Lart

Menaxhimi i Ndezjeve të Nxehta të Menopauzës në Verë

Përballja me ndezjet e nxehta të menopauzës mund të jetë një kohë veçanërisht provuese në jetën e një gruaje. Disa mund të pësojnë ndezje të nxehta 10 vjet nga perimenopauza deri gjatë gjithë menopauzës. Shenjat e një ndezje të nxehtë mund të përfshijnë një ndjenjë të papritur të nxehtësisë; fytyrë të kuqe, e skuqur; djersitje dhe rrahje e shtuara të zemrës. Me shtimin e nxehtësisë dhe lagështisë së verës, ndezjet e nxehta mund të jenë të padurueshme.

Përderisa jo çdo grua do të përjetojë ndezje të nxehta në të njëjtën mënyrë, ju mund ti mbani në kontrollë – pavarësisht nëse ato janë të buta dhe të tolerueshme, ose më të rënda dhe problematike – duke bërë ndryshime kryesore në stilin e jetës dhe duke folur me mjekun tuaj për ilaçet e recetave që janë adekuate për ju. Pika e nxehtë mund ta bëjë verën të duket e përjetshme, por nëse ndiqni këto këshilla, mund të përgatiteni të mundeni nxehtësinë dhe të ftoheni kur ato ndodhin.

Cynthia Evans, MD, një gjinekologe në Qendrën Mjekësore të Universitetit Shtetëror të Ohio, i cila është specializuar në trajtimin e grave të menopauzës, rekomandon disa strategji për të menaxhuar ndezjet e nxehta në mënyrë që ato të ndërhyjnë më pak në jetën tuaj.

Menopauza është një kohë për të rishikuar stilin e jetës tuaj. Është një mundësi për të rregulluar rutinën dhe për t’u bërë më të shëndetshëm“thotë Evans.

  •         Shmangni pijet e nxehta dhe ushqimet e nxehta apo pikante, veçanërisht në verë, si dhe alkoolin, kafeinën dhe pirjen e duhanit.
  •         Ulni stresin duke praktikuar teknika të vetë-qetësimit të tilla si meditimi, joga, akupunktura ose masazhi.
  •         Filloni ose vazhdoni me një program palestër, i cili do t’ju ndihmojë të merrni gjumë më të qetë. Shmangni ushtrimet në nxehtësi ose një dhomë të ngrohtë, pasi kjo mund të shkaktojë një ndezje të nxehtë.

Gjatë menopauzës, të ushqeheni shëndetshëm dhe stërvitja nuk janë më opsionale; ato janë mënyra e vetme për të shmangur shtimin e peshës në menopauzë dhe komplikimet kardiovaskulare që mund të shfaqen tek gratë pas menopauzës“thotë Evans.

Ushtrimi që mbart peshë është gjithashtu i rëndësishëm pasi ndihmon në parandalimin e osteoporozës, rrallimin e eshtrave që mund të çojnë në fraktura të dhimbshme” shtoi ajo.

Vishni shtresa veshjesh të bëra nga pëlhura të lehta. Produktet ftohëse, përfshirë spërkatjet, xhelat dhe jastëkët ftohës mund të jenë të dobishëm. Një leckë larëse e ngrirë gjithashtu mund të funksionojë për një qetësim të shpejtë.

Kur ndjeni që po fillon një ndezje e nxehtë, përpiquni të relaksoheni. Frymëmarrja relaksuese ose frymëmarrja e vrullshme, e cila është frymëmarrje e ngadaltë, e thellë, e barkut, përmes hundës dhe jashtë përmes gojës tuaj, mund të jetë e dobishme. Merrni frymë nga pesë deri në shtatë herë në minutë, shumë më ngadalë se zakonisht.

Si të qëndroni të freskët gjatë natës ndërsa flini

  •         Mbani temperaturën e dhomës të freskët (65 gradë ose më të ftohtë) për të parandaluar djersitjet gjatë natës
  •         Vishuni me pëlhurë të lehtë.
  •         Përdorni shtratin e shtresave që mund të hiqen lehtë gjatë natës.
  •         Vendosni një pikë ose dy vaj esencial të livandës në jastëk për të ndihmuar të relaksoheni dhe t’ju përgatisni për gjumë.
  •         Bëjeni gjumin e natës dhe ngrihuni në të njëjtën kohë çdo ditë, madje edhe gjatë fundjavave.
  •         Mbani nën jastëk një pako të ngrirë ose një qese me perime të ngrira, dhe ktheni jastëkun shpesh në mënyrë që koka juaj të pushojë gjithmonë në një sipërfaqe të ftohtë.
  •         Nëse zgjoheni gjatë natës, zgjohuni nga shtrati dhe lexoni derisa të bëheni përgjumur, pi ujë të freskët, meditoni ose praktikoni frymëmarrjen relaksuese.

Evans thotë se është e rëndësishme të diskutoni simptomat dhe opsionet e trajtimit me gjinekologun tuaj.

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com