Lart

Limoni lehtëson nxjerrjen e sekrecioneve nga hunda

Limoni është një ndër frutat më të pëlqyer dhe më të përdorur në secilën kuzhinë botërore.

Është i pasur me antioksidantë dhe është burim i vitaminës C.

Përpos shumë të mirave shëndetësore që ka limoni, ai ndihmon edhe në nxerrjen e sekrecioneve nga hunda.

Limoni redukton inflamacionin e enëve të gjakut brenda hundës, falë përqendrimit të lartë të acidit askorbik.

Përdorimi i limonit në dietën tuaj ju garanton imunitet të fortë dhe metabolizëm të shpejtë dhe ka prova shkencore se ky agrum ul rrezikun e sulmit në zemër dhe kancerit.

Për ta përdorur për nxerrjen e sekrecioneve në hundë mjafton të përzieni dy lugë lëng limoni me gjysmë luge çaji piper të zi të bluar dhe shumë pak kripë.

Aplikoni këtë përzierje brenda zgavrave të hundës dhe efektin do ta ndjeni pas pak minutash.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me