundjen e sheqerit, aneminë pernicioze, lupus erythematosusin, sklerozën sistemore, etj.

Kjo sëmundja nuk dhemb, nuk shkakton kurrfarë vështirësie, pos që i sëmuri për shkak të saj mund të vuajë psikikisht, mund të tërhiqet në vetvete dhe t’i shmanget shoqërisë.

Ledri Vula sëmundja vitiligo

Përveç Ledrit, edhe superylli Kim Kardashian është deklaruar se vuan nga kjo sëmundje tash e disa vite, madje shpesh ka ndarë me publikun problemet që ka.

E  Huazuar.

Për më shumë rreth kësaj sëmundje lexoni artikullin:

Semundja e lëkures “Vitiligo”